Cyklotrať podél dunaje je vhodná pro rodiny s dětmi i seniory. Foto Andreas Hofer
Léto už téměř naplno vkročilo do Rakouska. Zkuste si při návštěvě této sousedské země vzít jízdní kolo, protože rakouská síť cyklotras, cyklostezek a trailů patří k nejlepším na světě. Asi nejznámější je tu Dunajská cyklostezka, která určitě vyhovuje většině cyklistů, ať už se jedná o rodiny s dětmi nebo seniory.
Její kouzlo nespočívá pouze v tom, že můžete ujet nekonečně mnoho kilometrů po neustálé rovince, ale také minete velké množství památek, zajímavostí, přírodních scenérií, gastronomických pokušení a dobrého vína. To vše stojí za to vidět, vyzkoušet a ochutnat. Při cestě podél Dunaje byste rozhodně neměli minout historické centru Kremže, a pak už se můžete vydat k řece Dunaj a pokračovat podél tohoto druhého nejdelšího toku Evropy až do města Tulln.
Steiner Tor
Čeká tu na vás die Garten Tulln (Tullnská zahrada), což je v Evropě jedinečné zahradnické dílo. Budovalo ji sedmdesát profesionálních zahradníků, zaměstnanců odborných škol, členů institucí, které se věnují zahradní ekologii a podobně. Mnoho z nich je právě z Dolního Rakouska. Zajímavostí je naučný chodník v korunách stromů, který vytvořil architekt Ernst Maurer. Ve výši 30 metrů je i vyhlídková věž s více platformami, schody a podestami. Ročně sem zamíří až 230 tisíc návštěvníků. Zahrady si můžete prohlédnout sami nebo s průvodcem.
Město samo je zase typické promenádami, piknikovými loukami a také lodí Regentag, na které tvořil známý výstřední rakouský umělec Fridensreich Hundertwasser (původně Stovoda). Měli byste se zastavit i u sousoší Nibelungů, které symbolizuje setkání dvou proudů, a to východu a západu. Jako poslední zastávkou ve městě Doporučujeme Museum Egona Schieleho, významného rakouského malíře, který se právě v Tullnu narodil.
Kresba Egona Schieleho
Podél Dunaje se výtečně daří révě vinné, zvláště odrůdě Veltlín. Místním vinařům se zde říká Heuriger. Provozují vinárny, které mají mnohdy dlouholetou tradici. Samozřejmě najdete i úplně nové moderní podniky. Co je ale pro všechny typické, je kvalitní víno a útulné a pohodové prostředí, doprovázené pohostinností zdejších hostitelů. A hlavně od stezky nejsou daleko, pokud s ní přímo nesousedí.
V okolí Dunaje se daří révě vinné
Za městem Tulln, v jednom ze zdejších campů, se dají vyzkoušet i tzv. happy biky. O kulinářský zážitek zase nepřijdete v restauraci Floh, která využívá lokální potraviny a je známá svou vynikající gastronomií. Výlet po Dunajské cyklostezce můžete zakončit návštěvou kláštera Klosterneuburg na předměstí Vídně. Okolí pokrývají rozsáhlé vinice. Část z nich patří zdejšímu proslulému Spolkovém ústavu pro vinařství a ovocnářství, kde mimochodem působil i Fritz Zweigelt, který vyšlechtil dnes velice populární odrůdu Zweigeltrebe. Samotný klášter tu založili už ve 12. století. Ukrývá skutečné klenoty, například arcivévodskou korunu a zlatý oltář. Je tu také vinařství s nejstaršími vinnými sklepy v Rakousku se 4 podzemními patry a milionem vyprodukovaných lahví vína ročně.
Kaa