Tisíce hrníčků a hrnců na náměstí v Kostelci nad Černými lesy


 

Jednou v roce konkrétně poslední květnovou sobotu je na náměstí v Kostelci nad Černými lesy pořádně živo jako nikdy jindy.

 

 

Nejinak tomu bylo od samého rána i letos při 23. ročníku  Keramického dne, který  přilákal do města téměř 250 výrobců a tvůrců nejrůznějších  keramických výrobků od hrníčků, korbelů, pekáčů, štítků, figurek až po velké  sochy a také těžko popsatelné předměty. Tisíce návštěvníků se tedy měly  na kosteleckém náměstí  na  co dívat a když pro ně skončila prohlídka, byl  pro pozorovatele a diváky   připraven na jevišti u kostela sportovní a kulturní program. Vraťme se ještě na přehlídku  keramiky. Bylo například zajímavé si číst na stáncích  štítky   s jmény a sídly   úžasného keramického  dne  zúčastněných  dílen. Pokud byste chtěli podle  jejich seznamu sídel vytvořit mapu, pak věřte, že by byla mapa nejenom České republiky, ale i Slovenska rovnoměrně pokreslená.

„Hledám a chci si koupit modrý hrníček. Keramiku sice nesbírám, ale  z Kostelce si vždy přivezu nějaký zajímavý nový kousek,“ přiznal jeden z mnoha návštěvníků Ludvík Urban, který si přijel  prohlížet keramické výrobky z Prahy.  „Zatím jsem se pobavil, když jsem viděl keramické pekáče  na jednom stánku i s hotovými buchtami,“ dodal další pražský návštěvník. 

Předpověď počasí sice nebyla na sobotu moc příznivá, ale i mokrá varianta trhů nebyla naplněna. Počasí se  podstatně zlepšilo a jak je dlouhé roky při trzích zvykem vysvitlo i slunce.

„Letos se do Kostelce nad Černými lesy sjelo 242 keramiků, množství zájemců o jejich díla pořadatelé odhadovali na něco okolo deseti tisíc. Proti prvnímu ročníku, kdy přijelo něco přes deset prodávajících a návštěvníci se počítali na stovky,  byl  Keramický den 2011 jednou z nejznámějších a nejvíce navštěvovanějších podobných akcí v celé České republice“ svěřil se  v průběhu největší akce v roce ve městě jeho starosta  Jan Svatoš.

Nutno přiznat, že ve stejný den byly v Kostelci nad Černými lesy a okolí ještě další  akce například v muzeu hrnčířství, na zámku, kde probíhala výstava loveckých trofejí a nedaleko města na Trubě, kde byl v tamějším arboretu České zemědělské univerzity Den otevřených dveří.