Pátý ročník soutěže EDEN zná své finalisty

 

Prestižní soutěž Evropské komise o excelentní turistickou destinaci EDEN 2011 je ve finále. Ústředním tématem letošního již 5. ročníku soutěže je obnova hmotného dědictví . Z rekordního počtu 26 přihlášených zvolila osmičlenná porota pět destinací, které postoupily do finále. V boji o vítěznou trofej zůstaly destinace Králický Sněžník, Mikroregion Kahan, destinace Orlické hory a Podorlicko, Slovácko a Žatecko.

V letošním ročníku mohly soutěžit všechny destinace, jež na svém území obnovily nějakou lokalitu či objekt, který nyní slouží jako turistická atraktivita. Při výběru finalistů vcházeli porotci z přihlášek a propagačních materiálů, které destinace do soutěže zaslaly.
„Jsem velice rád, že se do první pětice dostaly etablované destinace, ale i ty méně známé, kterým soutěž pomůže ke zviditelnění,“ komentoval hodnocení poroty generální ředitel státní agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Přísná kritéria výběru

Porota hodnotila především kvalitu v destinaci dostupných služeb, partnerství mezi tamějšími subjekty, ale v neposlední řadě také udržitelnost rozvoje cestovního ruchu, ve smyslu široké nabídky pro všechny a budoucnosti destinace po omezení přílivu dotačních peněz z Evropské unie po roce 2013.
„Letošní přihlášky destinací byly velice nabité a bylo těžké z celé šestadvacítky vybrat pouze pětici kandidátů. V některých hodnotících kritériích některé destinace vysoce přesahovaly ostatní, proto jsme se rozhodli udělit jim zvláštní ceny. Jejich nositele vyhlásíme na slavnostním ceremoniálu v květnu, společně s hlavním vítězem,“ uvedla Alice Dvořáková, koordinátora soutěže EDEN pro ČR.

Sláva vítězům, čest poraženým

Osmičlenná porota, složená ze zástupců CzechTourism, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí, Asociace turistických regionů ČR, Národního památkového ústavu, Českého vysokého učení technického a Agentur ochrany přírody a květin ČR, hodnotila v průběhu dubna finálovou pětici přímo v terénu. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu zkraje května, ve stejném termínu budou udělena i zvláštní ocenění pro šest destinací.
Destinace Králický Sněžník a Orlické hory a Podorlicko soutěžily se svými produkty vojenského opevnění. Mikroregion Kahan se do soutěže přihlásil s muzeem hornictví, úzkorozchodnou železnicí a její muzejní expozicí. Slovácko zvolilo jako svůj soutěžní produkt Baťův kanál a Žatecko muzejní expozice chmelařství.
Představitelé vítězných destinací se zúčastní slavnostního předávání cen v Bruselu na podzim letošního roku.
Všechny soutěžní destinace se veřejnosti postupně představí v turistických informačních střediscích agentury CzechTourism, jak v TIC Staroměstská v Praze, tak i na Vinohradech, v Mediálním centru Orbis v průběhu roku.

Bonusy pro vítěze

Agentura CzechTourism, jejíž zřizovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, podpoří vítězný projekt mnoha prostředky. Od tiskových konferencí přes uspořádání „Týdne vítězné destinace“ v Praze a financování výroby propagačních materiálů destinace až po řadu dalších prezentací, včetně na mezinárodním festivalu TOURFILM v Karlových Varech a zahraničních veletrzích cestovního ruchu.
Česká asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu (CTP) ve své tradiční novinářské soutěži vyhlásila pro rok 2011 jedno ze soutěžních témat „Obnova hmotného dědictví“, čímž rovněž zvýší medializaci shora jmenovaných finalistů a vítěze soutěže, který bude slavnostně vyhlášen 5.5 2011 v Plzni.