Téměř padesát zástupců institucí a firem zainteresovaných v oblasti cestovního ruchu se sešlo na letošním prvním pracovním jednání destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko. U společného stolu zasedli podnikatelé, organizátoři akcí, představitelé měst a obcí, Jihočeského kraje, akademické sféry a institucí jako např. Úřad práce nebo Povodí Vltavy. Mezi tématy setkání kromě cestovního ruchu byly i investiční plány v dotčené oblasti, statut Národního sportovního centra nebo připravovaná „Karta hosta“.
Koordinovaný rozvoj cestovního ruchu v turistické oblasti Budějovicko je hlavní motivací pro společná jednání institucí a firem, jejichž představitelé se v úterý sešli na pracovní schůzce v Českých Budějovicích. Bezmála padesát zástupců projednávalo plány pro rok 2024 a strategické kroky, která ovlivňují vývoj cestovního ruchu na dlouhou dobu dopředu. “Pravidelně se nám daří dostat k jednomu stolu velké množství lidí, kteří na svých pozicích představují důležitou hybnou sílu pro rozvoj cestovního ruchu v naší oblasti. Společná jednání nám umožňují koordinovat jednotlivé plány a investice a sladit strategii na úrovni měst i kraje,” komentuje setkání ředitel destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko Tomáš Polanský.
Na setkání nebyli pouze podnikatelé a představitelé samospráv, ale také zástupci Povodí Vltavy, Česká unie sportu, Úřad práce nebo jihočeský koordinátor dopravy Jikord. Nechyběli ani zástupci krajem zřizovaných organizací nebo České Budějovice Evropské hlavní město kultury 2028. “Přestože u některých přítomných není spojitost s cestovním ruchem viditelná na první pohled, jedná se o důležité partnery, díky kterým jsme schopni řešit například vzdělanost, zaměstnanost, dopravní propojenost či oblast kultury a sportu,” dodává T. Polanský. Jedním z projektů, které propojí několik oblastí je také připravovaná „Karta hosta“. “Naším cílem je nabídnout návštěvníkům benefit v případě ubytování na více nocí a zároveň jim skrze kartu prezentovat méně navštěvovaná místa. Inspiraci bereme ze zahraničí, kde je tato praxe běžná. Kartu hosta máme v plánu využít také pro místní obyvatele, nabídnout jim touto cestou vstupenky na zajímavá místa a motivovat je k objevování svého nejbližšího okolí. Měl by to být pro místní takový další přínos cestovního ruchu.”
Cestovní ruch a jeho budoucí rozvoj je velice důležité téma pro město České Budějovice. Jak vyplývá z nedávného průzkumu mezi obyvateli města, téměř 75 % dotázaných souhlasí s tím, aby město hledalo cesty, jak turistiku podporovat. Zároveň obyvatelé dle průzkumu vnímají turisty pozitivně.“Investice do cestovního ruchu jsou současně důležitým přínosem pro místní obyvatele. Projekty, které vznikají pro turisty, rozšiřují i možnosti volnočasového vyžití pro místní. Cestovní ruch pak pomáhá financovat provoz a zabezpečuje udržitelnost těchto projektů,” dodává primátorka města České Budějovice Dagmar Škodová Parmová.
Destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko, z.s. spravuje Turistickou oblast Budějovicko. Součástí destinačního managementu na území Jihočeského kraje je od roku 2016, tedy od samého vzniku organizační struktury. Dlouhodobě ji pracovníci Ministerstva pro místní rozvoj a agentury CzechTourism hodnotí jako nejlepší destinační společnost v České republice. Její role spočívá nejen v propagaci Budějovicka jako turistické oblasti, ale i ve spolupráci a komunikaci mezi poskytovateli služeb v oblasti cestovního ruchu, zapojenými institucemi a místní samosprávou. Důležitou činností je podpora investic. Ty mají vliv na rozvoj nabídky cestovního ruchu a současně nabídky vyžití pro místní obyvatele. Podobná jednání budou pokračovat i nadále. Ať už únorovým setkáním investiční pracovní skupiny nebo na dubnové konferenci Travelcon, která je největší konferencí cestovního ruchu v České republice.
Vojen Smíšek