Miroslav Navara
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism – vyhlásila letošní rok jako zasvěcený především českému baroku. Protože jednou z barokních perel u nás je i město Slaný, zamířila sem v těchto dnech skupina členů Czech Travel Press na celodenní reportáž.
Vzhledem ke vzdálenosti, jakou je třeba z Prahy za tímto účelem překonat – pouhých 29 km – nebylo to nijak obtížné. Nabyli jsme přesvědčení, že do Slaného za jeho památkami stojí za to se vydat kdykoli v roce. Ročnímu období a počasí se dá vždycky přizpůsobit a město nabízí takový výběr zajímavostí, že se nelze zklamat…
„Královské město Slaný“, jak se oficiálně představuje, existuje již od raného středověku. Hrálo významnou roli jako středisko obchodu a odehrály se tu i četné stěžejní historické události. Je jen přirozené, že po nich zůstalo množství cenných kulturně historických odkazů.
Jen samotný výčet těch hlavních je úctyhodný: budova městské radnice, farní kostel sv. Gotharda, renesanční Modletický dům, někdejší kolej piaristů, kostel Nejsvětější Trojice, Wiehlův dům, Černá bašta, klášter, novorenesanční budova bývalého sídla okresu, Velvarská brána, Kaple Božího hrobu, synagoga. Není pochyb – jako turistický cíl je Slaný velmi atraktivní a k tomu nutno připočíst také lákadla současná, jako kulturní a společenské události, muzeum, přírodní zajímavosti v blízkém okolí atd.
Farní kostel sv. Gotharda ve Slaném. Foto: Miroslav Navara
Ke svému baroku a letošnímu roku v tomto slohu se královské město Slaný přihlásilo např. 31. května vydařenou Muzejní barokní nocí. Že to už bylo? Naprosto nevadí – slánské odkazy baroka, ale i ostatní atraktivity jsou zde natrvalo a za návštěvu nesporně stojí…