Z. Urbanovský, foto: archiv CCRVM
Muzeum vypálených usedlostí
Tento výlet míří na Hornolidečsko, kde východní část Vizovických vrchů leží na dotyku hned čtyř chráněných krajinných oblastí – Beskyd a Bílých Karpat na českém území, na nedalekém Slovensku je to pak CHKO Kysuce a Biele Karpaty. Malebná čistá příroda nabízí skalní bloky, lesy, paseky, zajímavou květenu, krásné výhledy. Výlet doporučují odborníci z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.
Dnešní tip na výlet ocení pěší turisté i milovníci jízdy na kole. Třináct kilometrů dlouhá trasa vede od Čertových skal na severním okraji obce Lidečko přes Lačnovské skály a obec Lačnov do Horní Lidče. Lidečko i Horní Lideč leží na železniční trati č. 280 spojující Hranice na Moravě s Brumovem-Bylnicí, resp. na silnici I/57 mezi Vsetínem a slovenskou hranicí. Jedná se tedy o lokalitu dobře dostupnou.
Velmi zajímavé místo, pověstmi opředené Čertovy skály, nás čeká hned na startu výletu. Mohutný skalní blok má délku 150 metrů a výšku až 25 metrů. Z vrcholu skaliska se nabízí pěkný pohled na obec Lidečko rozloženou po obou březích říčky Senice. Podél Čertových skal stoupáme po modře značené turistické trase západním směrem. Po pěti kilometrech chůze (nebo jízdy na horském kole) stoupajícím lesním terénem se setkáme s dalšími skalními útvary. Tentokrát to jsou Lačnovské skály. Jejich typickou vlastností je členitost povrchu. Ve skalách najdete prohlubně i pukliny. To už jsme na žlutě značené trase. Po zbytek cesty terén pozvolna klesá na severní okraj obce Lačnov. Zde vybudovali Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy paseky. Bylo postavené jako připomínka osudové tragédie obyvatel Vařákových pasek. Osadu 2. května 1945 na sklonku II. světové války vypálila ustupující německá vojska a zabila při tom šest obyvatel.
Od muzea (v době koronavirové epidemie je uzavřeno, ale jednotlivé objekty jsou dobře viditelné) klesáme po turistické trase otevřenou krajinou, nabízející dechberoucí výhledy do údolí a na okolní kopce a kopečky. Za Lačnovskými rybníky vstoupíme do Horní Lidče, odkud je dobré spojení vlaky či autobusy veřejné dopravy.
Celá trasa výletu vede po Naučné stezce Vařákovy paseky. Naučné tabule, je jich celkem 15, seznamují nejen s osudy dnes již zaniklé osady, ale i se zajímavostmi, které se na trase stezky nacházejí. Kromě naučných tabulí najdeme na trase také odpočívadla. O stezku, která je ve velmi dobrém stavu, pečují Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí, obce Lačnov, Lidečko a Horní Lideč.
Trasa se, až na výjimky, vyhýbá osídleným lokalitám, je vhodná pro vycházky, určené ke zvyšování fyzické kondice a současně nabízí poznání velmi pěkné krajiny s řadou zajímavých míst na trase.
Aktuálně (v době koronavirové krize) nejsou k dispozici stravovací služby, proto doporučujeme vzít s sebou dostatek tekutin a svačinu na cestu.
Trasa výletu v mapě: https://mapy.cz/s/kelalohofe
Lidečko