Linda Dlouhá
Hláska
„Ladovská zima za okny je a srdce jímá bílá nostalgie.“ Skladba Jarka Nohavici se tento týden stává realitou. První sníh totiž zavítal i do středních Čech a my doufáme, že si ho stihneme alespoň malou chvíli užít. Kde jinde by to mělo být, než právě v Ladově kraji. Středočeská centrála cestovního ruchu proto nabízí tip na víkendovou procházku a objevovaní míst, která Josef Lada ve svých dílech tak krásně a poeticky zachytil.
Hrusice
Hrusice je obec, neodmyslitelně spojená s dílem Josefa Lady, který se zde narodil a prožil část života. Jakoby i dnes vypadla z nejznámějších Ladovým pohádek, odehrávajících se v Hrusicích a okolí. Chybí jen kocourek Mikeš či Bubáci a Hastrmani. Ve vsi ale najdete i kostel sv. Václava, vystavěný již před r. 1200, s unikátním románským ústupkovým portálem z červeného pískovce a s barokním oltářem z 18. století. Nedaleko kostela se nachází Památník Josefa Lady se stálou expozicí děl Josefa Lady a jeho dcery Aleny Ladové. Obcí vede naučná stezka Pohádkové Hrusice, která je inspirovaná díly slavného umělce. Kromě veselých autorových malůvek obsahují jednotlivé poutače i úryvky z jeho pohádkových knížek. Výlet jako stvořený pro děti. Za pozornost stojí také Hospoda u Sejků, známá především z Ladova obrazu Vesnická rvačka.
Památník Josefa Lady
Mnichovice
Za vidění stojí v barokním kostele Narození Panny Marie na Masarykově náměstí v centru města místní neobvyklá kazatelna ve tvaru velryby, kde na spodní části její rozevřené tlamy uvidí návštěvník vyobrazenou podobu Jonáše. Poblíž stojí rovněž barokní mariánský sloup. K dalším zajímavým místům vede naučná stezka s názvem Krásné vyhlídky. Jednou ze zastávek je Zittův mlýn, který v Mnichovicích stával už v roce 1600. Okolní lesy protíná i naučná stezka Voděradské bučiny, a pokud sníh vydrží, můžete využít zdejší upravené stopy pro běžkaře. Šibeniční vrch dnes slouží jako horský sportovní areál a pochlubit se může největším srubem v Evropě. Název kopce vznikl již na konci 15. století, kdy se na vrchu opravdu popravovalo. Zrekonstruované historické popraviště je volně přístupné.
Zřícenina hradu Zlenice
Zlenice použil Josef Lada coby kulisu při tvorbě svých známých "vodnických" scén. Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je záhadou. Hrad postavili zřejmě někdy na počátku 14. století a s fortifikačními vymoženostmi si moc práce nedali. Proto se nejednalo v pravém slova smyslu o hrad. Dnes bychom ho spíše označili za rekreační obydlí Jindřicha z Dubé. Svědčí o tom i fakt, že ho v 15. století za pouhé dva dny zlikvidoval Jiří z Poděbrad. (O něco dále proti proudu na druhé straně Sázavy stojící hrad Stará Dubá dobýval tento panovník téměř rok.) Známý je rovněž i román Radovana Šimáčka, Zločin na Zlenicích hradě, který byl později zfilmován. Okolí zříceniny je díky soutoku řeky Sázavy s Mnichovickým potokem velmi romantické a nechá vás zapomenout na všechny všední starosti. Zříceninu udržují v provozuschopném stavu členové Sdružení Zlenice a Klubu přátel hradu Zlenice.
Říčany
Souvislý pás lesa, rybníky a velmi čisté životní prostředí. To je charakteristické pro město Říčany. Mezi hlavní památky Říčan patří zřícenina středověkého hradu s torzem paláce v centru města. Kousek od ní leží Masarykovo náměstí se starou radnicí, mariánským sloupem a barokním kostelem sv. Petra a Pavla s původními gotickými freskami. Místo covidem uzavřeného muzea zamiřte raději pohodlnou cestou jen kousek za Říčany, kde stojí Ladova ves. Dřevěné sezení láká k opékání vuřtů a děti se zabaví u interaktivních naučných tabulí a jiných atrakcí.