Čas a události nejsou k obnově Průmyslového paláce na pražském Výstavišti sice nijak příznivé, ale stavba pokračuje dva roky po zahájení náročných sanačních, výkopových a betonářských prací čile kupředu. Hotové už stavbaři mají například všechny výkopové práce, vznikl suterén pod levým křídlem paláce, dokonce se vjezdem pro kamiony. Také už vztyčili na zničeném levém křídle větší část ocelové konstrukce. Prý se máme po dobudování na co těšit.
Průmyslový palác měl za dobu své existence zajímavou historii. Postavili ho v roce 1891 původně pouze pro Jubilejní zemskou výstavu. Dvě boční křídla postavili tehdy podle poslední francouzské mody jako prosklené ocelové konstrukce, které organizátoři výstavy plánovali po skončení akce demontovat a zůstat měla pouze střední částečně zděná část. No, nestalo se. Průmyslový palác následně přežil mnohé. Odborářské a stranické sjezdy, více i méně povedené rekonstrukce, opravy, a nakonec požár levého křídla, který stavbu dost poničil. Tehdy to řešila firma Incheba stanem na základní betonové desce. Kupodivu tato tehdy tragedie znamenala pro dnešek, že stavebníci Metrostavu tu mohli vykopat a vybetonovat velkou jámu, která bude v budoucnu sloužit jako tolik potřebné zázemí pro nový zdejší gastroprovoz, místo pro klimatizační techniku, protipožární zařízení, sklady a další potřebnosti. Cílem projektu bylo šetrně obnovit historickou stavbu, ovšem s moderními prvky. Zdejší odborníci šli do takových detailů, že na ocelové konstrukci vidíme hlavy nýtů. Jde sice o jejich repliky, ale mimořádně zdařilé. Zároveň plánují vnitřní prostory uzpůsobit tak, aby odpovídaly současným požadavkům na možnosti pořádání výstavních, veletržních a společenských akcí.
„Nacházíme se asi v polovině tohoto odvážného projektu a pomalu se přeléváme do finální fáze. U takto zásadních rekonstrukcí se vždy objeví nečekané výzvy. Je tomu tak i v případě Průmyslového paláce. Ten díky profesionální práci stavařů, spolu se zapojením celé řady drobných, často i pozapomenutých, řemesel opět získává původní podobu. Obnovený Průmyslový palác má do budoucna pro Prahu obrovský potenciál pro pořádání veletrhů a nebývalých kulturních akcí,“ tvrdí Adam Zábranský, radní hl. m. Prahy pro majetek, transparentnost a legislativu. „Dosud stavbaři na místě vytěžili neuvěřitelných 60 000 m3 zeminy a vyzdvihli na levém křídle celkem 380 tun oceli. Letos plánujeme také otevřít střechy Křižíkových pavilonů, kde vznikne obrovská pobytová terasa s krásným výhledem. Po dokončení rekonstrukce ještě propojíme Průmyslový palác s Křižíkovými pavilony, takže vznikne další velká a dobře přístupná plocha. Můžeme počítat s faktem, že se pražské Výstaviště přiblíží ke světovým špičkám v oblasti výstav a veletrhů co do rozlohy a celkového zázemí.“
Za dva roky se povedlo zrestaurovat většinu vitráží, obnovit polovinu ocelové střešní konstrukce střední haly a snést a částečně renovovat hodinovou věž, která se snad ještě letos vrátí na své místo. Pokračují také restaurátorské práce na pasířských ozdobných prvcích ocelové konstrukce, na věžičkách i na věži střední haly. V neposlední řadě stavbaři provedli výkop jámy za pravým křídlem pro budoucí technické zázemí a vzduchotechniku. „Když začínala rekonstrukce Průmyslového paláce a já viděl, co v reálu taková stavba obnáší, skoro jsem si neuměl představit, že někdy skončí,“ komentuje dva roky rekonstrukce paláce Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s. „Dnes už ale naopak počítáme měsíce, kdy otevřeme brány a přivítáme první návštěvníky. Naše obchodní oddělení ostatně už prostory paláce nabízí a zájem ze světa nás jen ujišťuje, že budeme již brzy jedním důležitých evropských veletržních a eventových hráčů.“
Ve střední hale stavbaři téměř všechny historické vitráže odinstalovali a renovovali. Letos na jaře je začnou vracet zpět na své původní místo. Z velké části už také rozebrali v pravém křídle v padesátých letech instalovaný malovaný strop, který se v současnosti restauruje. Práce pokračují i na hodinové věži, kterou snesli už v létě roku 2022. Nyní restaurátoři připravují novou vrchní část pro osazení kopie Svatováclavské koruny.
„Doufám, že jsme snad již překonali veškeré neočekávané a skryté výzvy, které nám objekt Průmyslového paláce připravil. Nyní můžeme očekávat finální aktualizaci projektové dokumentace. Tato fáze je klíčová pro plynulé pokračování projektu, neboť řada vzájemně propojených událostí a změn byla příčinou našeho dosavadního zpoždění. Vždyť jsme se potýkali s covidem, energetickou krizí i důsledky války na Ukrajině. A to nemluvím o skrytých nástrahách, které provázejí obnovu každé historické stavby,“ dodává David Čech, vedoucí projektu společnosti Metrostav DIZ, která má stavbu na starosti.
Pro letošní rok stavbaří plánují vrátit vitráže zpět do střední haly, s čímž by měli začít už na jaře, následně hodlají zakrýt levé křídlo i většinu střechy střední haly. Na ni by měla přijít renovovaná věž, později i hodinový stroj s novými ciferníky podle historického provedení a kopie svatováclavské koruny. „Počítali jsme s dokončením v roce 2025, ovšem po odkrytí základů, podlah a podhledů pravého křídla (tzv. Smetanovy vestavby) se ukázalo, že reálný technický stav si vyžaduje rozsáhlejší práce, než bylo možné před zahájením vůbec předpokládat,” upřesňuje A. Zábranský.
Snad tedy Průmyslový palác do dvou let nabídne českým i zahraničním návštěvníkům v našem hlavním městě jeden z největších krytých prostor pro kongresy, výstavní, veletržní a společenské akce a možná i s dobrým spojením na Letiště Václava Havla.
TZ/A. Karoch, Foto: Antonin Karoch