Linda Dlouhá, foto: Milan Dlouhý
Podle předpovědi počasí to vypadá, že se letošní zima blíží ke konci a nastává doba procházek a výletů. Středočeská centrála cestovního ruchu má pro vás tip, jak si užít první víkend bez sněhové nadílky. Poznejte Kraj kamenů!
Na naučné stezce Petrovicko poznáte plno zvláštních balvanů různých tvarů i velikostí. Také omračující přírodu, plnou vzácných živočichů i rostlin, a dokonce objevíte i jeskyně. Stezka vás provede po krásách stejnojmenné romantické pahorkatiny. Jedná se o jižní část Sedlčanska, u které se ujal výstižný název, Kraj kamenů. Petrovicko je také i krajem potůčků, mlýnů, jeskyní a dalších zajímavostí, které stezka propojuje. Začíná a končí v Petrovicích. Její trasa měří téměř 27 km a během cesty vás na všechny zajímavosti upozorní 20 informačních tabulí. Projít můžete jen její část, případně vyrazit ke konkrétním vybraným lokalitám.
Určitě nesmíte minout rozhlednu Kuníček, která stojí kousek pod vrcholem kopce Hodětín, ze které budete mít celou oblast jako na dlani. Přímo pod rozhlednou najdete vesničky s půvabnými názvy jako Kuní, Kuníček a Rybníček, které spojuje netradiční křížová cesta. Místo klasických křížů či kapliček ji tvoří kameny s vytesanými reliéfy. Nedaleko ní jsou Týnčany, obklopené přírodou, plnou vzácných druhů rostlin i zvířat a řadou jeskynních útvarů. Největší je Divišova jeskyně, u které se nachází speleologická základna. Na petrovické stezce minete i vápencový lom ve Skoupém, památkově chráněný viklan Vrškámen (největší volně položený kámen ve středních Čechách) nebo viklan Husova kazatelna, kde podle pověsti kázal Mistr Jan Hus. Opodál je rozpůlený Čertův kámen a další mechem porostlí kamenní "obři". Obděnický kostel zase přitahuje tajuplnou minulostí, spojenou s Jakubem Krčínem. V samotných Petrovicích pak najdete mimo jiné ubytování, útulné restaurace či cukrárnu. Stezka je určená hlavně pěším turistům, ale její část mohou využít i cyklisté.