Tři skvělé tipy na svátky ve Velké Británii!


Jak naložit s Velikonoci? Přinášíme Vám tři skvělé tipy na svátky v Británii! 

Na Velikonoce jsme pro Vás a Vaše čtenáře připravili tři varianty oslav: v honosném královském duchu, rozpustile veselé, které pobaví i děti a nakonec oslavy svátků jara v čerstvě se probouzející přírodě anglického venkova. Doufáme, že Vás náš výběr potěší a zaujme!


Užijte si Velikonoce královsky a v romantickém duchu. Británii čeká svatba století

Celý svět se třese na to, až uvidí krásnou Kate ve svatebních šatech. V jakém modelu a od jakého návrháře vyrazí budoucí královna říci „ano“ Buckinghamský palác úzkostlivě tají. Co je ale už jasné, jsou místa, kde se bude 29. dubna svatební obřad a následné veselí odehrávat. Protáhněte si Velikonoční svátky až do čarodějnic a vydejte se do Londýna. Další královská svatba takových rozměrů se brzo opakovat asi nebude… O (ne)náklonnosti prince Harryho k ženám si cvrlikají i vrabci na střeše a další podobná sláva se tak bude možná opakovat až pro příští generaci. Projeďte si předem všechna důležitá místa: Westminsterském opatství, kde bude pár oddávat hlavní duchovní anglikánské církve arcibiskup z Canterbury Rowan Williams, parky a ulice, kterými novomanželé pojedou i Buckinghamský palác, kde se uskuteční velkolepá hostina pro devět stovek gratulantů, večerní ples a odkud mladý pár z balkonu pokyne přihlížejícím davům a políbí se.

Pěšky se můžete vydat s videem: http://www.visitbritain.com/en/Things-to-do/The-Royal-Wedding/Royal-Wedding-route-sightseeing-tour.htm nebo ve 3D nad střechami paláců:
http://www.youtube.com/watch?v=1LdjvZbYIR8
Nenechte si ujít především návštěvu Buckinghamského paláce: http://www.royal.gov.uk/virtualtours/Flash%20Panoramas/low_flash_001.html a http://www.royal.gov.uk/virtualtours/Flash%20Panoramas/low_flash_002.html


Veselé Velikonoce: bláznivé tradice a šílené nápady mají na jaře zelenou! 

Na Velký pátek se otevírá země a vydává lidem své poklady. V Británii ve vsi Tinsley Green v pátek před Velikonocemi každoročně hloubí do země důlky a pořádají Mistrovství světa ve cvrnkání kuliček! Tradice se započala již za vlády královny Alžběty I. Podle příběhu se do místní krasavice zamilovali dva mladíci – jeden z hrabství Surrey a druhý z hrabství Sussex. Sokové v lásce vystřídali nejrůznější disciplíny té doby včetně lukostřelby a zápasu, ale výsledek byl stále nerozhodný. Až někoho z přihlížejících napadlo právě cvrnkání kuliček, které boj rozhodlo a vítěz se mohl šťastně oženit. Od té doby se na Velikonoce v Tinsley Green pravidelně hrávaly kuličky, až do roku 1930, kdy se výroční hry změnily na oficiální mistrovství světa v tomto jedinečném sportu, i se zajištěním mezinárodní účasti. Cvrnkat přijíždějí týmy z Francie, Kanady i Německa. Stovky diváků přihlížejí, jak dvacet šestičlenných týmů zápasí ve cvrnkání nejoblíbenější disciplíny: ringier. V ní se hráči snaží co nejrychleji vycvrnkat velkou kuličkou menší kuličky ven z kruhu.

Kdy: 22. dubna (koná se každoročně na Velký pátek)
Kde: Greyhound Pub, Tinsley Green, Crawley, West Sussex
PR kontakt: Sam nebo Julia McCarthy-Fox, tel.: +44 (0) 1403 730 602
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web s pravidly hry a dalšími informacemi: http://britishmarbles.org.uk/

Další bláznivé mistrovství můžete navštívit i na Velikonoční pondělí, ve vesnici Gawthorpe v Západním Yorkshiru. Jde o Mistrovství světa v nošení pytle s uhlím, které se pořádá od roku 1963 a závodí se v běhu s pytlem uhlí na čas. Muži nesou padesátikilový pytel, ženy dvacetikilový, na vzdálenost 1012.5 metrů. Startuje se v restauraci Royal Oak, kde u piva nápad na závody vznikl a pokračuje se ulicí Owl Lane až na náves. Mužský rekord drží David Jones s časem 4 minuty a 6 sekund a za dámy Julia Knight s časem 5 minut, 5 sekund.   

Kdy: Velikonoční pondělí 25.dubna (koná se každoročně na Velikonoční pondělí)
Kde: Gawthorpe, Ossett, West Yorkshire
Čas: 12.00 hod. v hostinci Royal Oak
PR kontakt: Susan Walshaw, tel.: +44 (0) 1924 260141
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: www.gawthorpe.ndo.co.uk


Nejdramatičtější je ale jiná britská kratochvile, nazvaná „hra o soudek“. Dvě mezi sebou neustále soupeřící vesnice, Hallaton a Medbourne, v hrabství Leicestershire, se chystají každý rok na velikonoční pondělí jako na jednu z největších událostí celého roku. Už po více než 200 let se obyvatelé sejdou k průvodu, který projde přes obě vesnice a poté trojím vyhozením malého pivního soudku do vzduchu odstartují začátek závodu. Jednotlivá mužstva se snaží soudek uzmout a odnést ho na bezpečné místo, vzdálené asi 1,6 km. Závod je velmi obtížný, znepříjemňují ho různé příkopy, živé ploty a dokonce i napnuté ostnaté dráty. Během něho se mísí i krev, pot a opilecké hulváctví hráčů. Ačkoliv se hra zdá být agresivní a nebezpečná, jedná se o velmi oblíbenou rodinnou událost, na kterou zavítá pokaždé velké množství návštěvníků a schází se zde celé rodiny, aby touto tradiční hrou oslavily svátky jara.

Kdy: 25. dubna (Velikonoční pondělí)
Kde: Hallaton, Leicestershire
PR Kontakt: Simon Gribbon, Leicestershire, tel: +44 (0) 116 225 4000 / 4201
E-mail: simon.gribbon @ l-p-l.com
http://www.youtube.com/watch?v=adBjeZRTsGE
 


Klidné svátky: oddejte se v panenské přírodě relaxaci těla a mysli

Na velikonoční neděli 24. dubna bude na severozápadě Anglie, v hrabství Lancashire, otevřena zcela nová přírodní rezervace, nazvaná Brockholes. Jde o starý lom obklopený pásy historických lesů, s řekou Ribble. Místo je i jedním z nejlepších míst v Británii vhodných k rozmnožování bahňáků. Rezervaci bude společně spravovat organizace Wildlife Trust, pod kterou patří i další přírodní parky v hrabstvích Lancashire, Manchester nebo North Merseyside. Správa parku vytvořila hustou síť naučných stezek, se stanovišti zaměřenými na faunu i flóru pro nejrůznější věkové i zájmové kategorie návštěvníků. Unikátem je plovoucí návštěvnické centrum s kavárnou a prodejnou suvenýrů, které se jakoby vznáší na vodní hladině jezera. Na zahajovací víkend je naplánováno i množství doprovodných akcí a aktivit, souvisejících právě s Velikonocemi – tradiční britské hledání vajíček, komentovaný poslech ptačího zpěvu při ranním rozbřesku a sázení rostlinek a rákosu. Večer bude patřit venkovnímu promítání.     

Kdy: 24. dubna (Velikonoční neděle)
Kde: Přírodní rezervace Brockhole, Lancashire
PR kontakt: Lindsey Poole, tel: +44 1772 318373
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Webová stránka: www.brockholes.org
Facebook: Brockholes
Twitter: visitBrockholes
Flickr: brockholes
YouTube: VisitBrockholes

Tři tipy nestačí? Dalších sto aktivit můžete najít i na blogu https://www.your-rv-lifestyle.com/things-to-do-in-england.html
Pro oficiální informace o akcích a událostech ve Velké Británii navštivte www.visitbritain.com