Speciální tramvaj odstartovala 9. dubna kaleidoskop akcí ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky v Praze. Hlavní město tak ve spolupráci s organizací Prague City Tourism a Městskou knihovnou v Praze symbolicky zahájilo rok Franze Kafky u příležitosti výročí 100 let od jeho úmrtí. Nejen pro Pražany je připraven program pro děti i dospělé zahrnující řadu projektů s kafkovskou tematikou. Kromě projektů z oblasti filmu, literatury, divadla a hudby vznikla i komunikační kampaň, jejíž součástí je také speciálně nazdobená tramvaj s motivy Kafkova života.
Ředitel Městské lidové knihovny v Praze Tomáš Řehák při inauguraci tramvaje mimo jiné přečetl odstavec, kde Franz Kafka líčí, jak „pak všichni tři (Samcovi) sedli do tramvaje a vyjeli ven za město“. Tomáš Řehák vysvětlil, že když si nastudovali vedení tramvajových linek v Kafkově době, vyšla jako nejpravděpodobnější cíl Stromovka – dnešní stanice Planetárium, kam tedy speciální tramvaj, ozdobená ilustracemi Simony Lore, poprvé zamířila (na zastávku historické tramvaje). A jako všechno v Kafkově životě i v románech, i zde vystrčila růžky proměna. Ta speciální tramvaj je totiž moderní kloubová, ozdobená vně podobiznou Franze Kafky, jeho citáty i adresami webových stránek, kde jsou uvedeny nejen reálie Kafkova života, ale především akce ke 100. výročí jeho úmrtí. Avíza na ty akce budou vyvěšovány i na reklamních plochách uvnitř vozu. Jenže v dnešní době jsme tak zvyklí na nejrůznější reklamy na moderních tramvajích, že v běžném provozu lidé tuhle krásu mohou přehlédnout, resp. splést si tuto neobyčejnou tramvaj s jakoukoliv obyčejnou. Přesvědčili jsme se o tom ostatně hned při první jízdě. A tak jako mnoho čtenářů přehlédlo v Kafkově díle mezi absurditou a odcizením i hluboká moudra, tak mohou cestující přehlédnout, co všechno jim ta tramvaj nabízí. Ty citáty opravdu stojí za přečtení a promyšlení.
Tramvaj (s prominutím) k sežrání
Ke slavnostní inauguraci se sešli nejvyšší představitelé zainteresovaných institucí, které se na projektu oslav podílejí: ministr kultury Martin Baxa, zástupkyně německé ambasády Petra Dachtler, náměstek primátora Jiří Pospíšil, předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro a ředitel MLK Tomáš Řehák. Před skutečnou tramvají stál na stolečku připraven její malý věrný model. Ale nekřtilo se šampaňským ani se nestříhala páska. Místo nůžek zaujal nůž: ten dokonalý model byl dort! Garatuluji zadavatelům k nápadu a zhotovitelské gastronomické škole k provedení. Originál – a fakt na běžný pohled k nerozeznání!
Kdo byl Franz Kafka a kam patřil?
Rodem Němec, ale narozen v Praze, hovořil běžně oběma jazyky, psal německy – a psal, že nemůže být bez Prahy, že Praha zatne drápky a člověka už nepustí. Žid rodem a otcovou výchovou, ale bez nadšení, dobrý úředník a plodný spisovatel, ale především, nebo díky tomu všemu, nezakotvená duše v proměnách doby. I proto se stal fenoménem, jehož odkaz je silný i dnes, kdy tolik jistot bere za své.
Platformu ke stému výročí úmrtí Franze Kafky inicioval a koordinuje Spolek Adalberta Stiffera a vzniká ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Nedávno byly k výročí spuštěny webové stránky Festival | Kafka 2024. Projekt si klade za cíl vrátit se ke kořenům Kafkovy tvorby, přiblížit prostředí a dobu, v níž žil. Originálně – vždyť Praha získala již před 10 lety titul Kreativní město UNESCO.
„Osoba Franze Kafky je neodmyslitelně spojena s Prahou, a právě on je často důvodem k návštěvě metropole. Díky společenskovědnímu výzkumu z minulého roku víme, že právě za historií Franze Kafky přijíždějí primárně turisté z německy mluvících zemí, ale zájem o něj mají i návštěvníci ze Spojených států a v neposlední řadě samozřejmě tuzemští turisté,” vysvětluje spojení Prahy s osobou spisovatele předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro. Otáčivá hlava na náměstí za obchodním domem Máj a Quadro patří k nejnavštěvovanějším objektům Prahy.
Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt ilustrátorky Magdaleny Jetelové s názvem Franz Kafka-Elevace, který představuje transformaci Novomlýnské vodárenské věže prostřednictvím poutavých ilustrací. Projekt je tak originálním propojením vizuálního umění a literatury. Vedle tohoto projektu hlavní město podpoří celkem 14 projektů v hodnotě 1,4 milionu korun. Mezi nimi je například inscenace Kafka has left the building v Divadle na Zábradlí nebo inscenace Kauza Kafka připravená Pražským komorním baletem. Mezi projekty se ale řadí i výstavy a publikace, například ve spolupráci s Židovským muzeem, Židovskou obcí, Pražským literárním domem německého jazyka nebo Revolver Revue a spolkem Architektura.
V rámci kafkovského narativu vznikla také webová stránka Franz Kafka - Prague.eu, kde zájemci naleznou základní informace o spisovateli, ikonická místa v Praze a také vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let života. Stejně tak je zde možné se seznámit s Kafkovou literární tvorbou prostřednictvím spolupráce s Městskou knihovnou v Praze. „Řada akcí proběhne v červnu přímo v Městské knihovně v Praze, ale už nyní je otevřená výstava KAFKAesque v Centru současného umění DOX, Divadlo na zábradlí uvádí inscenaci Franz a kavka a téma se objeví i v rámci 29. Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy,” vysvětluje ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.
Eva Mráčková/ TZ PCT