Rok 2025 bude pro Řím výjimečný. V jubilejním křesťanském roce tam budou mířit miliony poutníků a návštěvníků. Řím totiž už v loňském roce navštívil rekordní počet turistů. Podle předpokladů bude v letošním roce návštěvnost narůstat, aby kulminovala v příštím „Svatém roce“. Proto také představitelé Zlínského kraje v čele s hejtmanem Radimem Holišem v minulém týdnu jednali o Cyrilometodějské stezce přímo v Římě.
Stezka tu prezentovali europoslankyně Martina Dlabajová, velvyslanec České republiky při Svatém stolci J. E. Václav Kolaja a dalších deset zástupců velvyslanectví při Svatém stolci. Jednání svou přítomností podpořil i velvyslanec České republiky v Itálii J. E. Jan Kohout.
„Po audienci u papeže Františka na Svatopetrském náměstí jsme absolvovali prezentaci před zástupci velvyslanectví při Svatém stolci, a to Slovenska, Polska, Rakouska, Bulharska, Rumunska, Řecka, Severní Makedonie, Srbska, Černé Hory a Chorvatska. Někteří z nich okamžitě projevili zájem o naše prezentace v jejich zemích a vyjádřili zájem o spolupráci,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Jednání, které se následně uskutečnilo v Centru Velehrad, se účastnil také Mons. Maurizio Bravi, stálý představitel Svatého stolce u Světové turistické organizace.
Česká delegace navštívila i náměstka primátora Metropolitního města Řím Pierluigiho Sannu, který podporuje aktivity Cyrilometodějské stezky na území města jako konkrétní formu spolupráce v cestovním ruchu. Řím má totiž se Zlínským krajem podepsanou dohodu o spolupráci a stal se také novým členem sdružení „Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metodějeů. Dochází tak k mimořádnému posílení významu této poutnické trasy.
„O navázaní vztahů a úzkou spolupráci s představiteli Metropolitního města Řím jsme usilovali společně s českými velvyslanectvími při Svatém stolci a v Itálii několik let. Nyní se naše snaha naplnila a od 1. června se stal Řím společně s městem Aquileia a polskou Akademií Supraska oficiálním členem. Pro Cyrilometodějskou stezku je to zcela mimořádný úspěch,“ dodal Lubomír Traub, předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a náměstek hejtmana Zlínského kraje pro strategický rozvoj, územní plánování, dotace a cestovní ruch.
Na území Říma a Vatikánu se nachází baziliky přímo spojené s pobytem sv. Cyrila a Metoděje v Římě. Je to bazilika sv. Praxedy (Santa Prassede), bazilika sv. Klimenta (San Clemente) a bazilika Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore).
Bazilika sv. Praxedy leží v blízkosti papežské baziliky Santa Maria Maggiore, a patří k nejnavštěvovanějším římským církevním památkám. S představenými všech tří bazilik projednávají představitelé české strany spolupráci na konkrétních formách prezentace Cyrilometodějské stezky.
V současné době jsou do sdružení EKSCM zapojeni členové z 10 evropských zemí. Vstup Metropolitního města Říma a spolupráce s tamními bazilikami je významným krokem pro všechny zapojené členy i spolupracující partnery. Na baziliku sv. Praxedy jsme dokonce nedávno umístili turistické označení Cyrilometodějské stezky. V bazilice je navíc k dispozici příslušný informační materiál s odkazem na webový portál www.cyril-methodius.eu.
Martina Janochová