Text: Antonín Karoch Foto: Jakub Turek a Antonín Karoch
Izrael jako historicky velice bohatá země, má turistům co nabídnout. Návštěvník si může vybrat od nejstarších památek na lidské osídlení, přes bohatou a bouřlivou historii, až po moderní současnost. To nabízejí i další státy kolem Středozemního moře. V čem je však Izrael originální, jsou nezvyklé nápady tamních turistických podnikatelů.
Cestovní ruch mezi Českem a Izraelem je převážně jednosměrný. Zatímco Čechů odjede ročně navštívit Izrael něco přes sedm tisíc, Izraelců loni přijelo navštívili Českou republiku více než sto tisíc. Což je škoda, protože cesta letadlem do hlavního města Tel Avivu přijde na pouhou tisícikorunu.
Naučili se s nimi žít
Za pouště se mnohé státy stydí a často tyto nehostinné části naší planety přehlížejí nebo dokonce dělají, že u nich neexistují. Izraelci z tohoto fenoménu naopak udělali pod názvem Přátelská poušť turistický trhák.
Za přátelskou považují i Negevskou poušť, zjednodušeně Negev, která leží na jihu Izraele. Rozprostírá se na 69 % rozlohy celého státu, tedy zhruba 13 000 km². Území tvoří triangl na jihu s letoviskem Ejlat u Akabského zálivu a na severu s městem Beerševa. Jeho západní část sousedí s pouští na Sinajském poloostrově. Východní hranici tvoří údolí Wádí Arava, tedy řeky Arava, která v létě často vysychá a v jarním období často hrozí povodněmi.
V současné době je Negevská poušť domovem pro zhruba 379 000 Židů a pro zhruba 175 000 Beduínů. Největším městem a zároveň správním střediskem je Beerševa. Dále tu můžeme navštívit města Dimona, Arad, Micpe Ramon, Rahat a Tel Ševa.
Samozřejmě tu najdeme i kibucy. Původně se jednalo o sociální vesnický experiment se společným majetkem. Časem se transformovaly do současné podoby moderního střediska. Například kibuc Sde Boker založil první izraelský premiér David Ben Gurion a také v něm strávil po tom, co odešel z politiky, zbytek života.
Když hledali Izraelci sídlo pro Ben Gurionovu univerzitu, postavili ji v poušti vedle jmenovaného kibucu. Na univerzitě najdeme i specializované fakulty, jako je například Blausteinův institut pro výzkum pouště nebo Mezinárodní škola Alberta Katze pro výzkum pouště.
Za vším je neuvěřitelná práce
Snad díky nedostatku prostoru dokázali udělat místní obyvatelé z Negevské i Judské pouště vcelku příjemné místo k životu. Věřil by někdo u nás, že vína z vhodných terroárů této pouště se pravidelně umísťují na předních místech světových soutěží? Díky horkým dnům a studeným nocím tu získávají 14 až 15 % alkoholu a úžasnou chuť.
Čtěte více o vinařství: Nejlepší izraelské víno z Golanských výšin
Také tu najdeme plantáže zeleniny, pastviny pro hovězí dobytek či kozy, výrobny sýrů, vědecké instituce, výzkumné solární systémy a také samozřejmě písek a holé skály.
Co s tím? Jsou tu tisíce kilometrů různých tras, které může člověk projíždět na koni, na velbloudu, terénním automobilem nebo dokonce brázdit pěšky.
A nejenom to, jak říká Shahar Shilo z instituce Friendly Negev Desert, poušť je, když víte, jak se v ní chovat, opravdu přátelská. Ví, o čem mluví. Kromě své akademické činnosti totiž poskytuje služby turistickým agenturám právě v této oblasti.
"Přijeďte do Negevské pouště s biblí," doporučuje křesťanskou knihu knih, ačkoliv sám je hebrejského vyznání. "Jsou zde nejstarší křesťanské památky popisované právě v Bibli." Poněkud sarkasticky poté dodává: "Když vám dojde voda, nezbývá vám než podle Bible pomodlit, protože bez dostatku vody s sebou v poušti nepřežijete."
Shahar Shilo.
Jeho kolega a zároveň konkurent v turismu Boart Sar Shalom, zase nabízí kombinaci aktivního odpočinku a zajímavé sportovní aktivity, jako je sjíždění pískových dun na speciálním snowboardu, čemuž se prý říká sandboarding.
Cestovatel si může vyzkoušet, jaké je to žít beduínském stanu a putovat po poušti s opravdovými Beduíny.
Desert Bike Air je mladá společnost, která láká dobrodruhy na pouštní cykloturistiku a nabízí výlety do pouště na horských kolech.
Negev
Velice nejen turisticky zajímavá je oblast Ejlot, která se nachází severně od turisticky oblíbeného města Ejlat. Jak zmiňuje zástupce oblasti pro turistiku Gil Hovav, Izrael nabízí nejenom cestovatelské zážitky, ale i vědecké poznávání. V poušti místní odborníci například představí nejmodernější způsoby zemědělství a praktické ukázky využití solární energie, které tu mají na rozdávání.
Obdobně je tomu i jinde v Negevské poušti. Dorit Korine, která zastupuje společnost Negev Highland Experience, se zaměřuje na specializované formy agrární turistiky. Seznamuje zájemce s velice unikátními způsoby pěstování užitných rostlin v pouštních podmínkách. Poukazuje, že mají pouze brakickou vodu, což je voda z hlubokých studní s vysokým procentem minerálů. Je téměř slaná. Mnohde se kvůli tomu nedá ani pít, natož s ní zalévat rostliny. Přesto pěstují rajčata a další plodiny, které touto vodou zalévají.
Známé jsou výpravy amatérských i profesionálních astronomů do pouště, kde nehrozí světelný smog, návštěvy zdejších ptačích rezervací, herpetologické výpravy nadšenců za hady a ještěry a další kuriózní aktivity.
Judsko
Region Arad, stejně jako stejnojmenná metropole oblasti, patří do oblasti Judské pouště. Sem se kupodivu jezdí za zdravím. Gili Soferze ze zdejší turistické organizace doporučuje lázeňské středisko Ein Bokku na břehu Mrtvého moře. "Tady začíná poušť," hrdě říká Gili Soferze.
Gili Soferze.
Dalším zajímavým místem v této lokalitě je Kafr Hanokdim, což je letovisko, které postavili v beduínském stylu prakticky pro všechny finanční vrstvy turistů. V okolí kromě několika vinařství najdeme i les Yatir. Jeho součástí je i Český les, který vysadili čeští a slovenští dobrovolníci, kteří sem cestují kvůli této aktivitě již od devadesátých let.
Wolfgang Quilitz z agentury Allround Service International Consulting, má ještě další důvody, proč navštívit izraelské pouště. Mobilní signál je prý všude a pomoc je vždy nedaleko, protože v oblasti Mogavu je snad více zdravotních středisek než ve Středočeském kraji. Vrtulníky mají neustále připravené k zásahu.
Další předností je i fakt, že se téměř každý v Izraeli domluví. Díky lidem, kteří se sem přistěhovali z celého světa, nemají tu problém s angličtinou, ruštinou, ukrajinštinou, němčinou, polštinou nebo španělštinou. Ani čeština zde není vzácná.
Čtěte také: Pouštní turistika - novinka v nabídce Izraele