Letos totiž uplynulo rovných 600 let od založení města Tábora, a při této příležitosti vytvořila turistická oblast Toulava průvodce po Táboře a jeho okolí, s názvem: „Okem Jana Žižky“. Protoulat se babím létem do historie, a navíc v osobním doprovodu Jana Žižky, není nereálná fantazie. Stačí navštívit ráj pěší turistiky, podzimní Toulavu….
Průvodcem se návštěvníkům stává sám slavný husitský vojevůdce, který ukáže Tábor nejen jako husitské, ale hlavně jako moderní turistické město. Doprovodí je za zážitky na atraktivních pěších trasách i cyklotrasách k místům, spojeným s husitstvím. Toulava ovšem v rámci projektu „Srdce turistiky“ připravila pro své hosty řadu dalších novinek. Například „Stezku Lužnice“ či „Poutní stezky“. Návštěvníci mají navíc unikátní možnost získat 30% slevy na ubytování a různé další slevy na vstupné na atraktivity v oblasti. Všechny jsou snadno dostupné na unikátním portálu Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR): www.leto.jiznicechy.cz.
„Turistická a návštěvnická sezóna na jihu Čech s létem v žádném případě nekončí. Stejně jako nekončí podpora pobytů rodin s dětmi ze strany Jihočeského kraje. Slevové vouchery na ubytování a návštěvu různých cílů a atraktivit, jejichž zavedením se snažíme pomoci koronavirem postiženému cestovnímu ruchu, lze využívat až do konce listopadu,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje, Ivana Stráská.
Bechyně
Ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu, Jaromír Polášek v této souvislosti připomněl, že částka, kterou kraj uvolnil v rámci podpory cestovního ruchu v regionu na kompenzace slevových programů jejich poskytovatelům, ještě zdaleka není vyčerpaná. „Babí léto, strávené na jihu Čech, určitě stojí za to. Každý kout regionu má své zvláštní kouzlo a Toulava i zajímavé podzimní programy. Například už o druhém zářijovém víkendu se v Táboře uskuteční u příležitosti 600 let města festival Táborská setkání. A tentokrát v netradiční podobě,“ konstatoval J. Polášek.
Krajina, převlečená do pastelových barev podzimu, má své kouzlo. A nádherné přírody nabízí Toulava víc než dost. Onou pověstnou třešničkou na dortu je „Stezka údolím Lužnice Toulavou“, která je vůbec první trasou v České republice, zařazenou na seznam nejlepších pěších stezek Evropy ( Leading Quality Trails Best of Europe). Tento certifikát kvality a výjimečnosti, jakýsi turistický seznam UNESCO, obdržela trasa loni v prosinci. Její oficiální slavnostní otevření ale bylo kvůli koronaviru posunuto až na jaro příštího roku.
Stezka u Lužnice
„To je ovšem jen formální záležitost. Stezka je v celé své kráse přístupná už nyní a podzim je zde fascinující. Trasa začíná v Plané nad Lužnicí. Vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin do Týna nad Vltavou, kde po 55 kilometrech končí za soutokem Lužnice s Vltavou. Nejde ale jen o stezku samotnou. Čtyřetapová trasa je doplněná o zážitky, například lezení po skalách, plavbou po Lužnici a podobně, které si lze stejně jako služby průvodce, ubytování po trase či přepravu zavazadel objednat na webu Toulavy,“ zdůraznil produktový manažer turistické oblasti Toulava, Jan Sochor. Více informací o stezce lze nalézt na: www.toulava.cz/stezkaluznice.
Podzim je také ideálním časem pro duchovní pouť. I tu má Toulava v záloze v podobě programu poutních stezek, které nabízejí propojení hned tří nádherných sakrálních památek: Kláštera Klokoty, Kláštera Bechyně a Kláštera Milevsko. Více na www.toulava.cz/poutnik.
Toulava je oficiální turistickou oblastí na území Táborska, Sedlčanska a Milevska, jejímž centrem je město Tábor. Krajina na pomezí jižních a středních Čech kolem měst Tábor, Bechyně, Milevsko a Sedlčany svou slavnou historií a množstvím památek, romantickými zákoutími i nepoznamenanou zachovalou krajinou vždy lákala návštěvníky. Země historická, kde zněl husitský chorál, kde se zrodil rod Pánů z Růže, kraj drobných zřícenin, zapadlých malebných vesnic a úchvatné lidové architektury. Je to krajina jak stvořená k toulání a objevování, bohatá na zážitky, tradice, dobré jídlo, aktivní vyžití i místa pro relaxaci a odpočinek. I proto byl tento malebný kout v srdci Čech nazván Toulavou.
Bechyňský most
Toulava pokrývá oblast o rozloze více než dvou tisíc čtverečních kilometrů, má 155 obcí, 11 hradů a zřícenin, 18 rozhleden a věží, 7 přírodních parků, 8 národních kulturních památek, 15 památkově chráněných měst a vesnic, více než tisíc kilometrů cyklo a turistických tras, 200 kilometrů naučných stezek a 150 kilometrů běžeckých tras. K tomu více než tři desítky muzeí, čtyři zpřístupněné zámky, dvě golfová hřiště, pět pivovarů a jednu zoo.
Více o Toulavě naleznete na webových portálech: www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti/to-toulava, www.toulava.cz, nebo na facebookovém profilu: www.facebook.com/Toulava.cz.