Péřové pokrývky a polštáře nevyšší kvality jsou součástí vybavení hotelových pokojů Kempinski Štrbské Pleso. FOTO: Kempinski
Komerční prezentace
Přikrývky a polštáře jsou nejlepší z prachového peří, ačkoliv existuje spousta moderních materiálů, které peří zčásti dokáží nahradit. My o tom nepochybujeme, protože žijeme v mírném klimatickém pásmu, ve kterém se pravidelně střídá zima a léto, chlad a teplo. Nikdy tady nezmrzneme a zároveň nás netrápí suché ani vlhké vedro. Proti peří jistě mohou mít námitky jižní národy, kterým stačí na noc přes sebe přehodit prostěradlo nebo dokonce jen moskytiéru, a také obyvatelé dalekého severu, kteří kvalitní husí či kajčí peří doplňují ještě kožešinami, aby neprochladli.
Nejobvyklejší náplně solidních polštářů a přikrývek z husího peří se skládají z 50 % prachového peří a 50 % peří na drobných pírkách. Luxusní peřiny mívají poměr prachového peří a pírek 80-20 až 95-5, některé mohou využívat pouze prachového peří. Důvod spočívá v tom, že prachové peří je jemné a lehoučké, ale rychle se slehává. Proto se do něho přidávají celá pírka, aby se udržely pokrývky dlouho naducané a nadýchané jako šlehačka na dortu.
Péřová přikrývka. FOTO: České lůžkoviny
Péřové přikrývky neboli lidově peřiny se vyrábějí v letní a zimní verzi. Tomu odpovídá jejich zateplení, neboli tloušťka izolační vrstvy, a materiál vnitřního sypku i vnější kapny, čili povlečení. Nejobvyklejší je přírodní bavlna, která je na dotek příjemná snad každému člověku. Vybrat si ovšem můžete také praktickou syntetiku, která se dobře pere a čistí, nebo luxusní satén s neopakovatelným pocitem na omak.
Péřová přikrývka. Sypek je pečlivě prošívaný. FOTO: České lůžkoviny
Pokud si pořizujete péřové polštáře, řešíte navíc jejich velikost. Šijí se v mnoha rozměrech a tloušťkách, protože každý má rád pod hlavou něco jiného. Jeden spí na malém polštářku rozměru školního sešitu, další ocení klasický velký polštář a jiný si užívá spánek na obrovském polštáři s vysoko zvednutou hlavou.
Velikost polštáře se volí podle osobních zvyků. FOTO: České lůžkoviny
Praktický nákup umožňují péřové komplety, což je sada pokrývky a polštáře v jednom. Standardní rozměry jsou 70x90 cm. Přikrývka pro jednoho 140x200 cm nebo pro vysoké lidi 220 cm. Pro dvojici se obvykle prodává peřina rozměru 200x200 cm. Na dětskou postýlku je zmenšený rozměr polštáře 40x60 cm a přikrývky 90x135 cm.
Peřinka a polštářek pro malé dítě do postýlky. FOTO: České lůžkoviny
Co je prachové peří?
Prachové peří roste jen některým druhům ptáků a nachází se pod vrchní vrstvou krycího peří. Prachové peří je úžasné v tom, že v jemné struktuře zachytává molekuly vzduchu. V praxi to vypadá tak, že peřina vlastně vytváří nafouklou vzduchovou izolaci a když se s ní přikryjete, ohřejete ji vlastním tělesným teplem, které vyzařujete do okolí. Vrstva vzduchu zadrženého v peří zároveň brání, aby se dostal chlad zvenčí k vašemu tělu.
1 gram prachového peří se skládá z 500-1000 chomáčků.
Peří pomalu absorbuje tělesnou vlhkost. Oproti syntetickým materiálům, které to nedokážou, poněkud paradoxní výhoda. Zajišťuje totiž při spaní komfort. Pot a odpařovaná vlhkost projde peřím a odvádí se pryč, čímž samotné tělo zůstává v suchu. Mírná vlhkost ještě k tomu regeneruje peří a udržuje ho v dobré kondici.
Peřiny vydrží desítky let
Na to zároveň myslí hospodyňky a nechávají péřové přikrývky i polštáře "dýchat". Jednou za čas je proto vhodné je důkladně vyvětrat na čerstvém vzduchu. Při delším skladování se péřové polštáře a peřiny neskládají do malých prostor, ale lehce se natlačí do prodyšných látkových pytlů, které se uloží nebo zavěsí do volného prostoru s přístupem vzduchu. Na delší dobu by se při skladování neměly dělat ostré sklady a peří se nemá příliš stlačovat do malého objemu. V dnešní době tento postup velmi dobře znají turisté, kteří se takto starají o péřové spací pytle.
Spaní v prachových peřinách hotel Savoy Praha. FOTO: Vienna International
Peří si schopnost opakovaného stlačování a nafukování ponechává dlouhou řadu let. Při správné péči vydrží peřina 20 až 30 let. Poté se ve specializované čistírně nechá peří vyčistit a přesypat do nového sypku. Častěji se mění jen povlečení, které se opotřebovává nejen v posteli, ale ještě více v pračce.