Pražáci dlouhá léta pozorovali holešovický břeh s městskými jatkami spíše nevraživě. Provoz to nebyl nijak voňavý. Po jejich zrušení zdejší budovy chátraly. Po revoluci se z jatek stalo tržiště. Něco tu opravili, další nadále chátralo. Památkově chráněná hala číslo 4, známá pod názvem Burza, kterou vystavěli v roce 1895, byla dominantní součástí Ústředních jatek královského města Prahy. Podle nejnovějších zpráv po rekonstrukci opět zazáří ve své původní podobě a stane se dalším turistickým lákadlem našeho hlavního města.
Na celkové výstavbě a návrhu rozmístění budov jatečního areálu se podíleli v roce 1885 městský inženýr Josef Srdínko, obecní starší architekt Antonín Wiehl, inspektor dobytčího trhu František Xaver Červený a předseda společenstva novoměstských řezníků Josef Štípek. Výstavbu samotné Burzy v novorenesančním stylu pak zahájili 6. března roku 1893 dle plánů architekta Josefa Srdínka z roku 1890 a dokončili ji roku 1895, Burzu slavnostně otevřeli 1. července pro veřejnost. Za Halu 4 tehdy zaplatili 5 200 000 Kč, což byla na tehdejší dobu velmi štědrá částka. Ve svých slavnějších dobách sloužila jako proslavená burza dobytka, později i jako záložna či restaurace. Zažila i méně úspěšná období. Bylo to zejména v časech okupace rudou armádou. Později byla znárodněna a její sláva postupně uvadla. Nyní jí bude díky investici ze strany hl. m. Prahy ve výši 200 milionů korun opět navrácený lesk a také původní podoba bez přístaveb z roku 1928, jak o ní píše i Ottův slovník naučný.
Návrat k původní eleganci
Ne každá stavba v Praze vzbuzuje takové emoce jako právě budova Burzy v Holešovické tržnici. Stavba, která bývala hlavní kolébkou všech událostí jatečního areálu, vždy poutala svojí architekturou pozornost. Cílem právě započaté rekonstrukce je navrátit Burze lesk a podobu z roku 1895 bez později dostavěných přístavků, a to s maximálním respektem k historii. Stavbu provádí společnost KONSIT, a.s. podle architektonického návrhu SGL Projekt s.r.o. a technického projektu od Digitry s.r.o.
„Na počátku tohoto roku jsme započali rekonstrukce budovy Burzy, kdy jako první přišly na řadu bourací práce a odstranění později nalepených přístavků. Budovu Burzy tak uvedeme do úplně původní podoby z roku 1895. Vedle bouracích prací prostory vyklízíme a jakmile počasí dovolí, odstrojíme a opravíme střechu. Původně valbovou střechu s dekorativní mříží na vrcholu musíme zateplit a kompletně zrenovovat. Podlahu musíme bohužel kompletně vyměnit. Podepsaly se na ní povodně. Štuky však zůstaly ušetřené. Fasádu také zrestaurujeme a samozřejmě zde zůstanou původní sochy. Celkovou investici je nyní odhadujeme na 200 milionů korun,“ vysvětluje Adam Zábranský, radní Magistrátu hl. města Praha pro majetek, legislativu a transparentnost. „Celá rekonstrukce potrvá zhruba dva roky. Posléze zde však vznikne honosný multifunkční sál, vhodný pro kulturní a společenské akce. Jedná se totiž o unikátní novorenesanční prostory, kterých po Praze mnoho nenajdeme. Chceme opět otevřít i restauraci s oblíbeným posezením na předzahrádce pod korunami stromů i na nově vybudované pobytové terase,“ doplňuje Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.
V roce 1993 areál prohlásili za kulturní památkou. O dva roky později, tedy v roce 1995, Tržnici pronajali firmě Delta Climatizer, která zabezpečila dílčí rekonstrukční práce. Dokonce chtěli v Hale 4 vybudovat výstavní sál. Burza byla pro různé účely v provozu až do roku 2002, tedy do stoleté vody. Potom už jen postupně chátrala bez jakékoli investice. O to více potěšitelná je zpráva o zahájení rekonstrukce této významné pražské stavby.
Linda Antony