Na letišti v Arkalyku ve středním Kazachstánu přistálo letadlo CASA Armády ČR s dalšími čtyřmi koňmi Převalského. Klisny Tessa, Wespe, Umbra a Sary absolvovaly 18hodinový let z Berlína a následně putovaly na korbách nákladních vozů náročným terénem přes sedm hodin.
Do Altyn Dala, tedy do Zlaté stepi, dorazily tři klisny narozené v Německu – statná pětiletá Tessa původem z Tierparku Berlín, stejně stará tmavonohá Wespe narozená v zoo ve Weilburgu a tříapůlletá světlohřívá Umbra, která pochází z polopřírodní rezervace Aschaffenburg Schweinheim. Doplnila je nejmladší Sary, které budou za dva týdny teprve tři roky. Ta jako jediná pochází z Francie, ze ZooSafari de Thoiry. Všechny kandidátky se sešly v Tierparku Berlín v uplynulém půlroce podobně, jako tomu bylo u nás v Dolním Dobřejově, kde vede Zoo Praha chovnou stanici. Finální výběr jedinců především s ohledem na jejich zdravotní stav provedli odborníci ze Zoo Praha spolu s kolegy z Tierparku Berlín.
„Jde o událost historického významu. Sedm ‚převaláků‘, které jsme sem přepravili dvěma stroji CASA, představuje první jedince tohoto druhu ve středním Kazachstánu po stovkách let,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Zdvojeným transportem jsme udělali významný krok k návratu posledního divokého koně do další oblasti, kde se vyskytovali v minulosti. Naším cílem je postupně sem dopravit alespoň čtyřicet jedinců, aby zde mohla vzniknout životaschopná populace. Máloco ukazuje smysl moderních zoologických zahrad tak, jako návrat divokých koní.“
Jako první dnes z transportního boxu do ohrady vyběhla Tessa, dále Wespe následovaná Umbrou a čtveřici uzavřela Sary. S hřebcem Zorrem a dvěma z Prahy převezenými klisnami Zetou II a Ypsilonkou nebudou ustájeny společně. Cílem zoologů je zajistit genetickou rozmanitost místní populace. V budoucnu utvoří ideálně harém s jiným hřebcem tak, aby se na místě již od počátku množilo víc hřebců. Ve dvou rozlehlých osmdesátihektarových ohradách si bude sedm koní zvykat na místní podmínky pod bedlivým dozorem výzkumných pracovníků. Před vypuštěním do zcela volné přírody musí projevit odolnost vůči mrazu nebo parazitům a také schopnost si pod hustou sněhovou pokrývkou najít vhodnou potravu. Jejich aklimatizace potrvá zhruba rok.
Zoo Praha chystá ve spolupráci se svými partnery další kazachstánský transport na příští jaro. Současně však probíhají i přípravy na vůbec první převoz koní Převalského na východ Mongolska v roce 2026 do tzv. Údolí klášterů.
Ikonický kopytník se také po několikaleté přestávce letos vrátil do samotného trojského areálu Zoo Praha. Lidé nově naleznou koně Převalského po boku další středoasijské fauny v expozici Gobi poblíž horní stanice lanové dráhy. Více o projektu: zoopraha.cz/kazachstan-2024
Filip Mašek