O snoubení vína s uměním

 

 Jedno bez druhého si jen těžko můžeme představit. Po ženách je bílé či červené víno tou nejlepší kumštýřskou inspirací, a je jedno, zda hovoříme o malířích, spisovatelích, sochařích či muzikantech, nebo uměleckých fotografech. Nadarmo se sommeliéři při odborných hodnoceních nevyjadřují poetickou mluvou, kdy si pro ty nejvhodnější příměry o kvalitách koštovaného moku nechodí k básníkům. Pravým svátkem vážné hudby a moravského vínka je druhý ročník jedinečného večera v Národním divadle Brno, nazvaný TONY VÍNA, který se bude konat ve čtvrtek 24. března od 19.000 v Mozartově slavnostním sále.

 

Hudba a víno bývá nerozlučná dvojice. Brněnské Divadlo Reduta a populární brněnská Vinná galerie proto tedy pořádají další ročník jedinečného večera, ve kterém se propojí komentovaná degustace nejlepších domácích vín s mistrovskou hudbou. Mistři smyčců tak propojí tóny hudby s tóny vína špičkových moravských vinařství, která uspěla na  Mezinárodní soutěži vín FESTWINE 2010.

 

   

  

  

  

  

  Ensamble Messiaen

 

Jmenovaný komorní soubor sdružuje umělce, kteří jsou ve světě vážné muziky pojmem. Spojují je dlouholeté zkušenosti z domácích i zahraničních koncertních pódií. S houslemi kouzlí Jiří Besperát a Miloš Havlík, violoncello mazlí Jan Škrdlík a za klavírem sedí Šárka Besperátová.Mozartovým sálem zazní mj. skladby J.S.Bacha, S. Prokofjeva, B.Martinů i D. Šostakoviče či J. Ježka. A co kus, to ochutnávka, komentovaná sommeliérem Pavlem Chrástem, který ke každé skladbě, dle jejího charakteru, zbarvení a chutě, přičlenil nejlepší vína z vítězného žebříčku FESTWINE 2010. Produkce špičkových moků z vinic kupříkladu Nového vinařství, Znovínu či Adámkova vinařství jistě nezklame ani toho největšího fajnšmekra.   

 

 

 

 

 Vinná galerie

 

 

Jedním z autorů hudebního večera Tóny vína je originální brněnská vinotéka v blízkosti Lužáneckého parku. Zde najdeme opravdový svět vína a umění. Mimo řízených degustací a nejrůznějších vinařských akcí a soutěží se tady pořádají výstavy výtvarného umění včetně fotografií i křty knih a básní. Vinná galerie je rovněž partnerem udílení cen české filmové tvorby a stála u zrodu populárních filmových komedií z vinařského prostředí Bobule a 2Bobule. Proto se zde hosté a návštěvníci mohou velmi často setkat u sklenky i s herci, kteří sem rádi jezdí, neboť, slovy umělecké fotografky Martiny Vicanové z Vinné galerie, jsou zde doma. Z jejich portrétů se pak čas od času uspořádá výstava. V současné době Martina Vicanová připravuje svou další obrazovou prezentaci z natáčení velkofilmu Lidice, jehož je Vinná galerie koproducentem.

Martina Vicanová s fotoaparátem v ruce ale sjezdila i pěkný kus světa, o čemž říká:

„Ve světě jsou krásná vinná místa. Zamilovala jsem si vinice v Argentině s výhledy na zasněžené vrcholky Aconcaquy či vinice v Toskánsku, olemované voňavou levandulí a ráda se tam pravidelně vracím. Ale ještě raději se zase vracím zpět na Pálavu k Mikulovu. Vína z těchto viničních tratí jsou obzvláště vydařená a není nad svěží moravské bílé odtud…“

 

 

 

 

 Martina Vicanová se svým Canonem na vinici (Foto: Miroslav Feszanicz)

 

 Martina Vicanová u slámového vína  (Foto: Miroslav Feszanicz)