Turistickou chatu Prachov Klubu českých turistů objevíme v malebném prostředí mezi skalami Českého ráje. Původně tu stála restaurace „U Sklípku“. Když zanikla, nedaleko stejnojmenného pramene vybudoval nový objekt pro milovníky toulek přírodou Klub československých turistů.
Nová chata měla rovněž docela komplikovanou historii. Původní projekt navrhl architekt Brožek z Rovenska. Vedení KČST však nevyhovoval, a proto nový projekt nechalo zpracovat architektovi Macháněmu z Prahy. Jeho původní návrh jednopatrové budovy přepracoval na přízemní ing.Vlček. Na kamenné podezdívce nakonec byla postavena roubená přízemní stavba s restaurací, dvěma noclehárnami a šesti pokoji. Hotový objekt byl slavnostně otevřen 18. května roku 1924. Prvním nájemcem se stal Jan Košíček, dobře zasvěcený do místních poměrů. Místo se stalo oblíbeným, vyhledávaným letoviskem. Postupně narůstal počet návštěvníků, návštěvnost lokality podstatně zvýšilo i dokončení příjezdové silnice v roce 1928. V reakci na vzrůstající poptávku došlo v roce 1930 k výrazné rekonstrukci budovy. KČT tak rozšířil počet pokojů na jedenáct, zvětšil se i prostor nocleháren.
V roce 1936 posunulo přitažlivost místa ještě nově otevřené lokální muzeum naproti chatě podle návrhu architekta Stejskala. Dodnes je v držení rodiny Šliků. Komfort pro hosty pozvedlo dále otevření hlavního parkoviště a úprava výchozího místa na trasy turistických cest. Jak sděluje současný provozovatel chaty pan Rampas, v dnešní době disponuje Turistická chata KČT sedmi pokoji s třiceti dvěma lůžky a hygienickým zázemím. V turistické sezoně restaurace vaří průměrně dvě stovky obědů denně, se zaměřením na domácí českou kuchyni. V duchu současného trendu nechybí ani prostor pro grilování. V restauraci nabízejí kromě stravování pro zájemce i organizaci společenských akcí, oslav, svateb apod. Na pódiu o víkendech hraje živá hudba. Hostům je k dispozici venkovní posezení i krytá restaurace, pohodu tak neohrozí ani chvilková nepřízeň počasí. Pamatují zde i na rodiny s dětmi s možností soutěží a her. Pro nejmenší nechybí ani pískoviště.
V těsné blízkosti parkoviště je vstup do skal. Vyvěrá tu i pověstný pramen Sklípek. Naproti chatě působí dobře vybavené Informační centrum Českého ráje, další malé občerstvení s kavárnou i stánky s příležitostnou nabídkou. Lesní cestou od Turistické chaty dojdeme k bývalému přírodnímu koupališti „U Pelíška“. Nachází se ve slunné, chráněné kotlině a zdobí jej plastika ochránce a dobrého ducha skal Pelíška od jičínského rodáka, řezbáře Jana Rampase (vedoucí chaty KČT). Poblíž ještě nabízí své specifické pohoštění čajovna Tee-house. V roce 2007 dostal Pelíšek mladšího bratra. Stojí, obklopen dalším dřevěným inventářem, na křižovatce cest kousek za hlavním vchodem do skal od Turistické chaty. Autor jej vyřezal z kmene stoletého prachovského buku, ozdobil bohatými ornamenty, včetně tváře ducha Pelíška a nad ní umístil symbol slunce. J. Rampas pobýval tři roky na Novém Zélandu. Učarovala mu tamní maorská kultura, podle které zhotovil sochu Pelíška pro Prachovské skály.
Specialitou zdejší restaurace je dančí guláš
Hlavními trasami pro návštěvníky Českého ráje jsou velký a malý okruh. Na nich patří k nejzajímavějším zastávkám místa s charakterizujícími názvy: Císařská chodba, Babinec, Vyhlídka Českého ráje, Vyhlídka Míru, Vyhlídka Křížkovského, Hlaholská vyhlídka a Šikmá věž. Prachovských skal kromě klasických turistů hojně využívají i horolezci. Pískovcové „věže“ uspokojí jejich sportovní nároky, ale i oblibu skvělých vyhlídek a panoramat. Chata KČT Prachov je tak atraktivní oázou na toulkách sportovců i běžných turistů, milovníků přírody…
Naďa Kovandová, Petr Brodecký