Text: Pavel Fryml, Foto: Petr Brodecký (ve spolupráci s periodikem Nová Večerní Praha)
Když se řekne Český Krumlov, vybaví se turistovi Vltava, úzké středověké uličky s útulnými domky, obchody a kavárny. Samozřejmě hrad a zámek. I turisté z Asie, kteří tu jsou nejen na výletě, ale mnoho jich tu dokonce bydlí. Ve městě samém ovšem častěji potkáte zahraniční návštěvníky než ty české. Krumlov totiž nabízí spoustu netradičních a zajímavých míst.
Jméno Krumlov pochází z německého Krumme Aue (česky křivý luh), což odkazuje na polohu města mezi esovitými zákruty řeky Vltavy. Zámek Český Krumlov je po Pražském hradě druhý nejrozsáhlejší zámecký areál v ČR. Zámecký komplex, který je členěný na pět nádvoří, dnes tvoří několik větších celků. Jednou z rarit Českého Krumlova jsou i hradní medvědi, které tu dodnes chovají od dob Rožmberků v hradním příkopu.
Český Krumlov je významným českým kulturním střediskem, hostícím řadu festivalů i pravidelných regionálních akcí. Historické jádro města nabízí velký počet galerií umění a muzeí. Mezi důležité divadelní instituce patří Městské divadlo, nacházející se při historickém centru v Horní ulici, a především pak mezi památkáři kontroverzní Otáčivé hlediště, které je situované v horní části Zámecké zahrady. Mimochodem představuje jednu z nejvýznamnějších a nejúžasnějších open-air scén v Evropě.
Na březích Vltavy podle tradice žijí skřítci a vodníci, kteří si stráží svoje perlorodky. Krumlov byl totiž v historii proslavený chovem zmíněných mlžů a kvalitou jejich produktů, tedy říčních perel.