Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Všechny milovníky skleněné krásy zve Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na zdejší tradiční Sklářské slavnosti, které se konají se v sobotu 5. září 2020 od 9 hodin.
Sklářskou osadu Kristiánov založil Johann Leopold Riedel roku 1774. Sklářskou pec tu poprvé roztopili na Tři krále (6. ledna) 1776. Jeho potomci huť provozovali až do roku 1887, tedy přesně 111 let. Zpočátku zde vyráběli zejména číše a pohárky z dutého skla, holby, lékárenské lahvičky, flakonky a lustrové ověsky. V 19. století se staly hlavním artiklem mačkářské tyče, trubičky a tyčinky pro výrobu bižuterie. Specialitou byly tzv. "tutny", duté trubice, které sloužily jako polotovar pro výrobu skleněných náramků - banglí. Do dnešní doby se z tehdy významné sklářské osady zachovalo pouze jediné stavení sloužící původně pro ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Dnes je ve správě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, s nímž jej spojuje naučná stezka Cestou jizerskohorských sklářů.
Organizátoři připravili také širokou nabídku tvůrčích dílen pro návštěvníky. Budou tu například společně vyrábět skleněnou mozaiku s vyobrazením jedné ze zaniklých staveb osady, mohou zkusit navlékat korálky „na mašince“ nebo šít originální šperky z drobných perliček. Na děti čeká hledání pokladu čaroděje Tamanna. Ti největší odvážlivci si mohou vyzkoušet slaňování přes Kamenici pod dozorem Horské služby Bedřichov, popřípadě jízdu na koni. „Návštěvníci na naší slavnosti mohou opět sledovat mistry skláře přímo u pece, poznat kouzlo tažení skleněných figurek či vinutých perlí u kahanu, foukání ozdob, sledovat výrobu skleněné bižuterie či různých módních doplňků. Zastoupena budou ale i další řemesla,“ řekla ředitelka muzea, Milada Valečková.
Slavnost začíná v 9 hodin, vlastní program začíná od 9,30 uctěním památky zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla na místním hřbitově a následnou mší. V kulturním programu se budou celý den střídat folklorní soubor Jizera, který zpracovává tradiční podještědský, pojizerský a podkrkonošský folklor. Pro děti zahraje Divadlo Krabice Teplice svá veselá představení „Mrkvomen“ a „Václav a Slimák“. Zazpívají „Zlatý holky“ a probíhat budou také komentované prohlídky expozicí i celou osadou vedené muzejními kurátory. Program na Kristiánově bude v sobotu 5. září probíhat až do 16 hodin, vstup je zdarma.
Na Kristiánov se návštěvníci dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách. Auta mohou návštěvníci odložit na parkovišti v Bedřichově a v Hraběticích.
Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje, obce Bedřichov, obce Janov nad Nisou a SPORT Jablonec nad Nisou, s. r. o. – Městský plavecký bazén. Mediálním partnerem Kristiánova je portál www.propamatky.cz
Program:
9.00 začátek slavnosti
9.30 uctění památky zakladatele sklářské osady na lesním hřbitově
10.00 poutní mše svatá v místě bývalého Panského domu
11.00 Folklorní soubor JIZERA/ horní louka
11.30 „Mrkvomen“- divadlo Krabice Teplice/ dolní louka u Liščí boudy
12.00 Zlatý holky/ Horní louka
13.00 Folklorní soubor JIZERA / horní louka
13.30 „Václav a Slimák“ - divadlo Krabice Teplice/ dolní louka u Liščí boudy
14.00 bluegrass, country/ horní louka
14.30 „Mrkvomen“ - divadlo Krabice Teplice / dolní louka u Liščí boudy
15.00 Folklorní soubor JIZERA/ horní louka
16.00 konec slavnosti
Kontakt: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, Marie Víšková, tel.: 483 369 022, e-mail: