Výsledky 8. ročníku mezinárodního kartografického festivalu TOURMAP

  
PRAHA (13.5.2011) - Již po osmé se v roce 2011  konal  mezinárodní festival map a průvodců TOURMAP. Do tohoto  ročníku bylo přihlášeno celkem 538 turistických map a 201 turistických průvodců z celého světa. Bohatá mezinárodní účast byla  rozšířena o celou řadu exotických zemí (Belize, El Salvador, Grenada, Iceland, Martinique, Nicaragua, St. Vincent &Grenadines, Yemen…), jejichž  dílaa  jistě zaujmuly  především návštěvníky Světa knihy 2011.


 
 
 Tento knižní veletrh, který se konal  ve dnech 12. – 15. května 2011 na pražském výstavišti, byl  již tradičně zároveň místem konání kartografického festivalu TOURMAP. Je v podvědomí, že se zde  každý ročník odehraje v premiéře a po té jej ještě mohou  moci jako novinku shlédnout i návštěvníci ORBIS Media Centra v přízemí budovy České centrály cestovního ruchu – CzechTourism (Vinohradská 46, Praha 2). Následně bude expozice k vidění tradičně i na nejstarším filmovém festivalu turistických filmů na světě na TOURFILMu  v Karlových Varech, a to přímo v lázeňském hotelu Thermal ve dnech 6. – 9. října 2011. 
 
 
Novinkou v roce 2011 bylo  dělení do nových kategorií.  Důvodem k tomu byl větší počet do soutěže  přihlášených  map a průvodců z českých krajů, regionů, měst, obcí a infocenter a proto se  rozhodli  pořadatelé vytvořit nové samostatné kategorie, aby regionální díla nesoutěžila dohromady s komerčními  mapami a průvodci od vydavatelských domů.
 
 
 
V nové kategorii  elektronických map vyhrál Cykloserver od nakladatelství SHOCart  před  Mapovým portálem města Český Krumlov a turistickým serverem www.tourmapy.cz.
 
Mezinárodní soutěž turistických map a průvodců ovládlo české nakladatelství Geodézie On Line se svou mapou Cykloráj Ralsko 1 : 36 000 s průvodcem před zahraničními nakladatelstvími z Kanady (International Travel Maps) a USA (Bella Terra Publishing).
 
 
Ve světovém měřítku turistických průvodců se stal vítězem Blue Guides s titulem Blue Guide – Greece, the Aegean Islands z Velké Británie. Na druhém místě se umístila řada průvodců Rough Guides, které na český trh v českém jazyce přináší nakladatelství JOTA a třetí místo zamířilo  do Francie, odkud vydavatelství Jonglez Publishing přihlásilo do soutěže průvodce s názvem Secret Venice.
 
V národní kategorii turistických map získal první místo soubor map Ústeckého kraje v měřítku 1 : 100 000, jehož přihlašovatelem byl  Krajský úřad Ústeckého kraje ve spolupráci s nakladatelstvím Freytag &berndt.
 
 Druhé místo si odneslo město Jaroměř a společnost Kartografie PRAHA za kreslenou mapu Pevnost Josefov. Třetí místo získaly  Jeseníky za  Turistickou mapu Jeseníky 1 : 75 000, jehož vydavateli byly  Jeseníky SCR a Jesenické nakladatelství JENA. V kategorii turistických průvodců českých turistických subjektů vyhrála OSTRAVA!!! – Turistický průvodce po industriálních památkách, který do soutěže přihlásily  Magistrát města Ostravy spolu se společností Freytag& berndt. Druhé místo obsadil průvodce Hrady a zámky se skřítkem Cupitálkem vydaný Krajským úřadem Olomouckého kraje a třetí místo získal cykloprůvodce Morava a Slezko, vydaný Centrálou  cestovního ruchu Východní Morava součastně se společností SHOCart.
 
"Obrovský zájem a nárůst přihlášených map a průvodců z českých krajů, regionů a měst je příslibem do budoucna nejen pro festival TOURMAP, ale především se stává bohatou nabídkou pro turisty v České republice," píše se  v tiskové zprávě, která byla vydána k osmému ročníku festivalu.