Slavné vily Čech, Moravy a Slezska a Slavné vily Slovenska

 


Na podzim roku 2010 vydala umělecká agentura Foibos Books s.r.o. soubornou publikaci Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, jejímiž editory byli pan prof. Vladimír Šlapeta a pan prof. Pavel Zatloukal. Křest knihy se uskutečnil na vernisáži stejnojmenné výstavy v Národní technické knihovně v Praze. Tato úspěšná výstava se nyní představí v Praze podruhé a to společně s výstavou Slavné vily Slovenska na nové budově Fakulty architektury v Praze – Dejvicích. Z Prahy výstava poputuje na Moravu a to do Muzea umění v Olomouci, odkud se dále posune do Ostravy a následně přes hranice do Bratislavy.

Individuální bydlení je oblastí, kde experimenty tvůrců nacházejí úrodnou půdu. Proto na vilových stavbách můžeme vyložit a interpretovat celé dějiny architektury. Tak je tomu i v českých zemích a na Slovensku, a to nejen v metropolích v Praze, v Bratislavě a v Brně, ale ve všech regionálních průmyslových, hospodářských a kulturních centrech a leckdy i na venkově.

Výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska a Slavné vily Slovenska na Fakultě architektury ČVUT představí výběr 120 vil z České republiky a 65 vil ze Slovenské republiky. Texty na výstavních panelech jsou doplněny novými i dobovými fotografiemi a plány. Česká část výstavy, připravená prof. Vladimírem Šlapetou a prof. Pavlem Zatloukalem se zaměřila na vily od 19. století do současnosti, slovenský výběr, vedený panem prof. Matúšem Dullou, je bohatší například o dva příklady římských vil ze 3. století. Kromě výstavních panelů budou k vidění trojrozměrné modely českých i slovenských vil.

Výstava bude doplněna bohatým doprovodným programem, zahrnujícím přednášky Ing.arch. Zdeňka Lukeše a Prof. Jindřicha Vybírala, komentované prohlídky a exkurze Prof. Matúše Dully a Ing. Jana Stěničky.

Vernisáž výstavy Slavné vily Čech, Moravy a Slezska a Slavné vily Slovenska na Fakultě architektury ČVUT se uskuteční dne 2. května 2011 od 17 hodin.

Po květnové výstavě v Praze se Slavné vily Čech, Moravy a Slezska přestěhují do Muzea umění v Olomouci, kde budou doprovázet výstavu „Pro tentokrát nesedat | Sbírka sedacího nábytku z muzejních sbírek“. Také tuto výstavu doprovodí přednášky a exkurze, například „výlet s Janem Kotěrou z Olomouce do Prostějova“ s ředitelem Muzea Prostějovska doktorem Miroslavem Chytilem.

Po ostravské výstavě by pak měly být Slavné vily Čech, Moravy a Slezska představeny našim sousedům v Bratislavě, stejně jako budou Slavné vily Slovenska představeny již poněkolikáté v Praze.

Patronát nad edicí a výstavami Slavné vily Čech, Moravy a Slezska převzala  manželka prezidenta republiky Livia Klausová.  
Záštitu nad projektem převzali ministr kultury ČR Jiří Besser a ministr pro místní rozvoj ČR Kamil Jankovský, záštitu nad výstavou na FA ČVUT starostka MČ Praha 6 Marie Kousalíková.

Projekt vznikl ve spolupráci a s finanční podporou Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Mezinárodního visegrádského fondu, Nadace české architektury, Národního památkového ústavu a Czechtourism.

Hlavním partnerem projektu je Pražská energetika, a.s., partneři AUTODESK spol. s r.o., Baumit s.r.o., DaM, spol. s r.o., DSC Services, s.r.o., SPS engineering s.r.o., Veolia Voda Česká republika, a.s., VELUX Česká republika, Vinařské centrum Mikulov, Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., TONDACH a.s., mediální partneři Český rozhlas a.s., měsíčník Dům a zahrada a ESTATE.

Pořadatel a organizátor: FOIBOS BOOKS s.r.o.

Kontakty:

FOIBOS BOOKS s.r.o.
Kristýna Jirátová
Trmalova vila
Vilová 11, Praha 10
tel.: +420 274 774 451
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
internetové stránky: www.slavnevily.cz