Turistické značení v Česku nemá ve světě obdobu

 

Předseda KČT Jan Stráský: "Svobodu jsem zažil jako turista jen v roce 1990."

PRAHA (31.3.2010)  - V téměř ve staronovém složení po nedávné volební valné hromadě pokračuje výbor Klubu českých turistů v řízení turistické organizace, která patří k nejlepší a k nejpočetnější v Evropě. Tradice činnosti českých turistů se začala psát od roku 1888 a od té doby si turisté mimo jiné vybudovali více než stovku turistických ubytoven, stovky kilometrů značení cest, jež nám závidí celý svět a mají početnou členskou základnu včetně stovek dobrovolných organizátorů ročně pořádaných stovek pochodů a vycházek.

 Musíme reágovat na nové turistické aktivity 

" Po roce 1990 nám bylo ze 112 turistických chat klubu vráceno 19. Máme jich však nyní 21, neboť ještě jednu jsme koupili a druhou postavili. V průběhu výročního jednání jsme probírali i jak reágovat na nové nejrůznější formy turistiky a aktivity pohybu v přírodě, jak oslovit jejich příznivce a jak je zapojit do KČT," shrnul nedávné bilancování zástupců pětatřicetitisícové základny českých turistů předseda KČT Jan Stráský.


" Pořádáme ročně přes 7 000 avizovaných akcí, jejichž termíny pro rok 2010 najdete ve vytištěném kalendáři, ale to není jejich úplný počet, neboť se konají ještě další pochody a výlety, které nejsou v kalendáři akcí uvedeny a připravují se jen regionálně v místech našich základen," doplnil předseda KČT Jan Stráský dalšími informacemi profil turistické organizace.

 Turistická značení v Česku obdivuje celý svět

strasky jan a petr skla 023.jpg - 661.56 Kb

 Je až symbolické, že počet 40 000 kilometrů dobrovnými členy KČT značených turistických cest je téměř stejný jako délka rovníku. 

 " Tato značení, ve kterých se vyzná v terénu každý i bez mapy nebo bez tištěného průvodce, jsou v Evropě skutečně ojedinělá a kromě území bývalého Československa jej nenajdete v takovém rozsahu a tak udržované nikde jinde ve světě. Přitom údržba značení je závislá na práci dobrovolníků," připomněl ještě předseda KČT hlavní přednost české turistiky.

K drobným letošním turistickým úspěchům patří v Brně nedávno otevřená turistická stezka pro vozíčkáře, ale probíhají další jednání, jak zpřístupnit turistům na území Česka oblasti, kam se dříve nemohlo chodit, protože tam bylo hraniční pásmo a nyní se tam nemůže, protože se tam chrání příroda. "Víte, svobodu jsem jako turista zažil jen v roce 1990 a to zejména na Šumavě, kterou znám velmi dobře. Nyní tam jsou taková omezení, až se bojím, že kdo bude chtít vidět skutečné krásy Šumavy od jara do podzimu, užije si jich,  až když si zaplatí vyškoleného průvodce, který jej bude doprovázet. Naopak v zimě je na Šumavě o lyžaře postaráno skvěle. Ve sněhu tu lyžařské stopy udržovalo letos 11 rolb a přitom jsme před dvaceti lety začínali s jedinou," pochlubil se znalec Šumavy a zdejší turistiky Jan Stráský.

 

Turistika má mnoho podob

"Turistika v Česku má mnoho podob a mění se i věkové složení zájemců o výlety a vycházky, což potvrzují například pražské čtvrteční vycházky, na kterých se vedle seniorů scházejí maminky s dětmi a třeba i parta několika lidí ze stejného pracoviště. Ještě je tu jeden poznatek. Zvyšuje se náročnost na vybavení při ubytování turistů. Zahraniční ale i naši turisté se už nespokojí jen s přenocováním v pokoji s postelí, ale požadují na pokoji i koupelnu, záchod," zaznělo rovněž na tiskové besedě představitelů Klubu českých turistů s novináři.


Nemalou měrou se o rozvoj turistiky starají i dobrovolníci z Mělnicka, kteří patří mezi aktivní i při sepisování různých průvodců a značení turistických cest.  Mezi ně patří dlouholetý člen KČT a rovněž člen Asociace publicistů a novinářů píšících o cestovním ruchu Karel Uzel, který se besedy také zúčastnil.

 

strasky a uzel.jpg - 1.99 Mb

Předseda KČT Jan Stráský a Karel Uzel z Mělníka, který 43 let je dobrovolným značkařem na Mělnicku (Foto: Petr Skála)

 

Napsali o tiskové konferenci KČT ještě   ....

PRVNIZPRAVY.CZ (1. 4. 2010)

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/cesky-turismus-funguje-jiz-od-roku-1888/

HORYDOLY.CZ  (1. 4. 2010)

http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=12794

VIMEVITE.CZ  (1. 4. 2010)

http://vimevite.cz/index.php?page=1&ida=728

Mělnický deník 6. 4. 2010

 http://turistika.cz/ctp/images/stories/0406%20%20mlnick%20denk%20kt%20strnk%20-%20uzel.jpg