Jaromír a Věra Hamplovi, foto: archiv Vinařství roku, Sonberk, Lahofer, Piálek&Jäger
D. Fialová a O. Drápal
Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna. Slavnostní galavečer, tradičně z Brna kvůli protikoronavirovým opatřením sledovali diváci online. Titul absolutního vítěze získalo Vinařství SONBERK.
Všechna přihlášená vinařství posoudila na počátku ledna dvacetičtyřčlenná porota složená z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína, architektury a designu. Vybrala devět finalistů, po třech z každé kategorie. Sedmičlenná odborná komise při dodržení hygienických opatření navštívila pak všech devět vinařství přímo v jejich provozech. Dle nastavených kritérií a odborného posouzení zhodnotila komplexní činnost vinařství. Nešlo jen o hodnocení produkce vína, ale celkovou kvalitu daných vinařství. Všichni finalisté naplnili hlavní myšlenku soutěže, tedy aby dlouhodobě převyšovali běžnou praxi v oboru a posouvali ho stále kupředu. Absolutním vítězem se stalo vinařství, jehož aktivity v roce 2020 vynikaly nejvíce. Vinařství soutěží ve třech kategoriích, a to „Malá“, „Střední“ a „Velká vinařství“. Z nich vzejde absolutní vítěz. „Jsme všichni rádi, že se nám i v takto složité době, která podobným akcím zrovna dvakrát nepřeje, podařilo už jedenáctý ročník uspořádat. Přesunutí veřejné části soutěže včetně vyhlášení vítězů na internet vidíme jako správný krok a zároveň jako pozitivní impuls do budoucnosti,“ sdělil JUDr. Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR.
Oceněná vinařství
Vinařství SONBERK získalo titul absolutního vítěze Vinařství roku už v roce 2013, v ročnících 2015 a 2018 ovládlo kategorii „Střední vinařství“. O svých kvalitách přesvědčilo vinařství odbornou porotu i v roce 2020 a jako první získalo nejvyšší ocenění v této prestižní oborové soutěži dvakrát. Nádherná viniční trať a stejně tak originální vinařství poblíž Popic na Břeclavsku se prezentuje především špičkovými víny Ryzlink rýnský a Pálava. Nabízí i doplňkové produkty a pestré služby především kulturního charakteru. To vše dělá Sonberk Sonberkem.
„Aby mohlo vinařství v této soutěži zvítězit, tak musí být něčím výjimečné a prospěšné pro celý obor. Vinařství SONBERK nám to dokázalo už v roce 2013, kdy bylo jednoznačně nejlepší. Pokračovalo ale dál v práci, protože to, co stačilo před osmi lety, by letos už na titul nebylo. Vítězný SONBERK ale rostl dál, nikoli co do velikosti, ale hlavně co do kvality vína, jeho výroby, vinohradnictví i prezentace vinařství. A proto zcela zaslouženě získal titul i za rok 2020,“vysvětlil významný vinařský odborník a člen odborné komise, doc. Ing. Mojmír Baroň, Ph.D., vedoucí Ústavu Vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. „Když lidé mluví o tom, že obhájit je vždycky těžší, tak už je to skoro klišé. Nicméně je to velká pravda. Všichni naši kolegové a kamarádi na Moravě se opravdu snaží ve vinohradu, ve sklepě i v marketingu. A to, že jsme přece jen vyhráli my, je opravdu velká pocta,“ řekla Dáša Fialová, marketingová a obchodní ředitelka, která cenu převzala spolu se sklepmistrem Oldou Drápalem a vlastně i vinohradníkem Romanem Sloukem, který byl na místě aspoň v podobě kartonové fotky v životní velikosti. Galavečer se konal za přísných hygienických opatření, při kterých mohli za každé vinařství na místo jen dva lidé. Sonberský vinohrad se rozprostírá na ploše 45 hektarů a obklopuje budovu vinařství na úpatí vrchu Slunečná (236 m. n. m.), od kterého je odvozen také název celé viniční trati a vinařství. Vinařství vyrábí přívlastková, chuťově originální vína pouze z vlastních, ručně sklízených a selektovaných hroznů. Průměrná sklizeň 1,5 kg hroznů na rostlinu odpovídá celkové roční produkci 30 000–150 000 lahví dle kvality ročníku. Vinařství SONBERK se stalo nejen absolutním vítězem jedenáctého ročníku soutěže Vinařství roku, ale zároveň zvítězilo i v kategorii "Střední vinařství s produkcí od 50.001 do 250.000 litrů za rok". Ve finále byla ještě vinařství Krásná hora s. r. o., THAYA vinařství, spol. s r.o.,
Vinařství Lahofer
V kategorii „Velké vinařství-produkce nad 250 000 l /rok“ zvítězila firma z okolí Znojma, Vinařství LAHOFER. Vinařství si zakládá na vysoké kvalitě produkce, vlastní surovinové základně výhradně ve Znojemské vinařské podoblasti, moderní výrobní technologii a moderním marketingu. K tomu navíc připojili nadregionální architekturu v podobě nového sídla ve tvaru „betonové vlny“ ve vinici U Hájku. Výrobní část zahrnuje lisovnu, sklep s kapacitou kolem tři čtvrtě milionu litrů v tancích, skladovací prostory a moderní lahvovací linku. Návštěvnická část, tzv. LAHOtéka slouží jako kombinace prodejny vín, degustační místnosti, vinotéky a místa pro posezení s přáteli nad skleničkou vína.
Zrenovovali také část bývalého znojemského pivovaru na Enotéku znojemských vín a degustační prostor pro veřejnost se120 vzorky vín výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti. „Extrémně se v ročníku 2020 střídalo to dobré, i to špatné. Z toho dobrého bych jednoznačně vyzdvihnul otevření nového vinařství, které se díky své zajímavé architektuře a bohatému kulturnímu programu rychle stalo cílem návštěvníků nejen ze Znojemska, ale i z celé země. Navíc nám z výrobního hlediska umožnilo pustit se do technologických novinek, jako je nazrávání vína v betonových tancích, dřevěných sudech a kvevri, tedy keramických nádobách původem z Gruzie. Do té doby jsme vše vyráběli výhradně v nerezových tancích. Ve vinicích jsme sklidili o 36 % více suroviny než o rok dříve. Naopak jednoznačným a výrazným negativem pak byla vládní opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií. Přišli jsme nejen o významnou část tržeb za prodej vína, ale i o pořádání spousty firemních a soukromých akcí v novém vinařství,“ shrnul obchodní a marketingový ředitel Vinařství LAHOFER, Daniel Smola. „Vítězství v soutěži Vinařství roku stavíme jednoznačně na vrchol našich úspěchů za naše nasazení v loňském roce. Velmi potěšující je i zisk třech zlatých medailí za vína zařazená mezi sto nejlepších v Salonu vín České republiky pro rok 2021 nebo ocenění v podobě velké zlaté medaile z mezinárodní soutěže Concours Mondial de Bruxelles,“ dodal D. Smola. Vinařství obhospodařuje přes 430 ha vinic výhradně ve Znojemské vinařské podoblasti, včetně vyhlášených tratí jako Lampelberg, U Hájku, Babičák či Volné pole. V roce 2018 zaměstnávala skupina firem LAHOFER (kromě Vinařství LAHOFER ještě Vinice LAHOFER, Hotel LAHOFER, Vinařství HANZEL a Vinotrh.cz) 120 pracovníků a prodala okolo 800 tisíc lahví vlastních vín. Roční obrat firmy činil zhruba 90 milionů korun.
O další tituly se v této kategorii ve finále ještě podělily vinařství HABÁNSKÉ SKLEPY, spol. s r.o. a CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice.
Zástupci Vinařství Piálek a Jäger
Kategorii „Malé vinařství – produkce do 50 000 l/rok“ opanovalo Vinařství Piálek & Jäger, opravdu malé vinařství dvou kamarádů ze Znojemska navazující na rodinné tradice. Filozofií tohoto vinařství je vyrábět co možná nejkvalitnější odrůdová vína, typická pro Znojemskou vinařskou podoblast. Produkují je v malých šaržích kolem 3.000 lahví. Celková roční výroba činí přibližně 40.000 lahví. Vlastní vinohrad na Kraví hoře a na Načeratickém kopci.
Finálovou trojici v této kategorii doplňovala ještě vinařství Salabka Praha s.r.o. a Vinařství Lacina.
L. Hotařová
Kromě hlavních cen porota dále udělila ceny „Lomax – Enolog roku 2020“, tedy cena mladému vinaři, enologovi do 40 let, kterou získal Ing. Zbyněk Žiška, hlavní enolog Zámeckého vinařství Bzenec. Cenu „Počin roku 2020“ obdržela Ing. Lucie Hotařová za iniciativu „To si vypijeme“, z tiskárny Etiflex, která stála na počátku této myšlenky. „Cenu prof. Viléma Krause, CSc.“ pro významnou vinařskou osobnost a její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství obdržel Vlastimil Peřina, vinař z Lednice. Věnuje se pouze ekologickému pěstování vinné révy a výrobě certifikovaného bio vína z vlastních hroznů. Pro výrobu bio vína využívá pouze nové registrované odrůdy z programu křížení na vyšší odolnost proti houbovým chorobám a révokazu.
Hlavními partnery soutěže byly firmy Albert s nabídkou vín finalistů v exkluzivní vinotéce v Praze na Chodově, BS vinařské potřeby, přední český dodavatel sortimentu pro vinaře se sítí vlastních prodejen a Vinolok, výrobce skleněných uzávěrů. Během soutěže degustovali odborníci vína z ručně vyrobených skleniček sklárny KVĚTNÁ 1794. Neutralizační sousta dodalo Albertovo pekařství, přírodní minerální vodu s unikátním složením společnost Krondorf. Dalšími partnery byli Hošek Motor, Haier vinotéky, Vetropack, J&T Bank, X-production a Lomax.