Lucie Vurbsová (E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. )
I. Uiberlayová obsluhuje moderní terapeutický přístroj „Super Inductive System (SIS)“
Většina pacientů s nemocí covid-19, včetně těch, kteří neskončili v nemocnici, se ještě několik měsíců po prodělaném onemocnění potýká s různými zdravotními potížemi. Postcovidový syndrom není radno podceňovat. S následky může výrazně pomoci lázeňský léčebný pobyt, který nabídne důkladnou rekonvalescenci s procedurami na míru. Právě takovou péči spouštějí Státní léčebné lázně Janské Lázně.
S léčbou respiračních indikací mají uvedené lázně v Krkonoších bohaté zkušenosti. Dlouhodobě se zde totiž starají o pacienty po pneumoniích, s chronickou obstrukční plicní nemocí nebo s astma bronchiale. Nově od loňského podzimu ovšem získávaly zkušenosti také s léčbou covidových a postcovidových pacientů. To, když se lázně aktivně zapojily do distribuce pacientů v rámci kraje v době, kdy bylo nutné zachovat v nemocnicích kapacity akutní péče. Na základě toho vznikla myšlenka poskytovat postcovidové léčebné pobyty. „Naši léčbu jsme postavili na osvědčených léčebných postupech a procedurách. Především se jedná o dechová a kondiční cvičení, inhalace a samozřejmě u nás hraje roli i vhodné podhorské klima,“ poukazuje Ivana Uiberlayová, náměstkyně pro léčebnou péči a primářka léčebny dospělých v Janských Lázních. „Mezi hlavní příznaky postcovidového syndromu patří únava, přetrvávající kašel, námahová dušnost, u některých pacientů přetrvávají bolesti kloubů a svalů, a až u třetiny pacientů se objevují i neurologické a psychické problémy.“
A. Bartusík, vedoucí lázeňského fitness centra a wellness oddělení
Postcovidová léčba
V Janských Lázních poskytují tři typy postcovidové léčby. První se týká pacientů, kteří přijíždějí na rehabilitační léčbu ve formě komplexní lázeňské péče. Na tu podá návrh praktický lékař či pediatr na doporučení pneumologa. Druhou skupinou jsou lidé většinou po těžkém průběhu covidu, kteří leželi dlouhodobě na oddělení ARO nebo JIP. Tito pacienti, mívají i příznaky neurologické, neuromyopatie a imobilizační syndrom. Jejich návrat do života probíhá z rehabilitačních lůžek zdejšího odborného léčebného ústavu (OLÚ). Třetí typ léčby je určený samoplátcům, kterým janskolázeňští lékaři sestavili speciální program postcovidové léčby, navíc s využitím státního příspěvku 4000 korun. „Samoplátecký balíček obsahuje patnáct procedur. Jsou v něm zahrnuté každodenní inhalace s Vincentkou pro usnadnění vykašlávání a zvlhčení sliznic, skupinová cvičení dechová a kondiční v tělocvičně, rašelinové zábaly na uvolnění hrudníku, masáže či plavání v bazénu, perličková a suchá
uhličitá koupel,“ přibližuje I. Uiberlayová náplň týdenního pobytu pod Černou horou. Pokud by týden nestačil, lázně nabízejí samoplátecké klientele i čtrnáctidenní pobyty. „Delší pobyt je samozřejmě výhodnější, protože efekt na zlepšení kondice, posílení imunity a celkový odpočinek je mnohem větší,“ doporučuje primářka.
V rámci individuální fyzioterapie se v lázních soustřeďují na prohloubení dýchání, zlepšení dechového stereotypu, uvolnění svalů v oblasti šíje i zad a zlepšení pohybu hrudníku. „Pohyb byl, je a vždy bude nedílnou součástí našich životů. Bohužel dnes na to lidé zapomínají. Proto se je snažíme nasměrovat na správnou cestu,“ říká Artur Bartusík, vedoucí lázeňského fitness centra a wellness oddělení. Cvičení probíhá s různými pomůckami. Ke každému klientovi tu přistupují individuálně a podle jeho zdravotního stavu instruktoři plánují cvičení. „To je velmi důležité. Naší prací je vždy vymyslet nějaký způsob, jak pacientovi pomoci,“ dodává A. Bartusík. „Od nás z lázní odjíždějí lidé, vybavení mnoha radami, jak ve správném cvičení pokračovat i doma.“
Moderní léčebné technologie
Vedle tradičních léčebných procedur používají v Janských Lázních k plicní rehabilitaci i nejmodernější technologie. V respirační fyzioterapii například aplikují léčbu na unikátním přístroji „Super Inductive System (SIS)“. „Tento přístroj vytváří elektromagnetické pole o vysoké intenzitě. To působí na lidskou tkáň a způsobuje jemné kontrakce svalů. Obecně přístroj využíváme pro širokou škálu pacientů. V případě lidem po covidu napomáhá ke znovuobnovení činnosti oslabených dýchacích svalů,“ vysvětluje Tomáš Roubal, fyzioterapeut, který pracuje na oddělení fyzikální terapie. Aplikační rameno přístroje při této terapii přikládají na tři míst, a to na hrudní páteř, bránici a mezižeberní svaly na bocích. Ozdravná procedura je rozložena na 3 x 8 minut.
Novinkou mezi janskolázeňskými terapiemi je oxygenoterapie, neboli kyslíková terapie, která je speciálně cílená na pacienty s postcovidovým syndromem. Pacienti inhalují koncentrovaný až 93% kyslík, což vede ke zlepšení okysličení tkání a tím ke snížení únavy a celkové regeneraci organismu.
„Od začátku roku se u nás léčilo 21 pacientů po prodělané covidové pneumonii a do poloviny
května na tuto indikaci odléčíme dalších nejméně 30 pacientů,“ prozrazuje primářka I. Uiberlayová. Velký zájem o léčbu projevují klienti, kteří jsou ochotní zaplatit léčbu z vlastních peněz. Ti ovšem dříve mohli lázeňskou péči s procedurami na míru využívat jen dva týdny v únoru. Potom v důsledku vládních opatření mohly lázně přijímat pouze klienty, kterým léčebný pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Naštěstí se nařízení vlády stále rozvolňují, takže by se již měla postcovidová rehabilitace zpřístupnit i samoplátcům, pro které je v lázeňském hotelu Terra a dependanci Révak k dispozici okolo 130 lůžek.