Text: Eva Mráčková Foto: Eva Mráčková a Petr Brodecký
Jedenáctý ročník festivalu Lodě na Labi otevřel pro lodní turistiku nejen nové přístaviště v historickém městě Nymburk, ale i perspektivu pro nový rozvoj vodní turistiky včetně kombinací kolo-loď podél Labsko-vltavské cesty s důrazem na turistickou atraktivitu. Festival pořádaný společností Pruh Polabí jako obvykle spojil edukaci se zábavou i s charitou.
Společnost Pruh Polabí, vedená známým matadorem cestovního ruchu Pavlem Hlaváčem, pořádá festival Lodě na Labi k popularizaci vodního sportu, turistiky i památek v Polabí již jedenáctým rokem. Novou desítku zahájila neobvyklým kalibrem. Místo víkendové akce se festival prodloužil na nadupaný týden, k Polabí se přidaly i tóny Vltavy a kromě obvyklých projížděk malých lodí se program na vodě opřel o plavbu české luxusní hotelové lodě Florentina z Prahy až do Nymburku.
Právě na Florentině se konala pod záštitou ministra dopravy Martina Kupky konference Turismus na řekách. V restauraci, během plavby z Mělníku. V přátelském a zároveň dělném duchu. Chyběly sebeoslavné projevy, přednášející byli odborníci, co vědí, o čem mluví. Konkrétně např. Ing. Lubomír Fojtů, manager Ředitelství vodních cest ČR, který z Labsko-vltavské cesty vylovil především konstatování, že právě zde, na našich největších řekách je infrastruktura pro rekreační vodní plavbu nejzanedbanější. Na rozdíl od mediálně oblíbeného Baťova kanálu je tady málo přístavišť a stání vesměs nejsou v marině, aby lodníci mohli doplnit zásoby. Ale blýská se na lepší časy. Přiblížil, které konkrétní projekty vodáci budou moci využít už letos a na které se budou muset těšit až napřesrok či v roce 2025. Malou ukázku jsme zažili po doplutí do Nymburku, kde se právě při této příležitosti zasvětil nový přístavní můstek s náležitým vybavením – zdánlivě malý, ale stačil i pro loď jako je osmdesátimetrová Florentina (můstek na ni stačil, zatímco na stejné foto se nevešla).
Na co se mohou vodáci těšit
Pustit k vodě
Přesně tak představil Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu, jejich nový web, v němž se zrcadlí nová strategie propagace. Hlavní motto je hravé - Pustit k vodě sebe, starosti, ale taky muže (to aby s dětmi sjížděli řeky) a prezentovat střední Čechy z hladiny vody. Je jí tu dost, je to aktivní turistika a je odtud vidět nejen krásná příroda, ale i plno kulturních památek v Povltaví, Posázaví i Polabí. Web je ovšem fungl nový, takže jeho náplň se zřejmě bude teprve rozrůstat. Má mapovat, resp. prezentovat co zažít na vodě, jaké výlety lze od vody podnikat, které subjekty poskytnou služby a nakonec odkazy na odborné weby. Přímo k vodáctví je tam toho zatím pomálu. Rekreační plavba lodí doporučuje zatím jen 2 výlety, rovněž půjčovny lodí najdete dvě: v Mělníce a na Orlíku a vývaziště také dvě. Mapa přehledu vodních cest se připravuje. Náměty na vodácké výlety také čekají na doplnění, zatímco aktivit kolem vody se nabízí přehršle. Blíže o produktu a konkrétních odkazech v www.pustitkvode.cz
VIDEO: Podívejte se na soutok Labe a Vltavy z paluby kajaku
Když Polabí, nelze vynechat nejpopulárnější typ turistiky – cykloturistiku. Daniel Mourek ze společnosti Partnerství představil možnosti a perspektivy propojení obou aktivit: kol a lodí na Labské stezce. Představil Labskou stezku, která vede od pramene Labe až k Severnímu moři v délce téměř 1.300 km, z toho 380 km v České republice. Na zkušenostech z průzkumu v Německu demonstroval míru popularity cyklistiky i v jejích dálkových trasách, co cyklisté potřebují, vyhledávají a čemu dávají přednost. Spojení kolo – loď se jeví ideálním, stezka podél řeky neklade na cyklisty přílišné nároky, ale skýtá hodně možností atraktivit, zvl. návštěvy památek aj. objektů i přírodních parků. A na rekreačních březích Labe potkáme i plno zařízení pro děti. Loď nejen umožňuje pohled zase z jiné perspektivy, ale také převézt bagáž, případně se na lodi ubytovat.
Podrobněji s Labskou stezkou seznámí „Labská stezka“
O tom, že atraktivitou může být loď sama, přesvědčil kapitán a posádka Florentiny, hotelové lodě s kapacitou 49 luxusních kajut, s vyhlídkovým salonem, odpovídající restaurací, která nabízí služby i příchozím z přístavu, palubou nejen se sezením, ale i se slunečními lehátky. Svým klientům nabízí i převézt kolo. Z jiného soudku se představila křivoklátská medová vína (bez přidaného cukru ani lihu) a výtečná Královská čokoláda. Nechyběla živá hudba a po přistání v Nymburku bohatý edukativní a hlavně zábavný program.
Labsko- vltavská vodní cesta má 338 km. Rekreační přístav v Hluboké nad Vltavou měl v r. 2022 240 stání přes noc, provozována byla tato veřejná přístaviště: Děčín - Smetanovo nábřeží, Ústí nad Labem – centrum, Ústí nad Labem – Vaňov, Dolní Zálezly, Libotenice, Libochovany, Nučnice, Lovosice, Litoměřice, Praha - nábř. E. Beneše, Purkarec, Hluboká nad Vltavou – Hamry, Spytihněv, Strážnice, Sudoměřice a Rohatec. V letošním roce k nim přibyla v únoru modernizace úvaziště v Litoměřicích (připojení na elektřinu a vodu), v květnu přístaviště v Nymburku a v Kolíně, v červnu pevné molo pro malá plavidla s připojením na sítě v Roudnici nad Labem a totéž ještě i s přístavním můstkem pro osobní lodní dopravu v Čelákovicích, v červenci pevné molo s připojením na elektřinu ve Štětí a molo a přístavní můstek s připojením na sítě v Poděbradech. Do konce roku by měla být dokončena přístavní infrastruktura v Ústí n.L. – Vaňově a Brné a také přístavní infrastruktura v Davli. V příštím roce by mělo být dokončeno doplnění servisního centra v Roudnici nad Labem.
Zlepšit by se měla i čekací stání pro malá plavidla, aby bylo zajištěno plnohodnotné stání při čekání na proplutí plavební komorou ve Štěchovicích, Vraném n.Vlt., v Praze – Modřanech a v Podbabě, v Roztokách, Dolánkách, Miřejovicích a Hoříně. Z toho Vrané by se mělo stihnout do letošního července, na ostatní si budou vodáci ještě muset rok počkat.
V roce 2024 a 2025 se rozšíří infrastruktura v Brandýse n.L., v Kamýku n.Vlt. a přibydou veřejné sjezdy do vody ve zdržích Vraňany a Dolany, v Praze, na Slapech, v Kamýku n.Vlt., Orlíku a Hněvkovicích. WWW.pustitkvode.cz
Jakkoliv zatím bohatší jen v oblastech při vodě, nikoliv na ní, i pro čistě vodácké výlety je ten web užitečný tím, že na jednom místě najdete kromě toho přehledu nabídek okolo vody také odkazy na informace, které rozhodně potřebujete, totiž na vodáckou navigaci a kilometráž. Ta už mapuje řeky v celé ČR i půjčovny lodí, vodácké prodejny a dokonce i vodácké cestovky. I v mobilní aplikaci. Včetně popisu řeky i aktuálního stavu vody a mapy nebezpečných jezů. K ní pro varování i příběhy „vodáckých pomníčků“.
Tiskem vyšel Plavební průvodce po Labi a Vltavě, obsahující výtah ze zákonných ustanovení, jaké jsou potřeba doklady, co evidence, povinná výbava malých plavidel, výtah z pravidel plavebního provozu, plavební znaky, jaké používat uzly, co platí pro plavební komory, bezpečnost u vodních sportů. Dále publikace obsahuje přehledné mapy s uvedením plavebních komor, vývazišť, marin a přístavů, infocenter a hlavních turistických cílů.
Labská stezka
Prezentovaná jako 1.300 kilometrů překvapení (z toho 380 na území České republiky). K tomu, aby ta překvapení byla jen příjemná, slouží publikace i weby, mapující stezku pro cykloturisty se vším všudy: co lze vidět, navštívit, kde jsou jaké certifikované služby.
Cykloprůvodce Labská stezka (ELBRADWEG Handbuch) je tištěný průvodce, každoročně aktualizovaný v CZ a DE verzi. Pro uživatele je k dispozici zdarma na veletrzích cestovního ruchu a cyklistiky a v turistických informačních centrech (a také u regionálních partnerů). Česká verze je v nákladu 22.500 výtisků, takže je nepravděpodobné, že by se na zájemce nedostalo. Už proto, že v době IT jsou využívanější webové stránky, integrující veškeré nabídky na celé Labské stezce, a to ve 4 jazykových mutacích – kromě CZ a DE i EN a NL: www.elberadweg.de www.labska-stezka.cz www.elbe-cycle-route.com www.fietsen-elbe.nl