Středem Evropy je Kouřim!

 

 

Ano, je to tak! Pokud není Česko „pupkem světa“, jak si občas mnohý z nás myslí, je alespoň rozhodně Česká republika středem našeho světadílu. Přesněji řečeno, středem Evropy je Kouřim.

 

Tak tedy, ani Brusel, Paříž, Praha či Berlín, ale středem Evropy je malé městečko na Kolínsku s necelými dvěma tisíci obyvatel. Kouřim už má dokonce i nový symbolický bod, kde je střed starého kontinentu, a kde se potkává 15. poledník východní délky a 50 rovnoběžka severní šířky.

 

Astronomicky významné místo

O místě zaměřeném v den podzimní rovnocennosti 23. září informovala Česká astronomická společnost již v roce 1995. Pro zasvěcené tedy žádná novinka. Ale pro řadové občany, turisty a milovníky zajímavostí či kuriozit hotová bomba! Společnost měřením ověřila s přesností na jeden centimetr průsečík zeměpisných souřadnic, k němuž se vztahují výpočty a okamžiky různých astronomických úkazů. Z tohoto astronomicky významného místa je přesně měřitelný tzv. pravý sluneční čas, jímž je vymezeno středoevropské časové pásmo. Nedávno se však díky tomu stal z Kouřimi i turistický magnet a dobrý tip na výlet. Vyrazit sem vlakem, autobusem či po vlastní ose a na vlastní oči spatřit střed Evropy – tak ta půldenní výprava za to opravdu stojí. Otázka zní, co je tady ale vlastně k vidění?

 

Unikátní plastika

Už dříve vedení kouřimské radnice rozhodlo o označení tohoto místa. A na sklonku roku 2010  se zde byl za velkého zájmu široké veřejnosti slavnostně odhalen unikátní monument podle návrhu  Jaroslava Pouly. Na kamenném podstavci je vyznačena Kouřim s nápisem Geografický střed Evropy a nad ní je zeměkoule, z níž je nad mapou s Kouřimí pověšeno závažíčko. Město tak má kromě svého proslulého skanzenu historických budov další pozoruhodnou zvláštnost.

 

 

 

 

  ...
 
© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX