Soutěž je otevřena pro všechna vína vyrobená z hroznů révy vinné v České republice. Minimální množství vína jednotlivých soutěžních vzorků je stanoveno na 500 lahví, které musí být připraveno k uvedení na trh v den vyhlášení výsledků. Hodnocení vín je nezávislé s důrazem na vysokou míru objektivity hodnocení, kvalita je posuzována dle standardů senzorického hodnocení mezinárodní unie enologů. Vinaři přihlašovali minimálně pět různých vín a každá kolekce musela obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií. Kolekce vín soutěžící o titul Vinař roku 2017 procházejí dvoukolovým hodnocením. V prvním kole téměř 100 degustátorů stanovilo vítěze v jednotlivých soutěžních kategoriích. Dále pak dle výsledků hodnocení z prvního kola bylo stanoveno pořadí kolekcí pěti nejlépe bodovaných vín (ze všech přihlášených vzorků) jednotlivých producentů. Nominaci a postup do druhého kola si zajistilo osm kolekcí vín s nejlepším průměrným bodovým ohodnocením, přičemž průměrná známka nesmí být nižší než 80 bodů. Na finalistech pak bylo zvolit šesté, dle jejich uvážení nejlepší víno a s výslednou kolekcí bojovat o nejvyšší titul. Konečné pořadí kolekcí vín na prvních osmi místech stanovil „Klub degustátorů“ na svém zasedání ve druhém finálovém kole soutěže. Finálové rozhodování bylo v rukou devíti porotců, z nichž šest patří k mezinárodní degustátorské špičce a může se pochlubit titulem Master of Wine (MW). Ve finálovém kole jsou vína hodnocena nezávisle na bodování v kole prvním a určuje konečné pořadí kolekcí jednotlivých producentů od 1. do 8. místa. Pořadí kolekcí od 9. místa níže je stanoveno podle výsledků z prvního kola. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 538 vzorků a bylo uděleno 33 ocenění a medailí. V osmičce finalistů byla tato vinařství :
Milan Sůkal Nový Poddvorov
Vinařství Volařík Mikulov
Nové vinařství Drnholec
Vinařství Mikrosvín Mikulov
Zámecké vinařství Bzenec
Bojanovský sklep Uherek
Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice
Vinařství Spielberg Archlebov
Ve finále se utkalo celkem čtyřicet vín a o novém držiteli prestižního titulu rozhodl Klub degustátorů ve složení:
John Salvi MW (Francie),Elsie Pells CWM (Jihoafrická republika), Demetri Walters MW (Velká Británie), Annette Scarfe MW (Malajsie), Andy Howard MW (Velká Británie),
Michal Šetka Wine and Degustation (Česká republika), Josef Valihrach trojnásobný Vinař roku České republiky, JUDr. Luboš Bárta (Česká republika)
Předseda komise Ivo Dvořák ASČR (Česká republika)
Titul MAKRO Vinař roku 2017 České republiky získalo Vinařství Spielberg. O vína sklizená na vlastních vinicích o rozloze takřka 65 ha se tu stará s týmem zkušených vinohradníků sklepmistr Ing. Ondřej Konečný. Vinařství také úzce spolupracuje s Mendelovou univerzitou v Brně. Stáří vinic je různé, od mladých vinic dávajících svěží štíhlejší vína, až po vinice 40 let staré, z kterých vznikají hutná extraktivní vína. Díky ekologickému pěstování révy a jejího zpracování využívající moderního systému řízeného kvašení, se daří produkovat přívlastková vína ve špičkové kvalitě Stříbrnou příčku obsadilo Nové vinařství z Drnholce. Nové Vinařství postavilo v roce 2005 velmi moderní vinařství na zelené louce, hospodaří na více jak 100 ha vinic v Mikulovské podoblasti, v blízkosti Pálavských vrchů. Specialitou vinařství je skleněný uzávěr VINO-LOK. Bronz získal Milan Sůkal z Nového Poddvorova. V současné době obdělává Milan Sůkal se svojí rodinnou 6 ha vinic V dubnu 2015 vysadil dalších 2,3ha. Roční produkce je 30 000 lahví.
„Letošní ročník soutěže je jednoznačně nejvyrovnanějším co do výsledků, bodový součet kolekcí vín vinařů se lišil i o pár setin bodu. Výborně byla porotou hodnocena suchá bílá vína zejména odrůdy Ryzlink Rýnský a Pinot Blanc, ale i naše červená,“ řekl Ing. Petr Marek vedoucí organizačního výboru soutěže.
Kromě prvních tří míst byly vyhlášeny ceny v dalších několika kategoriích. Zemědělské družstvo Němčičky si i letos odneslo cenu veřejnosti a titul Deník Můj vinař roku 2017. Vinařství ZD Němčičky hospodaří ve Velkopavlovické vinařské podoblasti na 124 ha vlastních vinic v šetrné integrované produkci. Roční objem produkce činí kolem 300 000 litrů, z toho asi 100 000 lahví. Nově se letos udělovalo také ocenění společnosti MAKRO pro nejlepší rodinné vinařství s produkcí do 200 tisíc litrů vína ročně, to získalo vinařství Milana Sůkala.
„Touto novou kategorií chceme zviditelnit úspěšná rodinná vinařství, která mají svou nezastupitelnou roli nejen v oblasti produkce, ale i v utváření lokální vinařské kultury. Dlouhodobě sledujeme zvýšený zájem o domácí víno a sortiment českých a moravských vín neustále doplňujeme. Už nyní máme v portfoliu velký výběr od našich vinařů, zejména ze středně velkých a menších vinařství. Vína oceněná v soutěži najdou zákazníci v našich vinotékách přibližně od poloviny září,“ říká Martina Riel-Salvatore, produktová manažerka pro kategorii vín velkoobchodu MAKRO.
Korunním Šampionem bílých vín se stal Muškát žlutý výběr z cibéb 2015 z Vinných sklepů Valtice. Cenu Šampiona červených vín si odnesl opět Milan Sůkal za Pinot Noir 2015 Výběr z hroznů. Cenu Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství obdržel JUDr. Luboš Bárta. Ocenění Aquatestu za tradiční a ekologické postupy ve vinařství získal Jiří Šebela z vinařství Dva duby.
Angličan John Salvi MW, který žije již 35 let v Bordeaux, řekl: „Tato soutěž je jednou z nejlépe organizovaných evropských soutěží. Letošní vína měla největší kvalitu v historii soutěže. Nejvyšší hodnocení bylo 89,1 bodů a ostatní překonali 85 bodů. Kvalita českých vín je na světové úrovni.“ Na moji otázku ohledně červených vín dodal: „Ze 40 vzorků byly 4 červená vína, vítězný Pinot noir byl vynikající. Snažte se dělat červená vína“. Titul MW, který se smí uvádět za jménem držitele titulu je nejvyšší kvalifikací v oboru vína. Samotný institut IWM byl založen v roce 1955 v Londýně a téměř tři desetiletí bylo toto studium určeno výhradně pro britské občany zabývající se „vědou, uměním a obchodem v oblasti vína", než se brány v roce1987 otevřely zahraničním zájemcům. Podmínkou pro přijetí na tříleté studium zakončené zkouškou MW, kterou každoročně absolvuje zhruba pouhých 10 % uchazečů, je prokázání adekvátních znalostí v oboru. O náročnosti vypovídá, že zkouška trvá 4 dny, V současné době je v 29 zemích celkem 369 MW, z toho je 124 žen. První českou nositelkou titulu MW je Lenka Sedláčková, která žije v Londýně.
Produkce vína v ČR se v posledních dvou letech pohybuje okolo 644 tis. hl/rok. přičemž je u nás 18,5 tis. pěstitelů. Z celkových 17 737 ha obhospodařované plochy vinic tvoří více než dvě třetiny odrůdy moštové bílé (12 270 ha), jednu třetinu odrůdy moštové modré (5 411).
Roční spotřeba na osobu činí 20 l, průměr v Evropě je 36 l, nejvíce se vypije ve Vatikánu cca 70 l na osobu. Tuzemská vína preferuje 58 % konzumentů. Do ČR bylo v roce 2015 dovezeno celkem cca 1 402 tis. hl a vývoz vinařských produktů z ČR činil cca 108 tis. hl, většinou na Slovensko. Víno dovážíme nejvíce ze Španělska, Itálie a Maďarska. Vína jsme dovezli za cca 4,1 miliardy a vyvezli jsme za 547 milionů.
Text a foto: Jaromír a Věra Hamplovi