Čína - nová destinace třetího tisícíletí

 

 

 Česká asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu – Czech Travel Press uspořádala dne 26. dubna 2011 v reprezentačních prostorech České centrály cestovního ruchu – Media Centru Orbis  v Praze na Vinohradech besedu s  velvyslancem Čínské lidové republiky v Praze  - J.E. panem YU Quingtai .

 Též se zúčastnila i Mme Zhao Yugang 3. sekretář velvyslanectví Čínské lidové republiky a šéf korespondentů   Tiskové agentury Nová Čína  pro Českou a Slovenskou republiku,  pan Sun Xiyou. Besedu moderoval známý novinář  Ivan Černý,  simultánně tlumočil další člen  asociace novinářů – ing. Jan Holeček. Na besedě byl přítomen i ředitel odboru PR  České  centrály  cestovního ruchu Ing. Filip Remenec.

 

 Setkání bylo zahájeno vystoupením přední  světově proslulé české operní pěvkyně paní Edity Randové, která na počest  hostů přednesla v originálu čínskou hymnu. Pan velvyslanec  promluvil k  přítomným novinářům, představil sebe a své předchozí diplomatické mise – např. ve Francii, USA, na Blízkém Východě. Vzpomněl též na svou předchůdkyni ve funkci, která mluvila česky. Pan velvyslanec se omluvil, že za  9 měsíců se ještě zná jen málo českých slov, ale snaží se rozumět. Obdivuje Pražský hrad, Karlův most, Karlštejn, Český Krumlov… Připomněl též úspěšnou účast naší republiky na výstavě EXPO 2010 v Shanghaji. Jako správný vlastenec mluvil i o úspěších své země a o jejím ekonomickém a kulturním rozvoji a plánech do nejbližší budoucnosti.

 

 V souvislosti se politikou se otevírání světu – politicky, kulturně i ekonomicky se stále zvyšuje počet turistů, kteří cestují do a z Číny.  Svá slova  velvyslanec podpořil i čísly – podle údajů Čínské národní správy turistického ruchu vycestovalo z Číny 57 mil. osob, což činí 20% nárůst proti roku 2009. Podle údajů Čínské národní správy turistického ruchu činil počet osob, které vycestovaly z Číny, 57 mil., což v porovnání se stejným obdobím předcházejícího roku znamenalo nárůst o 20%. Výdaje spojené s turistikou představovaly přibližně 50 mld. USD, což činí 900 USD na osobu, čímž se v žebříčku spotřeby spojené s turistikou v zahraničí zařadila Čína na 4. místo na světě. To také představuje důležitý faktor rozvoje celosvětového turistického ruchu. Naopak do Číny přicestovalo na 56 mil. osob na pobyt delší než 1 den, čímž se Čína stala třetí nejnavštěvovanější turistickou destinací na světě.  

 

 Ročně vydá čínské velvyslanectví  15000 vstupních víz pro české občany – zahrnuje cesty turistické, výměnné studentské pobyty, obchodní cesty atd.  Kompletní informace o pravidlech pro udělování vstupních víz jsou uvedeny na www.chinaembassy.cz, zde jsou pravidelně umísťovány i aktuální informace a doporučení pro cesty do Číny. Písemně  lze zaslat dotaz na e mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

  Zájezdy do Číny pořádá v posledních 10-12 letech  několik českých touoroperátorů.  První zájezdy do ČLR  uspořádala již v roce 1991 a od té doby nepřetržitě pořádá pravidelně poznávací zájezdy do této země  cestovní kancelář Time Travel Praha -  více na www.time-travel.cz

Zájezdy vždy doprovází odborný česky mluvící průvodce-sinolog. Mezi nejoblíbenější zájezdy do této destinace  patří tzv. Čínská mozaika – Peking a okolí.

 


 Počet lidí cestujících mezi Čínou a Evropou si udržuje každoroční vysoký nárůst 10%. Čím dál tím více čínských turistů si vybírá jako svou turistickou destinaci střední a východní Evropu a především Českou republiku. Proto stále častěji na Staroměstském náměstí, na Pražském hradě, na Karlově mostě či v blízkých obchodech s českým křišťálem je možno potkat čínské turisty.

 

Foto: Miroslav Feszanicz

Napsali jinde ... 

STYLE MAGAZÍN . CZ

http://www.stylemagazin.cz/index.php/cestovanii/-zahranii/463-ina-nova-