Estonsko umí příjemně překvapit * Atraktivní výlet na sever

Za prvé – zrovna pro našince je cesta do Estonska shodou okolností snadná. České aerolinie do Tallinnu přímo z Prahy létají a tak nás letenka při včasné rezervaci vyšla cenově dosti přijatelně.

 

Několik hodin po příletu a nemáme pochyb: Tallinn je pro svou zemi opravdovou metropolí, už na první pohled živoucí a vzkvétající. Estonci až romanticky oceňují nedávno nabytou nezávislost a tak se hned chlubí, že jejich hlavní město spolu s finským Turku bude v roce 2011 vyhlášeno evropskou kulturní metropolí. Není divu - Tallinn k této roli disponuje všemi předpoklady. Není-li ještě něco  hotovo, pilně se dokončuje. Platí to hned na letišti. Jeho budovy září novotou a i když neoslní velikostí, pak určitě architektonickou nápaditostí a dojmem útulnosti, který zejména v interiéru budí. Přispívá k tomu i částečně parketová podlaha,  napovídající o dostatku dřeva v severských lesích. Do centra města je odtud nějakých 10-12 km. Je tedy nasnadě, že Tallinn je metropolí o lidsky přátelských rozměrech. Jinak řečeno – vše zajímavé lze obsáhnout příjemnou procházkou. Orientace je snadná, historické centrum dominuje nad městem na návrší, takže postačí se jen pozorně rozhlédnout.


Metropole s úctou k historii


Tallinn nezapře minulost starého hansovního města. Památky jsou nejen udržovány v dobrém stavu, ale současně i žijí. Historických prostor se využívá, pořádají se tu různé události, nebo tu švitoří hosté restaurací. Užili jsme i těch středověkých, s dobovým jídelníčkem a mohu slíbit: bude vám chutnat, tabule je originální a bohatá…Ožily i tradice středověkých gild, sdružení kupců, podobných našim cechům. Zejména s jejich přispěním se můžete proměnit ve skupinu hostů, provázených „středověkými“postavami v historických oděvech, které vás seznámí nejen s tím, jak kdysi zdejší obyvatelé vyhlíželi, ale současně vám podají kvalifikovaný průvodcovský výklad. Cestou starým městem překvapí ukázky středověkých soubojů a potěší tradiční pohoštění - likér, marcipán a pečivo - přímo na historických místech. Na turistické mapě města je čtyřicet hlavních památek – od radnice, přes chrámy a kostely, muzea, galerie, hradby, obranné věže a valy, až po amfiteátr, kde se odehrávají slavné písňové festivaly. Pokaždé se jich zúčastní statisíce lidí a to aktivně, zpívá a tančí nejen jeviště, ale i hlediště. Traduje se, že nemají ve světě obdoby. Vztah Estonců k historii a národním kulturně historickým památkám pochopíme při zkoumání minulosti. Od 11.století většinou byla poznamenána poddanstvím: Dánům, Němcům, Švédům, Rusům…Krátká období nezávislosti - to současné nevyjímaje - mají pro tento národ nesmírnou cenu. Proto onen vysoký stupeň vlastenectví a nadšení při rekonstrukci a rozvoji země. Bylo by však omylem představovat si zdejší život jako ustrnulý a obrácený do minulosti. Právě naopak – na každém kroku se přesvědčujeme, že Estonci ke své současnosti přistupují se stovkami nápadů, s nadhledem,  nezřídka i humorem, vítají všechno nové a moderní a jsou na špici v přijímání a aplikaci nejmodernějších technologií. Nasvědčuje tomu např. fakt, že takříkajíc na každém rohu je bezplatně přístupný internet…


Středisko estonské vzdělanosti


Druhé největší estonské město a metropole jižní části země - Tartu - se nám představilo jako sídlo vzdělanosti, pokroku, rozvoje podnikání a moderních technologií. Deklarovalo se tak od nepaměti a je tomu tak dodnes. Právem – zdejší univerzita letos oslaví 375 let svého trvání a pokrok v aplikaci moderních technologií dokládají fakta: mobilní telefon tu užívá 95 % populace, 50 % parkovacích poplatků jím platí, učitelé komunikují mobilem jak se žáky, tak rodiči, provoz knihoven ve městě ( komunikace se čtenáři ) se jím organizuje, stejně tak probíhá komunikace policie s řidiči autobusů a taxi i s tzv. neighbour-watch teamy ( civilní bezpečnostní dohled ). Na mobil lze získat také veškeré turistické informace. Okouzlující město na březích řeky Emajögi je atraktivní. I tu stačí k prohlídce hlavních zajímavostí pěší procházka – vyrazíme od impozantní budovy univerzity k radnici na radniční náměstí s originální fontánou zdobenou sousoším zamilované dvojice studentů, stylově vroubené klasicistními paláci s několika oblíbenými kavárnami a cukrárnami. Podle chuti a času pak můžeme volit z více než dvaceti muzeí, galerií, památníků a dalších zajímavostí. V okolí Tartu jsme se zalíbením obdivovali sídla se zachovalou dřevěnou architekturou třicátých let minulého století. Bohatě zdobené domy se zasklenými verandami najdeme mezi borovicemi na březích jezírek a jezer. Pro vyznavače aktivního, až adrenalinového putování jsou tu příležitosti kempovat, rybařit, toulat se přírodou pěšky, na kanoi, motorovým člunem, na koních, na kolech, či zkusit třeba rafting. Nedaleko Tartu se nabízí ještě jedno originální zastavení: Aviatické muzeum.  Pod širým nebem a několika hangáry na ploše 450 m2 jsou tu k vidění dopravní, bojové i cvičné letouny a helikoptéry spolu s 300 exponáty letecké výstroje. První v řadě od vchodu do areálu stojí L-39, bitevník české provenience.


Estonsko leží také na ostrovech


Saaremaa se nazývá největší z nich. Díky své poloze býval často nárazníkovou zónou pro dobyvatele. Rizika a utrpení minulosti byla vykoupena bohatstvím historie a kultury. Z pevniny sem míří trajekt z Virtsu do Kuivastu na ostrově Muhu. Odtud pak pokračujeme po silničním náspu přes moře až na ostrov Saaremaa. Kuressaare, největší sídlo, založili ve 13. století teutonští rytíři. Chlubí se především architektonicky mimořádně atraktivním biskupským zámkem, který je v dobrém stavu a dnes žije významnými společenskými a kulturními událostmi. Střed města s radnicí, několika kostely, památníky, městským divadlem, knihovnou, muzeem, klasicistními i dřevěnými domy a přístavištěm jachet sousedí s rozlehlými parky a hotely s lázeňsko-rekreačním zaměřením. Ostrov Saaremaa je jako stvořený pro milovníky přírody. Rovinatý terén, tu a tam skanzen, připomínající někdejší životní styl - především na venkově, řídké osídlení, klid a bezpečí – kdo by odolal ?   


Místo, na které se nezapomíná


Na jižním okraji ostrova Muhu je skryta mimořádná zajímavost. Po pár desítkách minut jízdy na jih od hlavní silnice č. 10 se před námi objeví panství Pädaste. Existuje od roku 1227 a vzdor staletím i dnes zůstává ve skvělém stavu. Dbá o to jeho současný holandský majitel, který areál s nevšedním vkusem zrekonstruoval a dnes jej provozuje jako rekreačně lázeňský rezort. Spoluprací vynikajícího architekta tu bylo dosaženo mimořádného výsledku.  Luxusní dvoulůžkové pokoje ozvláštňují doplňky jako terasa s vyhlídkou na moře, otevřené ohniště, sauna, apod. Areál má vlastní parkoviště, přístav pro čluny a heliport, provozují se všechny druhy sportů a zábavy, jaké jsou v takovém prostředí možné. V nabídce nechybějí prostory k jednání, konferencím a mítinkům, ale i rozmanité relaxační a lázeňské procedury. Menší původní sroubený dům byl obnoven a doplněn nejmodernějšími prvky s tak mimořádným respektem a invencí, že každý, kdo jej spatří, zatouží strávit v tomto prostředí dovolenou…

Navíc jeden z objektů v areálu je adaptován na špičkový restaurant s vybraným menu a dokonalou obsluhou. Zkrátka – nezapomenutelný zážitek - byť za odpovídající cenu…

Co dodat? Svobodné Estonsko, kam můžeme bez problémů, neboť je součástí Evropy, rozhodně stojí za návštěvu. 


Praktická fakta:


Jak se tam dostat: s ČSA do Tallinnu a dále vypůjčeným autem to je pro nás nejsnadnější…

Existuje však také možnost vlakem přes ostatní pobaltské země, či trajektem např. z Helsinek.

Estonsko vstoupilo do Schengenského prostoru ve stejný den jako my, vstup je tedy snadný.

Kde bydlet: „Výběr je pro všechny obvyklé požadavky“, říkají pracovníci Tourist Boardu, tím míní celou škálu kategorií. Namátkou:

Savoy Boutique 5 hv., elegantní, v historickém prostředí, se starožitnými dekoracemi, kompletním luxusním servisem.  Reval Hotel OLYMPIA 4 hv., postaven k Olympijským hrám r. 1980, 26-patrová dominanta města se skvělým výhledem, plně modernizován, s fitness zázemím ( ze sauny v nejvyšším patře je výhled na město ), populárním night-clubem. Radisson SAS, výškový hotel se stabilním mezinárodním standardem, na okraji downtownu, vhodný jak pro turisty, rodiny, tak i pro business.

Kde se najíst: VERTIGO – restaurant, brasserie, terasa – a hlavně kuchyně, která nadchne. Mimořádně skvělé designové prostředí, vysoce profesionální obsluha, originální menu. Po skvělém gastronomickém zážitku si můžete odnést s sebou jako suvenýr originální bochníček zdejšího mimořádně chutného chleba v dýhovém košíčku. Ulice Rävala 4, Tallin ( přes ulici naproti hotelu Radisson SAS ).

 

Bližší informace: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.inyourpocket.com 


                                                                                                                      

© 2017 CzechTravellpress. All Rights Reserved. Designed By MaraXa & KraX