Rakousko i Česko mají mnohem více společného, než bychom mnozí vůbec tušili. Zkusme se proto pustit napříč Rakouskem a Českem po společných stopách. Odhalme zapomenuté doteky české kultury, historie a umění v Rakousku. Navštivme místa, která hrála významnou roli v životech významných osobností, spojených s českou historií a připomínajících události, které tvořily nejen české a rakouské, ale dokonce i evropské dějiny.
Mahlerova 7. symfonie v srdci Evropy
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha přináší dva týdny plné nádherné hudby a kulturních událostí. Koncert připomene i krásu hudby Gustava Mahlera, ale zdůrazní významné historické události, spojené s tímto hudebním géniem. Rakousko-uherského hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera považujeme za jednoho z největších skladatelů symfonické hudby vůbec. Vytvořil základ pro moderní hudbu 20. století a jeho život a působení je spjatý s Českem. Vyrůstal v Rakousku Uhersku v Českém království a nechal se inspirovat zdejšími vlivy.
Ve spojení s celosvětovým tvůrčím odkazem Gustava Mahlera se 11. září uskuteční koncert v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2024. Open-air koncert prolíná milníky české hudební historie i život Gustava Mahlera. V areálu Výstaviště Praha v Holešovicích uslyšíte jeho 7. symfonii pod taktovkou Jakuba Hrůši v podání České filharmonie a Bamberských symfoniků. V Bamberku jmenované stružení totiž utvořili po poválečném odsunu umělci z někdejšího Nového německého divadla v Praze. Jakub Hrůša se od roku 2025 ujme funkce hudebního ředitele Královské opery Covent Garden v Londýně a je krom toho i šéfdirigentem Bamberských symfoniků a hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Orchestru dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia.
Na připomínku významné hudební a historické události, která ovlivnila hudební scénu v Praze, organizátoři připravili také četné expozice s komentáři hudebních vědců, a výstavu s historickými texty a recenzemi včetně dobových fotografií.
Kavkův Klosterneuburg
Stopy české historie najdeme po celém Rakousku. Nevyhnul se jim ani Kierling v Klosterneuburgu v Dolním Rakousku. Tady totiž v roce 1924 zemřel světoznámý pražský spisovatel Franz Kafka. Většina života Franze Kafky je spojená s Prahou, ale poslední týdny svého života strávil v soukromé klinice v Kierlingu u Vídně. Zdejší čerstvý vzduch měl Kafkovi napomoci k uzdravení z tuberkulózy. Na slunném balkónu, který přiléhal jeho pokoji, si Kafka v klidu mohl číst s výhledem na romantickou zahradu a les, což se dodnes nezměnilo.
V Kierlingu v Klosterneuburgu, vzdáleném jen 15 kilometrů od Vídně, na počest Franze Kafky rakouská společnost „Österreichische Franz Kafka Gesellschaft“ otevřela pamětní síň, která dokumentuje poslední týdny Kafkova života. V bývalém sanatoriu najdete památky na poslední léta jeho života, fotografie, dopisy a pohlednice. Kromě toho v místnosti máte také volný přístup ke knihovně s Kafkovými díly, sekundární literaturou a překlady z mnoha jazyků.
V Klosterneuburgu se můžete těšit na širokou nabídku dalších různých kulturních akcí v muzeu Gugging. V létě se tu dokonce konají různé festivaly a koncerty, jako například Operklosterneuburg, Shortynale „Kurzfilmfestival“. Nad městem najdete také jednu z nejprestižnějších vinařských škol v Evropě.
Klosterneuburg nabízí mnoho možností k odpočinku. Je tu jedna z na břehu Dunaje nejlepších pláží s kvalitními službami, kde krom idylického koupání máte k dispozici několik atrakcí. Je zde snad vše, co byste si mohli přát od tobogánu, dětského hřiště, po sportovního zařízení. Nechybí například hřiště na plážový volejbal, fotbal či basketbal a stolní tenis. Vodomilové také mají možnost si vypůjčit různé lodě. Jednou z výhod tohoto města je možnost návštěvy blízké Vídně, ale i dechberoucí přírodní scenérie, kterou si můžete užít při cyklistických nebo pěších výletech.
Kateřina Vlčková