Zleva Olaf Raschke, starosta města Míšeň, Josefina Ofner, vedoucí saské kontaktní kanceláře v Praze, Katja Meier, ministryně pro Evropu Svobodného státu Sasko, Ralf Hänsel, zemský rada Míšně
Lužický seminář opět otevřel své brány u příležitosti již 10. letní slavnosti Kontaktní kanceláře Svobodného státu Sasko v Praze. Partnery letošního výročí byli město a zemský okres Míšeň.
Letošní letní slavnost zahájili saská ministryně pro evropské záležitosti Katja Meier, náměstek českého ministra zahraničí Jan Marian, zemský rada Míšně Ralf Hänsel, starosta města Míšně Olaf Raschke a ředitelka Kontaktní kanceláře Josefina Ofner. Všech pět řečníků zdůraznilo význam přeshraniční spolupráce v srdci Evropy a vzdalo hold vynikajícím česko-saským vztahům.
Tito dva partneři více než dostáli svým heslům "Nápaditá Míšeň" a "Více než víno a porcelán". Hosté mohli na místě zjistit, co je to "Meißner Fummel" a zda dobře chutná. Kromě toho zemský okres i město Míšeň přivezly do Prahy kvalitní oleje z regionu a míšeňské pivo. Vystavovala tu také svá umělecká díla míšeňská výtvarnice La SuZa, která vybízela hosty, aby se sami kreativně vyřádili na plátěných taškách a kachlích. Pestrý program doplnila hudební vystoupení skupin Meißner Celikatessen a Elbzigeuner. Samozřejmě nechybělo ani míšeňské víno, které mohli hosté ochutnat za asistence saské královny vína. Důležitou roli však hrál také míšeňský porcelán a práci s ním si hosté mohli vyzkoušet vlastníma rukama.
Saské umění v Praze
Organizátoři také letmo připomněli historii Míšně, kterou v roce 929 založil král Jindřich I. na skále nad Labem jako obranný areál, postavený ještě ze dřeva. Hrad se stal jádrem města a od roku 965 sídlem míšeňských markrabat, kteří v roce 1423 získali saské kurfiřtství. Roku 1471 pověřili vládnoucí bratři Ernst a Albrecht z Wettinů stavitele Arnolda von Westfalen, aby na místě starého markraběcího hradu postavil první německý zámek. Zámek nazvali v roce 1676 Albrechtsburg.
Ovšem nejvíc se město míšen proslavilo porcelánem. Objevit složení porcelánové hmoty se podařilo Waltheru von Tschirnhaus a saskému lékárníku J. Fridrichu Böttgerovi roku 1708. První porcelánová manufakturu v Evropě sídlila v Albrechtsburgu. Založil ji kurfiřt August II. Silný. Míšeňský porcelán, zvaný také „bílé zlato“, s logem modrých mečů je mimořádně oblíbený. Značka zkřížené meče je od roku 1731 značkou oficiální. Zajímavostí je, že pokud jsou meče překříženy mělkou drážkou jedná se o druhou kvalitu, v případě 2 drážek jde o 3. kvalitu. Poznáte to, pokud přejedete meče prstem. Roku 1853 již prostor Albrechtsburgu nedostačoval, manufaktura se přestěhovala do výrobního závodu v míšeňském Triebischtalu.
Ze slavnostního zahájení
Míšeňské Staré město na úpatí zámeckého kopce dýchá historií. Kolem pozdně gotické radnice se rozprostírají romantická vnitřní nádvoří, řemeslné obchůdky, rustikální vinárny a působivý kostel Frauenkirche. Nejstarší soukromý pivovar v Sasku je Meissner Schwerter. Vinařství Zámek Wackerbarth prezentuje 850letou tradici pěstování vína v Sasku.
Partnerským městem Míšně jsou od r. 1996 Litoměřice. V letošním prvním pololetím návštěvníci z ČR uskutečnili 21751 přenocování, což je o 24 % více než loni.
Jaromír Hampl Foto: Kontaktní kancelář Sasko, Jaromír Hampl