Eva Jouklová
Nad Počátky, místní částí města Seč na Chrudimsku v Pardubickém kraji, postavily Lesy ČR poldr, tedy suchou nádrž, která zadrží i stoletou vodu. Stavba v intravilánu zvětšila kapacitu Počáteckého potoka, který se opakované vyléval ze břehů a poškozoval silnici i nedaleké domy. Dílo za 21,5 milionů korun skončilo prosincovou kolaudací. Turisté i milovníci přírody tak získali další možný zajímavý cíl v tomto regionu.
Práce začaly v březnu 2019. Vodohospodáři z Lesů ČR postavili suchou nádrž se 158 m zemní sypanou hrází, širokou čtyři metry a vysokou 8,2 metry.Ta při povodni zadrží až 53 300 m3 vody. „Pokud se do nádrže dostane stoletá voda, zadrží ji a korytem potoka proteče maximálně voda desetiletá. Stavbu nakonec prověřila i loňská povodeň na přelomu června a července,“ řekl Ludvík Řičář, vodohospodářský náměstek oblastního ředitele pro východní Čechy.
Vodohospodáři navýšili kapacitu koryta toku, ale kvůli majetkovým vztahům se bohužel nedaly upravit všechny úseky v intravilánu obce. Přesto by měla stavba obci zásadně při velké vodě pomoci. Pod hrází je také nový brod a kolem poldru rostou nedávno vysazené stromy. Město Seč zároveň zvětšilo kapacitu obecního mostku, u kterého se tok opakovaně při větší vodě vzdouval. V zátopové oblasti suché nádrže vzniklo meandrující koryto včetně několika tůní pro vodomilné rostliny a živočichy. Stavebníci vše konzultovali se Správou CHKO Železné hory. Provoz nádrže monitorují vodohospodáři a podle klimatických podmínek v dalších letech uvažují Lesy ČR také o vystavění objektu pro manipulaci s vodou, aby bylo možné odtoky regulovat, případně vytvořit částečnou zátopu nádrže. Projekt spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství ČR z programu „Podpora prevence před povodněmi IV“.
O všech vodohospodářských projektech Lesů ČR se dočtete na www.vracimevodulesu.cz.