Veselské pískovny, archiv JCCR
Poznat Třeboňsko, krajinu dvojího nebe, je prý nejlepší ze sedla jízdního kola. Rovinatý charakter této části jižních Čech, doslova prošpikované romantickými rybníky, je jako stvořený pro vyznavače cykloturistiky. Těm, kteří sebou berou rodinu včetně dětí je určená nová tištěná mapa z dílny destinační společnosti „Turistická oblast Třeboňsko“, která je nyní těsně před svým dokončením.
„Podpora tuzemské dovolené rodin s dětmi je jedním z hlavních opatření, kterými se snažíme pomoci cestovnímu ruchu, jako jednoho z nejhůře postižených odvětví ekonomiky, zvládnout současnou koronavirovou krizi. Jsem proto ráda, že zvýšenou pozornost věnují formou nových projektů, produktů a služeb cílených na rodinné dovolené, i všechny jihočeské turistické oblasti,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje, Ivana Stráská.
Ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), Jaromír Polášek, v této souvislosti znovu připomněl, že na podporu pobytu rodin s dětmi už kraj uvolnil bezmála 40 miliónů korun, kterými kompenzuje slevové programy v rámci podpory cestovního ruchu v regionu. Návštěvníci jihu Čech tak nyní mají unikátní možnost získat 30% slevy na ubytování a až 70% slevy vstupného na různé atraktivity v oblasti. Stačí navštívit unikátní portál Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR): www.leto.jiznicechy.cz .
K novinkám letošního léta na Třeboňsku bude patřit tištěná kreslená mapa části cyklotrasy „Lužnice“, protínající celou turistickou oblast krajiny dvojího nebe. Spatřit totiž nebe na hladině některého z bezpočtu zdejších rybníků určitě stojí za to. „V mapě, kterou právě dokončujeme, návštěvníci najdou vedle plánku cesty také tipy na zajímavá místa v okolí. Samozřejmě nechybí servisní informace o možnostech ubytování, stravování a podobně,“ konstatovala produktová manažerka turistické oblasti „Třeboňsko“, Barbora Bicková.
Krabonoš, foto: P. Schinková
Celková délka trasy Třeboňskem je dlouhá 65 kilometrů a navazuje na cyklostezku „Lužnice-Nežárka“. Jednotlivé etapy trasy zvládnou i rodiny s dětmi. Jedná se totiž o nenáročnou, místy středně náročnější, trasu a terén. Necelá polovina vede mimo motorovou dopravu, zbytek cyklisté sdílí s málo frekventovanými silnicemi třetí třídy. Celá cyklostezka „Lužnice-Nežárka“ má dvě tzv. větve, přičemž jedna se vydává po meandrech a dále sleduje tok řeky Lužnice až do Týna nad Vltavou, druhá zase tok Nežárky. Obě se sbíhají ve Veselí nad Lužnicí.
Třeboňsko je zajímavé svou architekturou, historií a podmanivé svými přírodními krásami. Mimořádné přírodní hodnoty vedly v roce 1977 k zařazení celé oblasti do sítě biosférických rezervací UNESCO a v roce 1979 pak k vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.
Mezi nejatraktivnější turistické zajímavosti Třeboňska patří „Slatinné lázně Třeboň“, soběslavsko-veselská blata, záplavové mosty u Staré Hlíny, vodáky oblíbená řeka Lužnice, rybníky, cyklostezky a naučné stezky, zámky v Třeboni, Chlumu u Třeboně, Stráži nad Nežárkou, pískovny, města Třeboň, Veselí nad Lužnicí, České Velenice, Suchdol nad Lužnicí, církevní památky, Schwarzenberská hrobka, pivovar Regent a mnoho dalších. Návštěvníci oblasti, turisté, rybáři, cyklisté, vodáci i lázeňští hosté, dnes obdivují kraj, kterému vévodí stříbřité hladiny rybníků a modré stuhy potoků a řek. Třeboňsko je přímo stvořené pro aktivní rodinnou dovolenou.
Borkovice, archiv JCCR