"Program, který připravilo pražské zastoupení Slovenské agentury pro cestovní ruch se Slovenským institutem v Praze a Slovenským lidovým uměleckým kolektivem (SĽUK) byl  oslavou přátelství mezi oběma národy a příspěvkem ke státnímu svátku, který slaví obě země," svěřila se Novinkám.cz Klára Badinková ze Slovenské agentury pro cestovní ruch. 

Pořadatelé v Praze předvedli  průřez zajímavostmi, které dělají Slovensko Slovenskem. Předvedli se zde i umělci ze sousední země, kteří dojali se svým slovenským foklórem, ale bylo zde možné ochutnat sýry, víno, kapustnici, ale i likér Demänovku, která chutná úplně jinak než Borovička, která je známější.

Děti si zde mohly zkusit vymodelovat z hrnčířské hlíny figurky a nebyla to jenom strašidla, ale častěji zvířátka. Zajímavé bylo sledovat i znalosti odvážlivců, kteří se odhodlali zúčastnit se kvízů zkoumající zeměpis a společenské dění Slovenska.

Skutečnost, že už česká mládež není z těchto vědomostí ve škole zkoušena jako dříve jejich rodiče a prarodiče, prokázala nakonec i různá délka tápání s odpověďmi na otázku: Kde se bude příští rok hrát MS v hokeji? a Která řeka protéká Bratislavou? Víte, že pro desetiletého návštěvníka byl ten hokej snazší?