Rájem rozhlednovým

O publikaci Rájem rozhlednovým píšeme zde z mnoha důvodů. První je, že je to výborná knížka o rozhlednách v České republice, které si všimli členové Asociace novinářů píšících o cestovním ruchu a v anketě ji přiřadili prvenství v kategorii průvodců za rok 2009. Druhým důvodem je, že třetí vydání Rájem rozhlednovým je doplněno páskem, na kterém se čtenář dozvídá, že právě tato kniha má toto ocenění. Nu a právě o Ráji rozhlednovém jsme napsali tuto recenzi ...

 

Jiří Štekl je civilním povoláním železničář a aktivní cykloturista, který si před lety vzal za cíl navštívit a popsat rozhledny v České republice. Před lety s popisy rozhleden přišel za vydavatelem knížek o cykloturistice Jiřím Říhou a tak posléze v dubnu 2008 vyšlo první vydání publikace Rájem rozhlednovým na kole, pěšky, lanovkou i tramvají tehdy jen s 243 rozhlednami.

 


"Rozhledny jsou nekonečný příběh," píše autor v závěru přes 260 stránkové publikace, což dokládá o rok později, kdy přesně v dubnu 2009 vychází druhé vydání knihy Rájem rozhlednovým, které obsahuje již 266 cílů s rozhlednou a vloženou mapu, na které jsou u názvů rozhleden čísla stránek, na nichž si o příslušném místě dalekého rozhledu můžete přečíst. Nu a aby rozhlednový příběh pokračoval do třetice, vyšla v květnu 2011 publikace Rájem rozhlednový potřetí. Rozhleden je už v knize 303 a na přebalu knihy se dozvíte, že předchozí vydání knihy získalo za rok 2009 hlavní cenu v soutěži, ve které členové Asociace novinářů a publicistů píšících o cestovním ruchu hodnotí nejlepší průvodce, mapy a regionální publikace vydané v hodnoceném roce.

Pokud si začnete číst průvodce od té první rozhledny, kterým je Alexandrova rozhledna na Špičáku v okrese Brno-venkov, určitě neskončíte u té poslední, kterým je Žižkovská věž v Praze. Tato kniha se totiž nečte jako román, ale hledá se v ní a pokud možno před dovolenou připravenou prožít v tuzemsku nebo alespoň před výletem, při němž nemířete přes hranice. I to je dobré vědět, že v Ústeckém kraji je 41 rozhleden, které Jiří Štekl popsal a nejvíce 14 v okrese Děčín. Pokud budete cestovat v okresech Havlíčkův Brod, Jindřichův Hradec, Karviná, Kolín, Mladá Boleslav, Přerov a Rokycany, tak tam zatím budete rozhlednu hledat marně.


" Kniha se stala díky originálnímu kreslenému pojetí bestsellerem, byly vyprodány i její dotisky a distributoři i čtenáři netrpělivě čekají na další vydání. Třetí vydání obsahuje navíc dalších 38 nově postavených rozhleden, takže jejich počet už překročil magickou hranici tří stovek. Dalších 31 rozhleden autor překreslil a vtisknul jim ještě dokonalejší a aktuální podobu. Navíc všechny rozhlednové objekty autor skutečně osobně navštívil a přístupové trasy v nakreslených mapkách na kole projel a ověřil," oprávněně se chlubí vydavatel Jiří Říha, který ještě poukazuje na vloženou z hlediska kartografického pohledu unikátní mapu České republiky s přehlednou tabulkou, s více než dvěma tisíci údaji. Nu a proč je mapa unikátní ? Protože podle mapy a názvu, u kterého je číslo stránky s popisem příslušného objektu se čtenáři bude lépe publikací listovat. Jinak každé rozhledně je spravedlivě věnována jen jedna stránka, na které je vždy i malinko místa, aby si tam čtenáři mohli dopisovat datumy, kdy ji navštívili, poznámky, jak si tam užívali a nakonec i glosy, zda-li se autor ve svém popisu nemýlil nebo něco nepostřehl. Nezapomeňte, že staré knihy, jež badatelé najdou v knihovnách a jsou glosované od glosátora, který je pak proslulejší než samotný autor, bývají častokrát více vzácnější, než původní kniha bez popisů a glos. Kdo ostatně může tušit, co třeba z mladého glosátora průvodce Rájem rozhlednovým vyroste za odborníka například z oblasti geografie nebo publicistiky. Tak se rozhodně nebojte do knížky dopisovat, co tam autor ani nemohl napsat, neboť nevěděl, že jste zrovna v září v roce 2009 byly na Dobrošově.

_______________________________________________________

Jiří Štekl RÁJEM ROZHLEDNOVÝM - III. Počet stran: 320 stran Formát: 145 x 205 mm Vyšlo: květen 2011 Vydavatel: CYKLOKNIHY Třetí rozšířené a aktualizované vydání

+ 38 nových rozhleden + 31 nově překreslených rozhleden + vložena velká mapa s přehlednou tabulkou

Předchozí druhé vydání knihy získalo hlavní cenu Czech Travel Press a bylo oceněno jako Nejlepší publikace roku 2009 v kategorii průvodců a kartografických děl. Tato soutěž se pořádá každoročně od roku 1998 a členové asociace novinářů, publicistů, fotografů a rozhlasových pracovníků v ní dávají hlasy nejlepším publikacím, které jsou předtím komisí nominované do výběru 3 x 7 publikací o cestovním ruchu.

Napsali  i jinde 

Turistika.cz

http://www.turistika.cz/testy/rajem-rozhlednovym