Text a foto: Eva Mráčková
Klub českých turistů slaví již 135. výročí své existence. Přes úctyhodný věk v dobré kondici a se smělými plány. Výročí oslavili členové KČT především pochody, které vyústily do setkání s redaktory a dopisovateli časopisu Turista v prvním červnovém víkendu v chatě KČT v Prášilech. Vedoucí činitelé pak slavili o týden později v Praze mj. tiskovou konferencí a kulturním programem, ale také představením nových projektů.
Ideu Klubu upekli v roce 1888 vlastenci v pivovaru U Halánků (dnešní Náprstkovo muzeum) – a Vojta Náprstek byl zvolen prvním předsedou, čímž nový klub získal zvuk. Prvním velkým činem KČT bylo zorganizování výpravy českých turistů na Světovou výstavu do Paříže 1889, které se zúčastnilo celkem 363 osob. Inspirováni Eifelovou věží v Paříži, přišli vedoucí představitelé KČT s myšlenkou vystavět k Jubilejní výstavě v Praze v roce 1891 zmenšeninu pařížské rozhledny 1:5 s tím, že bude na Petříně se snadným přístupem od Vltavy a povede k ní lanová dráha. Autorem návrhu byl architekt Vratislav Pasovský, od roku 1890 předseda KČT. Mimochodem, stavbu šedesátimetrové rozhledny, která stojí dodnes, zvládli za necelé čtyři měsíce od zahájení prací.
Čtěte také: Klub českých turistů slaví 135 let
Hlavním směrem činnosti ovšem byla a je turistika. Rok po vzniku KČT se zrodila i turistická značka, původně trochu jiná – větší a jen červená. Vyznačila pěší trasy podél Vltavy kolem Svatojánských proudů a stezky mezi Berounem a Karlštejnem. Dnes jich je na 44 tisíc kilometrů, k tomu 40 tisíc silničních cyklotras, 556 km označených lyžařských tras, téměř tři tisíce km jezdeckých stezek a 149 km vozíčkářských tras. České značení je světovým unikátem. Ne, že by jinde neměli značené cesty. Ale zkuste po nich jít a neztratit se, resp. neztratit to značení!
INFO: Klub českých turistů a Stezky z lásky