Igráček byl kdysi u nás fenoménem. Krátce po revoluci měl na mále, ale v poslední době opět nabývá na popularitě, a dokonce se stal pro některé zahraniční turisty vyhledávaným suvenýrem. Český výrobce společenských her a Igráčka, společnost EFKO-karton, v těchto dnech uvádí na trh novinku, kterou je krmítko s Igráčkem ornitologem. Značná část krmítka je vyrobená ze stoprocentně recyklovaného plastu.
Krmítko pochází z dílny mladých českých designérů. Díky důmyslnému řešení se velmi jednoduše udržuje a doplňuje. Jeho vlastnosti vyzdvihují samotní ornitologové. Designéři krmítko navíc vybavili odtokovými kanálky, takže se v něm nezadržuje nechtěná voda. Děti se jeho prostřednictvím mohou hravou formou seznamovat s přírodou a vytvářet si k ní vztah.
„Krmítka pomáhají ptákům přečkat zimní období a představují také ideální příležitost pro jejich pozorování. Koncentrování ptáků u krmítek s sebou však nese také četná rizika. Nevhodně umístěná krmítka mohou ptáky lákat do míst, kde se stávají snadnou kořistí toulavých koček. Na krmítku může docházet i ke kontaminaci potravy trusem ptáků. Potom hrozí šíření tzv. krmítkové nemoci (trichomonózy), která v minulých letech přispěla například k výraznému úbytku populace zvonka zeleného. Proto je třeba k zimnímu přikrmování používat krmítka, která riziko šíření nemocí eliminují. Kupodivu takovým typem je i krmítko, nabízené firmou EFKO,“ uvedl ornitolog Ing. Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel RP SCHKO Žďárské vrchy.
„Původně jsme set krmítka s Igráčkem ornitologem vyrobili pouze jen jako limitovanou dárkovou edici pro naše partnery. Následně jsme tuto sadu úspěšně nabídli jednomu retězci, kde se exklusivně prodávala až do loňských Vánoc. Pro veliký zájem nyní zařazujeme tento výrobek i do běžného prodeje. Bude dostupný ve všech hračkástvích, vybraných prodejnách po celém Česku a na našem e-shopu,“ uvedl Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO. „Konstrukce krmítka umožňuje několik způsobů zavěšení. Set obsahuje i ptačí zob a mini atlas známých ptáků. Dětem stačí krmítko vybalit, umístit na balkón, na bezpečné místo u domu, do lesa nebo na zahradu. Potom stačí jen nasypat krmení, a vyčkávat, kteří ptáci jej navštíví. Malí ornitologové se tímto nenásilným způsobem učí nejenom ohleduplnosti k přírodě, trpělivosti, a získají řadu také spoustu vědomostí z přiložené brožurky. Ta obsahuje informace o sedmnácti druzích ptáků, kteří v České republice přezimují,“ dodává Miroslav Kotík.