Beseda se spisovatelem Janem Janulou

 

 

 

PRAHA (29.7.2010) - Tucet novinářů z Asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu (CTP) se poslední červencový čtvrtek  sešel v zasedací místnosti  kanceláře CTP na Vinohradech. Od jedné odpolední se zde konalo setkání a beseda s Janem Janulou, publicistou a spisovatelem, členem CTP, nad jeho novou knihou literatury faktů Otroci sexu. Za výbor CTP byli přítomni Petr Skála a Ivan Černý. Hosty byl Jan Parkman, člen výboru sekce volných novinářů Syndikátu novinářů  ČR a Miroslav Vaněk,  producent a režisér TV Spektrum.

strasky jan a petr skla 023.jpg - 661.56 Kb

 

Jana Janulu není jistě třeba v našich kruzích dvakrát představovat. A tak se beseda konala v neformálním, přátelském duchu a se sklenkou vína v ruce. Investigativní žurnalista, jakým Honza je, se netajil receptem na úspěšnou knihu. Ta jeho vznikala několik let za spolupráce předních českých odborníků, a zmapovala téměř všechny úchylky, které se v populaci vyskytují, včetně těch veřejnosti téměř neznámých jako je kupříkladu souper – forma pohlavního uspokojování, spočívající v zasouvání poživatin do vagíny a následné konzumace.  Neobvyklé příběhy deviantů jsou psané čtivou formou rozhovorů a zpovědí, některé i formou detektivek a za každou z nich je vložen komentář sexuologa, psychologa a právníka (PhDr. Weiss, MUDr. Uzel, Doc. Hynek aj.).

 

Otázky zvídavých novinářů, jak se kniha rodila, kde bral nápady, náměty a hlavně jak komunikoval s „úchylky“ jen pršely. Odpovědi byly dlouhé a vyčerpávající, nechyběly ani ty takříkajíc „na tělo“. Jen jedna však vyvedla autora z jeho klidu, a to, když se Kamil Valconer zeptal, zda ho některý z příběhů při psaní knihy vzrušil. Na to Janula odpověděl téměř filozoficky, že: „Nic lidského mi není cizí…“.

 

Původně hodinu plánovaná beseda se protáhla na hodiny čtyři. Řada účastníků rovněž využila možnosti nákupu knihy s autorovým podpisem. Při rozchodu se členové CTP shodli, že by k takovýmto setkáním se zajímavými lidmi mělo docházet na půdě CTP alespoň jednou do měsíce. Proto si  sekce seniorů, která dosud besedy se zajímavými lidmi organizovala a zabezpečovala pouze nárazově, bere přání k srdci a zcela závazně připraví seznam setkání s osobnostmi z nejrůznějších druhů činnosti od září do konce roku.

 

Koncem září bychom se tedy měli sejít nad knihami českého novináře a spisovatele, cestovatele a specialisty na polární výpravy „mladofronťáka“ Stanislava Bártla. V záloze je připraven reportér, publicista a spisovatel Arnošt Tabašek, dále pak český „lovec nacistů“ Stanislav Motl.

 

Foto: Petr Skála