Cyklomaraton Tour začne na Hluboké nad Vltavou

 

 

Hurá, můžeme  do sedel kol a pomalu začít na kolech závodit. Jedna z prvních možností se naskýtá  v Hluboké nad Vltavou, kde odstartuje třetí ročník Cyklomaraton Tour, ale také i poháru Xterra a rozjíždí se současně i Český pohár v 1/2 maratónu.

Závod Unilever Okolobudějc (není to překlep, napsali jsme to správně) bude mít stejně jako před rokem své zázemí u hlubockého sporthotelu Barborka.

"Start je plánovaný na neděli 18. dubna v 11:30. První vlnu budou tvořit pouze závodníci z delší trati měřící 56 km. O deset minut později pak startuje ještě sprint na 28 km vhodný i pro naprosté začátečníky. Do Cyklomaraton Tour se budou započítávat také dětské závody, které startují v areálu sporthotelu už v 10 hodin.

Závodit budou špičkoví závodníci bojující o body do pořadí českého poháru i o finanční odměny, ale především amatéři, kterých bývá ve startovní listině nejvíce," oznámil na setkání s novináři Tomáš Pavel s pořádající agentury MAX1.

 

 "Závodní okruh je totiž vhodný pro naprosto každého, najde se na něm plno krásných míst. Pojede se napříč lesy mezi Hlubokou a Chotýčany, po polních cestách i po úzkých asfaltových silničkách," doplňuje za organizátory jeden z nich Josef Levinský.

 

"Startovné je na všechny závody pod hlavičkou Cyklomaraton Tour jen 300 Kč a pokud jej zájemci zaplatili do 10. dubna, dostanou kromě startovního čísla s čipem, občerstvení na trati i v cíli ještě navíc tričko s logem závodu. Na celou sezónu pak startovné stojí 2500 Kč a to při 13 závodech znamená pro nejpilnější závodníky úsporu 1400 Kč," čteme si z propozic závodu a pořadatelé dodávají, že až 30 procent závodníků absolvuje všechny závody.

 

"Chystáme se, že v čase před  prvním závodem  společně se závodníky a jejich   doprovodem  uctíme minutou ticha  památku polských předních politiků, kteří zahynuli při letecké katastrofě," upřesňuje Tomáš Pavel dění, které čeká cyklisty v Hluboké nad Vltavou závodě, který  se jede třetí dubnovou neděli, tedy v den, který vláda České republiky rovněž vyhlásila dnem smutku.

 

"Po závodě samozřejmě proběhne slavnostní vyhlášení všech kategorií a pro nejlepší jsou připravené ceny a originální medaile. Ani Unilever Okolobudějc se letos neobejde bez tomboly, která bude losována z účastnických startovních čísel," hlásí Josef Levinský.

 

Publicisté jsou při setkání s pořadateli zvědaví a jeden z nich se ptá, s jak vybaveným kolem mohou na start přijet amatérští závodníci.  "Účastníci závodu, kteří startují na vlastní nebezpečí, mají k dispozici před závodem zdarma servis, což ovšem neznamená, že by přijeli s kolem, které by našli předtím na smetišti a od servisu by vyžadovali, že jej dají  dohromady, aby jezdilo. Ovšem všechny defekty od prasklé pneumatiky až po nějaké maličkosti, které mohou nastat těsně před závodem a jež nejsou  závodníci schopni si  opravit vlastními silami, pomohou jim opravit v servisu. Pro ty, kteří by měli v tu chvíli kolo neopravitelné, jsou k dispozci také kola k zapůjčení,"  odpovídá Josef Levínský.  Dovídáme se další zajímavosti. Nárůst počtu závodníků třeba závodu Okolohradce zaznamenal obrovské skoky. Prvního ročníku  se zúčastnilo 300 závodníků a v loňském roce už jelo závod  1 200 startujících.

 

Jan Hruška, jehož fotografii najdete i na plakátu letošního Cyklomaratonu Tour i s celou rodinou, se na ročník 2010 těší, třebaže vzhledem ke svému sportovnímu programu nepojede všechny závody.   Druhým závodníkem zvučného jména, který přijel na setkání s novináři, byl Martin Horák. Ten si v tu chvíli na veselou historku ze závodů nevzpomněl, ale svěřil se, že má historky smutné s motoristy, s kterými se potkává při  trénincích. "Už se mi mnohokrát stalo, že ač jsem jel podle  pravidel na okraji komunikace, byl jsem řidičem auta vytlačen do škarpy a to ještě nic není.  Někteří kamarádi byli sražení řidiči dokonce zrcátkem k zemi," zlobil se  Martin Horák, který trénuje nebo věnuje čas přípravě dvě až pět hodin denně.  

 

V Česku se možná jezdí největší počet cyklistických závodů v Evropě.  V sezóně jich je o víkendu šest až osm, takže je z čeho vybírat. Cyklomaratou Tour nabízí cyklistické užívání na třináct víkendů.    

 

Cyklomaraton Tour 2010:


18.4. Okolobudějc
1.5. Okololiberce
16.5. Okolopardubic
23.5. Okoloolomouce
6.6. Okolohradce
27.6. Okoloplzně 
11.7. Okolovarů
25.7. Okoloústí
8.8. Okoloostravy
22.8. Okolobrna
5.9. Okoloprahy
19.9. Okolojihlavy
3.10. Okolozlína