Med je povolený doping

" Polárníci, horolezci, lyžaři, cyklisté, dálkoví běžci a další vytrvalci a možná  třeba i ragbisté, mohou nebo již mají sebou v místech věčného ledu nebo ve výškách nad 7 000 metrů nad mořem či během soustředění  med," dozvěděli se na setkání s vědci, ale také i  s funkcionáři Českého svazu včelařů pozvaní novináři, kteří pečivě poslouchali, jak všechna energe na  Zemi je ze Slunce.

Původně  jsme  neočekávali, že tady padne slovo o sportu, ale hned v úvodním vystoupení vědeckého pracovníka Dalibora Titěry z VÚVč Dol vyšlo najevo, že med je v nejrůznějších  podobách sportovci hodně využíváný.

Není divu. "Med je dokonalý přírodní produkt. Včelám umožňuje přežívat jakékoliv rozmary počasí a s jeho definicí si hlavu nelámou. Pro nás je med sladká látka, kterou tvoří včely z nektaru nebo jiných sladkých šťav získaných z živých rostlin. Obohacují je látkami ze svého těla, ve svém těle je mění, ukládají do plástů a tam nechávají uzrát. Skutečný med tedy nemůže vznikat jiným způsobem. Včely si umí za všech okolností připravit perfetní med. Zkazit ho může jenom člověk a to nevhodným zpracováním a skladováním," má jasno Dalibor Titěra.

"Med vydrží různé teplotní výkyvy a proto po něm sahají ti, kteří teplotní výkyvy rovněž zažívají. Naposled jsme vybavili medem do nepohody polárníky," dozvěděli jsme se od včelařů.

Ovšem pozor. Kvalitní věci se falšují. Víno, obrazy a také med. Proto  kontroly občas odhalí, že do medu při zpracování někdo přimíchal levné sirupy, cukr nebo prostě vodu. "Prostudujte při nákupu medu  jeho původ," radí včelaři.