Čeští turisté vedou v Krkonoších, kde povodeň nenadělala výrazné škody

„Češi jsou letos jednoznačnou návštěvnickou jedničkou,“ potvrzuje skoro už známou statistiku letošního tuzemského turismu Klára Kroupová, ředitelka krkonošského Regionálního turistického informačního centra.

Z pečlivě vedené statistiky vyplývají následující ukazatelé: 64 % Čechů, 22 % Němci, 1 % Poláci, 9 % Holanďané, zbývající % jsou neurčení turisté. Klára Kroupová ještě doplňuje: „Oproti například roku 2008 je nárůst Čechů, pohybujících se po Krkonoších, až opravdu překvapivý. V té době, tedy před dvěma lety, tu byla převážná většina cizinců.“

Dalším zajímavým postřehem je obsah nákupu v informačním centru v kategorii suvenýrů. „Lidé už asi nechtějí plnit své domácí poličky prach lapajícími maličkostmi. Nejvíce jde na odbyt zboží, které je určené ke konzumaci jako Krakonošovy oplatky, medovina, bylinné likéry, čaje. Co však na pultě k prodeji mezi jinak poměrně pestrou nabídkou zatím nemáme, jsou nějaké zajímavé a chutné bonbonky místní provenience,“ upřesnila K. Kroupová.

 
„Se srpnovými přívalovými dešti vznikly i v Krkonoších škody na spravovaném majetku. Některé cesty byly tekoucí vodou poničené. Proto Správa KRNAP bezodkladně začala s jejich opravami. Návštěvníci hor se během srpna mohou v terénu setkat s drobnou mechanizací a pracovníky provádějícími opravy například na trase Česká budka - pramen Labe, Labská louka - Vosecká bouda. Práce na likvidaci následků probíhají i na jiných místech, která však nejsou tak turisticky frekventovaná,“
uvedl Radek Drahný, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností.

Fotografie škod najdete na Facebookovém profilu KRNAP:
http://www.facebook.com/pages/Vrchlabi-Czech-Republic/KRNAP/157804456591#!/album.php?aid=190332&id=157804456591

Starosta Špindlerova Mlýna Bohumír Zeman doplnil: „Tentokráte se povodně vyhnuly našemu regionu. Do Frýdlantského výběžku jsme vyslali naše hasiče, aby pomáhali v místech, kde je to potřeba. Uvědomujeme si tu zkázu, kterou přírodní živel v několika okamžicích dokáže. Můžeme proklamovat, že jsme na podobné situace teoreticky připraveni, ale skutečnost a praxe jsou bohužel jiné. Proto je následná výpomoc a solidarita složek na všech úrovních potřebná a  nutná.“

Liberecký kraj je rozlehlý, bohužel z neznalosti geografického položení Krkonoš je naše lokalita často spojována s územím povodněmi silně poškozeným,“ upřesnila Mirka Chaloupská z

Krkonoš - svazku měst a obcí. Turisté se telefonicky nebo e-mailem dotazují zda tu jde elektřina a v jakém stavu sjízdnosti máme komunikace. Měli jsme opravdu štěstí, že velké množství vody nespadlo například přímo v Labském dole či na hřebenech Krkonoš.“

 

Situaci z hlediska cestovního ruchu, v nejvyšších českých horách, shrnul Michal Vávra, výkonný ředitel krkonošského svazku měst a obcí: „V žádné části Krkonoš nedošlo k narušení letní turistické sezony. Všechny atrakce, lanovky, muzea apod. jsou neustále v plném provozu. Velká voda náš region naštěstí v podstatě minula. Těšíme se na tuzemské i zahraniční návštěvníky.“