Karlovarský festival cestovatelských fimů Tourfilm zná vítěze

 
V Karlových Varech bylo druhý říjnový týden pořádně rušno.V rámci Karlovarského týdne se tu uskutečnil již 44.ročník mezinárodního festivalu cestovatelských filmů TOURFILM a také 18.ročník národního festivalu turistických filmů TOUR REGION FILM. Na festivalech měla plno práce mezinárodní porota vedená Jiří Mikešem,který filmy o cestování sleduje již několik desetiletí. Porota hodnotila nejenom přísně a spravedlivě, ale v případě vítězů jednoznačně.

Za nejlepší snímek na TOURFILMu totiž porotci vyhodnotili mexický film Mexico en tus Sentidos a v národní přehlídce TOUR REGION FILM vybrali Krátký film o dlouhé historii Litomyšle. Organizátorem celého projektu byla agentura CzechTourism. Nutno dodoat, že program nebyl sestaven jen pro odborníky, ale i pro veřejnost. Počet soutěžních snímků na obou filmových festivalech překonal předchozí rekordy a tak na TOURFILMU 2011 soutěžilo 500 filmů a spotů a 352 multimediálních prezentací ze 135 zemí z celého světa a do národní přehlídky TOUR REGION FILM bylo přihlášeno 150 filmů i spotů a 66 multimedií.

Vraťme se k oceněným příspěvkům v TOURFILMU. Festival udělil Grand Prix mexickému filmu Mexico en tus Sentidos, jehož přihlašovatelem byla Industria Film Studios. Další ocenění byla udělována po kategoriích. První kategorii filmů vyhrál dánský film We love bikes – Wanderful Copenhagen před druhým českým snímkem Krátký film o dlouhé historii Litomyšle a třetím filmem Asa and Hakan in Latvia od Latvian Tourism Development Agency. Druhou soutěžní kategorii klipů vyhrál Switzerland Tourism s klipem Switzerland – more than just mountains před druhým ATOUT France se spotem Teaser Be Breizh a třetími Poláky soutěžícími s klipem Lubelskie – Let the moment last. Třetí kategorii televizních cestovatelských dokumentů ovládli čeští filmaři a potapěči Libor Špaček a Petra Doležalová, jejichž produkce Escape to Nature soutěžila se snímkem Útěk na Tahiti a jeho ostrovy. "Jsme rádi, že tento film byl zároveň nejúspěšnějším českým filmem ze všech soutěžních kategorií v mezinárodním filmovém festivalu TOURFILM 2011," pochlubila se Petra Doležalová, kterou při přebírání cen Libor Špaček přinesl po příkrých schodech na jeviště v náruči. Druhým byl Jan Svatoš s filmem Africa Obscura a třetí místo získala produkce Moya Planeta za film Sakhalin - Life on the island. Cenu Jury ještě získal film Fjord od Ibis Film AS a film České televize – Šumné stopy. Ve čtvrté kategorii multimediálních prezentací získala Cenu COT Německá turistická centrála s webovými stránkami www.germany.travel před Rio de Janeiro od Rio Convention & Visitor s Burea a Deutsche Lufthansa s www.lufthansa.com. Ceny dostaly ještě další snímky. Cenu ředitele CzechTourism za nejlepší zahraniční film o Česku získali Italové za snímek Praga Futura, dále Cenu primátora Karlovy Vary získal snímek Stadt Villach, Cenu hejtmana Karlovarského kraje snímek Go: Meet the world in Gothenburg, Cenu ministra pro Místní rozvoj ČR získal pořad České televize Toulavá kamera ochutnává Česko a cenu FIJET pořad společnosti ALPY Johann Stüdl - vizionář a objevitel Alp. Většinu komentovaných snímků mohla v hotelu Thermal sledovat v několika sálech i veřejnost.

 

Hostem festivalu Tourfilm 2011 byl tentokrát švýcarský vzduchoplavec a dobrodruh Bertrand Piccard, s nímž se autorovi tohoto a ještě dalších příspěvků   Petrovi Skálovi podařilo udělat krátký rozhovor, který brzo zveřejníme.

Připravujeme rovněž další glosy z festivalu, který jsme zpravodajsky pokrývali a vyrobili nechutně mnoha článků. 

   

V Karlových Varech nešlo festival Tourfilm přehlédnout (Foto: Petr Skála)

Napsali jinde ...

Prvnizpravy.cz

http://www.karlovarskenovinky.cz/zpravy/kultura/karlovarsky-festival--filmu-tourfilm-zna-vysledky/

Novinky.cz

http://www.novinky.cz/vase-zpravy/karlovarsky-kraj/karlovy-vary/831-7221-tourfilm-2011-zna-vysledky.html

Horydoly.cz

http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=13596

Vimevite.cz

http://vimevite.cz/index.php?page=1&ida=835