Poznej české hory

 

Pražská cestovní kancelář ALPY je nejenom hlavním organizátorem tradičního mezinárodního Smíchovského festivalu alpinismu a vydavatelem populárního specializovaného časopisu lidé&HORY (se kterým organizuje i klubové akce). Společnost ALPY nabízí od roku 1991 členství v rakouském Alpenvereinu, přitom členství v dnešním Alpském klubu – Alpenvereinu (sekce Praha – Innsbruck) obsahuje řadu příjemných výhod a slev. Součástí tohoto členství je např. i unikátní a u nás bezkonkurenční a vysoce výhodné pojištění, které platí na celém světě.

CK Alpy  nabízí celoroční pobyty v Rakousku a Itálii, organizuje i výpravy pro špičkové sportovce a lezce po celém světě, včetně Nepálu. Ve své široké nabídce adrenalinových zážitků, poznávací i odpočinkové rekreaci a turistice má také programy pro mládež a seniory. Pro letošní léto přišla s jedinečnou nabídkou programů pro děti i pro rodiny s dětmi. Při této příležitosti CK Alpy vydala  speciální katalog, více na: www.poznejceskehory.cz

Jedinečný pobyt na čerstvém vzduchu
Programy, které najdeme ve zmiňovaném katalogu, jsou zaměřeny na poznávání našich horských i skalních oblastí. Jedná se většinou o víkendové akce, které jsou určeny milovníkům turistiky v horách, zájemcům o lezení i všem těm, kteří budou mít zájem absolvovat spolu se svými dětmi kupříkladu i sjezd Sázavy na raftech.
„Smyslem těchto nabídek je kromě jiného i zaměření na přípravu dětí a mládeže a rodin s dětmi pro pobyt a pohyb v našich horských a skalních oblastech v nižších horských polohách, seznamování s různými druhy nebezpečí, jejich rozpoznávání a vyhodnocování, zvýšení kondice a odolnosti,“ vysvětluje Ing. Ladislav Jirsko, ředitel  cestovní kanceláře.
Programy vznikaly na základě diskuzí a dohod se zkušenými vedoucími a instruktory z několika míst republiky, kteří pracují s dětmi nebo mládeží a kteří mají zkušenosti při práci s rodinnými kolektivy. Tito vedoucí a instruktoři, kteří znají detailní problémy práce s dětmi, jsou rovněž autory a zároveň garanty předkládaných programů.
Partnery při realizaci úvodní etapy tohoto projektu, který proběhne v letním období tohoto roku jsou Akimova školička ze Zvole z okresu Praha západ, horolezecký klub SKOBA ze západočeského Stříbra i horolezecké oddíly z Chomutova a z Kadaně.
„Všechny uvedené kluby i oddíly se specializují na práci s dětmi nebo na rodiny s dětmi. Jejich vedoucí a instruktoři zajišťují poznávací i sportovněji pojaté programy pro členy svých klubů nebo oddílů nejenom v České republice, ale i v zahraničí – především v blízkých alpských oblastech,“ dodává ředitel Jirásko.

Letos i roky příští
Novinka CK ALPY „ s dětmi v přírodě a v horách“ projde letos první zatěžkávací zkouškou. Jedná se o úvodní etapu specializovaného projektu pro děti a mládež a rodiny s dětmi. Projekt by měl pokračovat i v dalších obdobích – příští nabídka by měla obsahovat i zimní túry na sněžnicích nebo programy v zimní přírodě se stavbou iglů, plánuje se i zimní stanování.
„Již dnes víme,“ přiznává Ladislav Jirásko,“ že na další období přistoupí k tomuto novému projektu další kluby a oddíly, kterým se tato doslova průkopnická myšlenka náramně líbí. Zájem projevují i pražské školy, kterým se kupříkladu jarní prázdniny svých žáků v takovéto podobě rovněž velmi líbí. Automaticky s navyšovaným zájmem rodin s dětmi, škol i rodičů zvýšíme počet nabízených programů, jejich pestrost a zajímavost.“
Z letošní katalogové nabídky doporučujeme kupříkladu víkend na skálách u Vranova. Pár kilometrů od Stříbra se nad údolím Mže nachází skalní útvar, který je méně známou lezeckou oblastí. Je zde několik cest vhodných i pro děti a začátečníky. Náplní víkendové akce budou kromě lezení v Boulderklubu ve Stříbře i jednoduché terénní úpravy kolem skal u Vranova nebo zpevnění přístupových cest. Určeno pro děti od 10- let i pro rodiče s dětmi, vedení a dohled zkušených lezců a znalců oblasti zajišťuje horoklub Skoba ze Stříbra, večery se neobejdou bez táboráků a kytar.
Rafting pro rodiny s dětmi i ostatní zájemce se bude konat v červnu i červenci na jedné z nejkrásnějších řek Čech. Předpokládaný program zahrnuje sjíždění Sázavy na raftech v úseku z Týnce nad Sázavou do Pikovic, což je nejzajímavější úsek řeky Sázavy. Vhodné pro jednotlivce, rodiny s dětmi od 3 do 15 let. Vedení a dohled zajišťují zkušení vodáci, kteří se specializují na sportovní aktivity rodin s dětmi.
A zpět na skály – což se přihlásit na soustředění, zaměřené na víkendové sportovní lezení v Českém ráji v Hruboskalském skalním městě? Soustředění je určeno pro děti od 12- let a pro rodiče s dětmi.Více na: www.poznejceskehory.cz.


Členství v Alpenvereinu
Všem zájemcům o vyhlášené aktivity a programy nabízí CK ALPY i všechna zvýhodnění, která poskytuje členství v Alpském klubu. Každý účastník těchto programů, který se současně stane členem Alpského klubu – Alpenvereinu, má při těchto akcích zajištěno unikátní pojištění. Kompletní informace o těchto výhodách jsou uvedeny v katalogu Alpský klub – Alpenverein léto 2011 nebo na www.alpenverein.cz. Sídlo kanceláře CK ALPY najdeme v Praze na Smíchově, Štefánkova 63, tel.: 257 328 388, fax.: 257 324 265, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.alpy.cz.