Egypt hostil 54. kongres FIJET

 


Káhira, Alexandrie a egyptské severní pobřeží Středozemního moře – to byla místa na trase pro bezmála 200 novinářů a publicistů z téměř třiceti zemí čtyř kontinentů, kteří se zúčastnili v pořadí již 54. kongresu Světové federace novinářů a publicistů cestovního ruchu – FIJET.

Nechyběla ani delegace z České republiky, kde členem federace je Česká asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu – Czech Travel Press.


Vlastní program kongresu sestával ze zasedání Výkonného a Řídícího výboru FIJET, zahajovacího ceremoniálu - jehož se zúčastnil mezi jinými představiteli i egyptský ministr turistiky Hisham Zaazou - dále ze zasedání tzv. Generálního shromáždění a ze slavnostního udělení  Zlatého jablka FIJET městu Alexandria. (Jak TTG informovala na přelomu letošního jara a léta, tutéž cenu slavnostně převzal v březnu t.r. Český Krumlov). 


Studijní program zavedl účastníky kongresu k pyramidám, na úpatí sfingy shlédli renovovaný program „Světlo a zvuk“, v Alexandrii navštívili největší moderní knihovnu světa, Pompejský sloup a katakomby, střetnutí jednotek maršálů Montgomeryho a Rommela během druhé světové války si připomněli v El Alameinu a Marsa Matrouh, možnosti rekreace při plážích Středozemí obhlédli v letoviscích Jas Crystal Resort a Porto Marina. Nechyběly také ukázky stylových tanců a hudby. V tzv. Novinářské turistické vesnici zasadily všechny delegace charakteristické dřeviny svých mateřských zemí.   


Ministr Hisham Zaazou ve svém obšírném projevu ujistil plénum kongresu, že Egypt je opět bezpečnou turistickou destinací, včetně možností plavby po celé délce Nilu. Propagace znovuotevření někdejší široké turistické nabídky Egypta byla hlavním smyslem pozvání pro kongres FIJET. Avšak když občas při okraji silnice lze zahlédnout skupinu tanků, nejeden „turistický“ policista v bílé uniformě drží za pažbu samopal a cestou kolem proslulého náměstí Tahrír spatříme opět demonstranty, vynořují se pochybnosti. Poprvé v životě jsem také byl obsluhován v restauraci číšníkem, kterému u pasu vykukovala masivní pistole. Nu a doma, několik dnů po návratu z Egypta slyším zprávu: během mohutné demonstrace na náměstí Tahrír byli tři zranění... S těmito fakty, převážně viděnými na vlastní oči si nejsem jist, zda turistiku do Egypta čekají jednoznačně příznivé výhledy. I když není pochyb, že tamní atraktivity a turistické příležitosti se řadí k nejcennějším na celém světě. Až budoucnost ukáže...