Xterra dobyla nejvyšší horu Jeseníků - Praděd

 

Praděd, 5.3.2011 / Nejvyšší hora Jeseníků se musela v sobotu 5. března sklonit před uměním několika desítek triatletů. Nejlepší byl v prvním zimním závodě Xterra její desetileté historie na českém území Slovák Tomáš Jurkovič, až za ním se seřadil výkvět domácí scény.

 

 

Tratě připravené opavským InSPORTline triatlon týmem nezapřeli extrémního ducha, který se v závodech Xterra skrývá. Už úvodní výjezd na kole po ledu a sněhu notně roztrhal startovní pole závodníků. Na osmi kilometrech museli všichni překonat převýšení 550 metrů a dojet z Karlovy Studánky k chtě Kurzovní pod vrcholkem hory. Následovali dva čtyřkilometrové okruhy na běžkách opět s velmi tvrdým výškovým profilem a na závěr už byl jen pětikilometrový běh k 1492 m vysokému vrcholu zalitému odpoledním sluncem.

 

Jako nejsilnější cyklista se sice ukázal český Xterra reprezentant Karel Zadák, druhá disciplína pro něho ale tak dobrá nebyla. Na běžkách se očividně trápil a ve druhé části závodu byl o plné čtyři minuty pomalejší než jeho konkurent na prvenství Tomáš Jurkovič. V následujícím běhu Zadák zase něco málo ze své ztráty stahoval, ale Jurkovičův náskok z lyžařské části byl už více než dostatečný. Zadák se těšil, alespoň z druhého místa.

 

O třetí příčku zabojoval Tomáš Matera z pořádajícího oddílu s Alešem Dedkem. V jejich souboji se ukázal jako rozhodující Materův náskok z cyklistiky, který Dedek nedokázal v závěrečném běhu úplně smazat a skončil o 16 sekund na čtvrtém místě. Pátý byl Pavel Gabor a za ním už dobíhal rozesmátý Leoš Roušavý, který stále drží vysoký výkonnostní standart a také mohl, stejně jako ostatní, poprvé na trati Xterry předvést své lyžařské umění.

 

Nejlepším časem v závěrečném běhu se blýsknul vítěz celého loňského poháru Xterra Jiří Klíma, který startoval v jedné ze sedmi štafet. Na start se postavily i dvě ženy a tou lepší z nich byla zkušenější Jana Ševčíková z týmu Bike One. Ještě ani ne patnáctiletá Markéta Svobodová na vítězku ztratila téměř půl hodiny.

 

Na Pradědu se zimní Xterra ukázala ve velmi dobrém světle. Příjemné počasí a extrémní podívaná přilákala i velký počet fanoušků, kteří se měli po celou dobu nač dívat. Závodníci zaznamenali první letošní body do Xterra Czech Tour, další mohou přidat už 10. dubna na Hluboké, kde se jede prolog letní části sezóny při závodě MTB Rallye Vltava.

 

Výsledky jednotlivců:

 

1. Jurkovič Tomáš (Rocktechnik TT Hranice, SVK) - 1:15:22

2. Zadák Karel (Realiz) - 1:17:20

3. Matera Tomáš (InSPORTline triatlon Team Opava) - 1:22:54

4. Dedek Aleš (AD Cyklo Brodek) - 1:23:10

5. Gabor Pavel - 1:23:27

6. Roušavý Leoš (KED Cyklomax) - 1:25:18

7. Vrba Ivo (Rocktechnik TT) - 1:25:37

8. Kopřiva Petr (InSPORTline Triatlon Team Opava) - 1:26:58

9. Veselý Tomáš (4EVER) - 1:28:30

10. Wurst Milan (Biatlon Břidličná) - 1:30:53

 

Výsledky štafet:

 

1. Zhor Team (Kopecký Tomáš, Tomeček Lubomír, Zahrádka Tomáš) - 1:19:02

2. Tri/TTC (Roubalík Štěpán, Lužný Filip, Kukrle Michael) - 1:21:17

3. inSPORTline - Silný - Novatop Lapierre (Pukovec Tomáš, Keprt Honza, Kokošek Olda) - 1:29:09

 

Kompletní výsledky a další informace najdete na www.xterra.cz.

Foto: Martin Kadlec