Text a foto Jaroslav Kratochvíl
Letošní mzdový průzkum personálně-poradenské společnosti Hays opět potvrdil, že přestože cestovní ruch u nás výrazně roste, dlouhodobě je tento obor v Česku značně podhodnocený a mzdy jsou velmi nízké. "Častěji lze vídat strategii, kdy kvalita uchazeče jde do ústraní a podstatnou roli hrají jeho mzdové požadavky. Nelze se tedy divit tomu, že řada lidí zvláště u hranic s Německem a Rakouskem odchází za prací ven," říká Ladislav Kučera, ředitel společnosti Hays pro ČR. Průzkum vznikl vyhodnocením více než sedmi tisíc pracovních nabídek registrovaných v roce 2019 a rozborem dat poskytnutých více než 22 tisíci potenciálními uchazeči o pracovní místa ve středním a vyšším managementu napříč obory. Zpomalení růstu mezd až stagnaci lze pozorovat nejen v cestovním ruchu, ale i v oblasti financí, logistiky, byznys center, právních služeb nebo administrativy. Mírnější růst mezd oproti předchozím rokům je patrný ve sféře stavebnictví, IT, výroby a strojírenství nebo i v některých oblastech obchodu.
Z výsledků výzkumu vyplývá, že trh práce se bude v roce 2020 dále zklidňovat. Volných míst bude patrně méně, ale k dramatickému poklesu nejspíše nedojde. Tempo růstu mezd bude nadále zpomalovat a převáží především snaha o udržení stávajících lidí a o posílení značky firem jako perspektivních zaměstnavatelů. Vzhledem k nízké ochotě firem navyšovat mzdy lze očekávat optimalizaci a individualizaci benefitů. Lidé většinou upřednostňují výši mzdy, a pak také poskytnuté podmínky, tedy prostředí, ve kterém pracují. Ovšem i to, jakým způsobem se mohou rozvíjet a jakou hodnotu jejich výkonu firma přikládá.
Oblast cestovního ruchu a hotelnictví v posledních letech zažívá mimořádný růst. Tradičně největší návštěvnost má Praha, na druhém místě je Brno. Nejvíce turistů míří z Německa, Slovenska a Polska. Zvýšený zájem o pobyt v Česku projevují také návštěvníci ze Spojených států a Francie. Každoročně stoupá i počet Čechů, kteří jako turisté cestují po republice. Tyto trendy se ovšem nikterak nepromítají do růstu mezd na jednotlivých pozicích v sektoru.
Pro srovnání lze uvést průměrné mzdy v oboru vloni a letos.
Šéfkuchař: 50 000 - 150 000 / 50 000 - 150 000
Manažer restaurace: 30 000 - 150 000 / 30 000 - 150 000
Obchodní manažer: 35 000 - 80 000 / 35 000 - 80 000
Koordinátor marketingu: 28 000 - 40 000 / 28 000 - 40 000