Text: Jakub Turek Foto: Wizzair, Air France a autor
Mezinárodní letenka či jízdenka je dost drahá na to, abychom ji kupovali bez rozmyslu jako housku na krámě. Vždy stojí za podrobné zkoumání, zda se nedá pořídit levněji. O mnoho levněji! Bohužel neexistuje jednoduchý návod, jak vyhledat levné letenky. “Faktorů, které ovlivňují cenu, je mnoho. Den kdy cestujete, jak dlouho se zdržíte, letiště jež zvolíte nebo jak moc dopředu letenku kupujete,” řekl pro New York Times datový analytik Patrick Surry z letenkového vyhledávače Hopper.
Smiřte se tedy s tím, že na úplně nejlepší cenu při svém cestování těžko narazíte, ale letenku za dobrou cenu může sehnat každý. Jen je třeba dodržet několik základních pravidel.
Letenky: ani brzy ani pozdě
Podle analýz, které poskytují letenkové portály, jsou nejvýhodnější ceny mezinárodních letenek nakoupené pět měsíců až jeden měsíc před odletem. Dříve i později bývají v průměru dražší.
Nejlevněji se létá ve všední dny uprostřed týdne a ještě k tomu v noci. Naopak nejdražší bývají letenky těsně před víkendem a na jeho konci. Drahé jsou také termíny směřují k významným svátkům a dnům volna v cílových destinacích. Je tedy třeba pořádně prostudovat kalendář nejen křesťanský, ale také islámský a buddhistický.
Vezměte v úvahu odlety nejen z domácích letišť Praha, Brno a Ostrava. Levněji a častěji se obvykle létá z Vídně, Mnichova a Berlína. Pokud bydlíte blízko hranic, uvažujte ještě o německých letištích v Norimberku, Drážďanech a Lipsku, maďarské Budapešti či polských Katovicích.
Stejně uvažujte o příletech do cílových destinací. Zpravidla je to tak, že spoje dosedající na letiště vzdálenější od velkých metropolí, jsou levnější. Někde se dokonce vyplatí letět do blízkého sousedního státu.
Nezapomeňte do svých plánů zahrnout kromě letenek také všechny nutné výdaje. Musíte se na letiště i z letiště dopravit autem taxíkem, autobusem či vlakem. Někdy je třeba platit velké peníze za parkování, jindy se neobejdete bez ubytování. Navíc potřebujete velkou časovou rezervu. Vždycky se může zkomplikovat dopravní situace, je potřeba být včas na odbavení, počítejte také s neočekávanými návaly u letištních přepážek.
Pokud letíte více spoji, kupujte zásadně všechny lety na jednu letenku. Je to důležité, aby se na vás vztahovala finanční ochrana při zpoždění návazných letů. Jeden let je obvykle levnější kupovat u konkrétní letecké společnosti, výhodnou kombinaci více letů umí najít letenkové portály.
Letadlo přelétá nad Budapeští.
"V kurzu je dovolená s více zastávkami," říká Eva Spišáková z vyhledávače Kiwi. "Nejoblíbenější výlety českých turistů zahrnují na jednu letenku Barcelonu, Kodaň, Porto a Londýn." Na navštíví tak více zemí, kde se zdrží vždy jen několik dní. "Lidé z celého světa často vyhledávají lokality v jednom regionu. Typicky navštíví Barcelonu a Lisabon, či Barcelonu a Mallorcu. Španělskou metropoli cestovatelé dále často kombinují s Portem, Římem a Madridem." V mimoevropských destinacích vede jihovýchodní Asie s oblíbenou kombinací Bangkok, Chiang Mai a Phuket.
Tipy pro šetřílky
* Pečlivě prostudujte služby letenkových vyhledávačů i leteckých společností. Konečnou cenu za leteckou přepravu ovlivňují mj. různé poplatky za zavazadla, kompenzace za zrušené nebo zpožděné lety, palubní strava a pití a další služby. Pro mnohé cestovatele je důležitá také možnost hýbat s daty odletu i příletu.
* Nastavte si na webech upozornění, že se ceny letenek na požadované trase změní. Díky tomu můžete rychle reagoval na nižší ceny.
* Akční letenky jsou velmi levné, ale musíte rychle akceptovat cílovou destinaci, leteckou společnost, termín a někdy také snížení pohodlí.
* Cenové predikce nabízí některé letenkové vyhledávače jako placenou službu. Software neustále sleduje chování spotřebitelů a velmi přesně odhadne cenu letenky dříve, než s ní přijde na trh letecká společnost.
Italský vlak zajíždí až pod sjezdovky v Marillevě.
Jízdenky: vlak je vždy drahý
Zatímco létání je bez diskusí nejvýhodnější na dlouhé transkontinentální cesty, v Evropě mu tvrdě konkuruje železniční doprava. Když pomineme Česko, kde je sice železniční síť velmi hustá, ale za to vlaky pomalé, je náš světadíl protkaný rychlostními spoji. Vlaky typu TGV poskytují rychlost a pohodlí, které předčí všechny letadla.
Největší výhoda je, že nádraží jsou umístěná v centrech měst a mají napojení na veřejnou dopravu. Cestování mezi velkými evropskými městy je tedy zásadně rychlejší, než letadly, která dosedají na vzdálená letiště, ze kterých je nutné do měst dojíždět. Roli hrají také daleko volnější předpisy pro chování cestujících ve vlaku než v letadle, téměř neexistují osobní prohlídky a zavazadla nejsou příliš omezována.
Každé nádraží v Evropě prodává jízdenky do jakékoliv jiného nádraží bez ohledu na stát či provozovatele. Je to ovšem velmi drahé! Cestování vlakem po Evropě, zvláště po páteřních linkách není levné. Většina slev na železnici se totiž týká regionální dopravy, na které lze významně ušetřit.
Ceny jízdenek jsou též velmi závislé na včasném nákupu, na dnu i hodině odjezdu. Je to stejné jako s letenkami. V době, kdy potřebuje cestovat hodně lidí, jsou jízdenky nejdražší.
Tipy pro šetřílky
* Kupujte jízdenky na jednotlivé úseky vaší trasy. Využijte vnitrostátní jízdenky, akční nabídky železničních společností, slevové jízdenky, slevové karty a kombinujte je s městskou hromadnou dopravou. Časově náročný nákup se vám vrátí v daleko nižší ceně za cestování.
* Nechejte si časové rezervy mezi spoji. Pokud vám další spoj ujede, jízdenky se vrací jen s velkými stornopoplatky.
* Hromadné jízdenky pro více osob jsou levnější.
* Na Slovensku a v Česku si pořiďte průkaz studenta nebo důchodce a budete jezdit skoro zadarmo.