Snad je to absencí moře, klidnou a pohodovou krajinou a svým způsobem stejně pohodovým životem, která našince nutí snít o exotických dálavách. V současnosti nemáme důvod, proč je nenavštívit. Také to činíme. Loni například navštívilo Thajské království více než padesát tisíc českých turistů a dá se předpokládat, že tento podíl bude stoupat. Proto také Thajsko se stalo hlavním patronem veletrhu Go v Brně a nechybělo na letňanském výstavišti na veletrhu Holiday World.
Text: Antonín Karoch, foto: archiv
„Naše destinace nabízí více než tři tisíce výletů na místa, která vidět a osobně prožít stojí za to, říká marketingový ředitel Thajského úřadu pro turistiku pro Čechy, Slovensko a Maďarsko, Marzouki Ali, kterému jsme položili na téma exotická turistika několik otázek.
Snad je to absencí moře, klidnou a pohodovou krajinou a svým způsobem stejně pohodovým životem, která našince nutí snít o exotických dálavách. V současnosti nemáme důvod, proč je nenavštívit. Také to činíme. Loni například navštívilo Thajské království více než padesát tisíc ˇčeských turistů a dá se předpokládat, že tento podíl bude stoupat. Proto také Thajsko se stalo hlavním patronem veletrhu Go v Brně a nechybělo na letňanském výstavišti na veletrhu Holiday World. „Naše destinace nabízí více než tři tisíce výletů na místa, která vidět a osobně prožít stojí za to, říká marketingový ředitel Thajského úřadu pro turistiku pro Čechy, Slovensko a Maďarsko, Marzouki Ali, kterému jsme položili na téma exotická turistika několik otázek.
Zkuste nám v krátkosti přiblížit Thajské království
Jednoduše řečeno, jsme padestátou největší zemí světa. Najdete nás ve střední části poloostrova Zadní Indie a také trochu zasahujeme na Malajský poloostrov. Mezi lety 1985 a 1996 u nás proběhl rychlý ekonomický boom. Proto dnes patříme mezi velmi industrializované země. Thajsko je například přední světový vývozce rýže, mořských plodů, automobilů typu pick-up, počítačů i spotřební elektroniky. Ovšem důležitou součástí ekonomiky je turismus. Podíl cestovního ruchu na tvorbě HDP činí přibližně deset procent, což je zhruba dvakrát tolik, kolik činí turistika v České republice. Když k tomuto číslu přidáme i nepřímé efekty turismu, můžeme mluvit o tom, že je na cestovní ruch navázáno až 20 % thajského HDP. Pro ilustraci v roce 2016 Thajsko navštívilo 32,6 milionu zahraničních turistů. Teď je to ještě více. Mezi hlavní turistické lokality patří hlavní město Bangkok, přímořské město Pattaya, Čiang Mai, ostrovy Phuket a Ko Čang a provincie Krabi. Mezi turisty samozřejmě nechybí ani Češi, putující za vysněnou exotikou.
Jak byste charakterizoval turistiku ve vaší zemi?
Existují dva typy turistiky. Jsou to hotelové destinace a destinace turistické. Thajsko je destinace turistická. To znamená, že u nás je mnoho zábavných a krásných zajímavostí, které stojí za to vidět. Samozřejmě na to jedna cesta nestačí. Navíc naše nabízíme více než tři tisíce výletů na místa, která vidět na vlastní oči stojí za to a osobně prožít zdejší atmosféru je nezapomenutelný zážitek. Spousta z nich navíc není daleko od hotelu a je dostupná pěšky. Jsou samozřejmě k dispozici i půjčovny kol a motocyklů, dále laciné tzv. tuktuky, což jsou motorové tříkolky, které vás dopraví za malý peníz, kam chcete. Výlety si nemusíte zajišťovat nebo předplácet. Stačí se prostě sebrat a jít. U nás člověk vždy na každém kroku narazí na něco historicky nebo kulturně zajímavého. A jídlo? Ulice v Thajsku, to je velký a prvotřídní bufet. Příklad hotelové destinace je například Hurghada. Turista tu má k dispozici hotel, bufet, recepci a pláž. Jedná se většinou o týdenní nebo desetidenní pobyty. Z letiště hosta přivezou do hotelu, kde má objednáno All Inclusive. Zde tráví dovolenou tím, že spí, jí, odběhne na pláž, následně na oběd, opět na pláž a možná i na chvíli do města. Ale jen na chvíli, aby stihnul večeři. Mnoha lidem taková dovolená vyhovuje. Ale existují i ti, kteří dávají přednost mnohem aktivnější činnosti, a pro ty je ideální právě Thajsko.
Není to nebezpečné se stravovat na ulici?
To v žádném případě. Thajská kuchyně je oblíbená po celém světě. Například nedávno americká televize CNN zveřejnila seznam padesáti nejlepších jídel světa. Zorganizovala totiž průzkum, kterého se zúčastnilo 35 000 lidí. Ze zmíněných padesáti sedm jídel pocházelo z thajské kuchyně. Konkrétně se jednalo o jídla „Tom yam“, „Pad thai“, „Som tam“, „Kari massaman“, dále zelené kari, smažená rýže po thajsku a „Mu nam tok“. Naše kuchyně patří k pikantním. Používáme mnoho různých koření, která nejčastěji používáme čerstvá. Mezi populární koření v Thajsku patří galangal, koriandr, citrónová tráva, šalotka, pepř a především chilli. Tato koření mají i bakteriocidní vlastnosti. Takže už jen z tohoto důvodu jsou jídla bezpečná. Navíc každý stánek je jiný. Podle mých zkušeností si návštěvníci ani tak nepamatují hotel, jako to, co kde jedli. A mnozí se i také kvůli jídlu vracejí. U nás to vypadá tak, že thajská destinace je vlastně jeden velký hotel.
Jak u vás vypadá ubytování?
Různě. Samozřejmě i my máme hotely, odkud se po celou dobu hnout nemusíte. Ale je to velká škoda. Jinak u nás většina hotelů je pouze patrová, což turisté oceňují kvůli soukromí. Také máme mnoho bungalovů, postavených v evropském, ale i thajském stylu.
Když budu chtít jet k moři……
Není nic jednoduššího. V Thajsku je více než 200 ostrovů. To je ideální ráj pro všechny vodní sporty. Snad nejvíce si to užívají šnorchlaři, protože naše pobřeží je jeden velký korálový útes, plný bujného života. Máme u nás krásné pláže s čistě bílým korálovým pískem. Na pobřeží funguje mnoho potápěčských základen, kde dostanete k dispozici kompletní potápěčské vybavení, stlačený vzduch nebo tzv. nitrox, loď i moře znalého průvodce. A ubytování u moře je doslova exotické mezi palmami. A to nemluvím o absolutně čerstvých rybách a mořských plodech k jídlu, které vám připraví přímo před vašima očima. Máme také rezorty na různých menších ostrovech. Jsou tu bungalovy, kde najde návštěvník vše potřebné. Pokud má zájem, může na ostrově zůstat úplně sám a domluvit se s obsluhou, kdy odjede. Hodně turistů dává přednost ubytování v typickém thajském bungalovu se střechou z kokosového listí. V noci od moře vane příjemný větřík, kokosové došky dobře izolují a poskytují stín a hned ráno má člověk kousek od domku průzračnou vodu a čistou pláž. Pozor, i tento bungalov má vše, co má mít pokoj v několika hvězdičkovém hotelu.
Cestovní kanceláře hodně často pořádají zájezdy za poznáním. Jak to v tomto ohledu vypadá u vás?
Musíte si uvědomit, že Thajské království je země s velice dlouhou historií, která začíná počátkem našeho letopočtu. První thajský stát vznikl už ve 13. století, kdy král Ramkhamheng ovládl a spojil původní městské státy Lanna a Sukhothaj. Takže od roku 1350 tu máme Ayutthayské království, z kterého postupem času vzniklo Thajsko. Navíc 93,6 % obyvatelstva se hlásí k buddhismu. Muslimové tvoří asi 5% obyvatel. Máme tu i malou křesťanskou menšinu, čítající 1,2 % populace. Všichni zanechali po sobě historické památky, které stojí za návštěvu. Samozřejmě máme nejvíce buddhistických památek ze všech období království. Populární jsou proto i poznávací zájezdy, kdy turisté mohu jet organizovaně okruh severním Thajskem, kde je památek nejvíce, a zbytek pobytu potom tráví relaxací u moře. Většinou se jedná o desetidenní až čtrnáctidenní programy. Thajci jsou velice srdeční lidé, takže i kontakt s místními je pro mnohé velice milým překvapením.
Když už mluvíme o historických památkách. O kterou je největší zájem?
Určitě je to Grand Palace v Bangkoku. To je pro nás něco, jako pro vás Hradčany. My to bereme jako základ Siamské a dnes Thajské kultury. Zde žili a dodnes působí naši králové. Tento velký nebo také královský palác byl do roku 1946 sídlem thajské královské rodiny. Jedná se o soubor několika výstavních paláců v jednom celku, podobně jako je to na Pražském hradě. Součástí je například chrám Wat Phra Kaeo nebo palác Dusit Maha Prasad (Trůnní sál Dusit). Nechal ho postavit král Rama I. (1784) jako přijímací halu. Původně byl koncipovaný jako kopie největší Ayutthayské stavby Sanphet Maha Prasat. Je to vůbec první cihlová stavba, ztvárněná v typicky thajském stylu (Rattanakosin). Chloubou komplexu je zejména původní týkový trůn krále Ramy I. v pavilonu Aphonphimok alá, což je okouzlující, původně dřevěná, budova, postavená králem Mongkutem (Rama IV). Snad největší stavbou je Chakri Maha Prasad (Trůnní sál Chakri). Tuto velkolepou budovu navrhl anglický architekt John Chinitze. Nechal ji postavit nadšený obdivovatel Evropy a její architektury, Rama V., u příležitosti stoletého výročí panování dynastie Chakri v roce 1882.
Jak to vypadá s českými turisty?
Češi samozřejmě nejvíce jezdí na Jadran, k Černému moři nebo do destinací kolem Středozemního moře. Pokud se ale rozhodnou jet dál od domova a mají zájem o exotiku, tak velice často zamíří do Thajska. To je prostě pro Středoevropana exotika, kterou u vás nenajdete. Loni navštívilo Thajsko kolem 55 tisíc Čechů. To samé se ovšem dá říci o Thajcích. Loni jich Českou republiku navštívilo kolem 60 tisíc. Po tom, co v Thajsku před lety běžel film Láska v Praze, chce většina z nich vidět dnes už proslavená místa z děje tohoto filmu. Po něm tu ještě natočili několik thajských seriálů, což České republice ještě přidalo na zajímavosti. Takže každý chce vidět Karlův most, Hradčany, Malou Stranu apod.